Adresa: ul. Rotavská, Smíchovská — Praha 5
Investor: Úřad městské části Praha 13 a Bytové družstvo Rotavská
Development, návrh: Ivo Slamják
Spolupráce, návrh: Yvette Vašourková, Klára Svobodová
Koordinace výstavby: Karel Nezval
Projektant: Ivo Slamják, Karel Nezval, Vojtěch Čáp
Statika: p. Hovorka, p. Stibůrek
TZB: Karel Kabele
Elektroinstalace: Libuše Franková
Komunikace: p. Polej, p. Marek
Měření a regulace: firma Amon
Dodavatel : BD 01 — CHALUPA-RVES, a. s. BD 02 — DYNASPOL, a. s., BD 03 — CHALUPARVES, a. s., BD 04 — DYNASTAV, spol. s r. o. BD 05 — DYNABAU, spol. s r. o., BD 06 — MP engineering, spol. s r. o., BD 07 — TER-STA, spol. s r. o., BD 08 — CHALUPA-RVES, a. s., BD 09 — MP engineering, spol. s r. o., BD 10 — TER-STA, spol. s r. o., Technická infrastruktura: EKIS, spol. s. r. o.
Technický dozor: Stacom Praha, s. r. o.
Projekt pro ÚR: 10.10.2001
Projekt pro SP: 11.12. 2001
Realizace: prosinec 2001 — březen 2003
Plocha stavebního pozemku: 25 437,25 m2
Zastavěná plocha: 4847,5 m2
Zpevněná plocha: 5282 m2
Celkový obestavěný prostor: 10 x 6388 m3
Hlavní užitná plocha: 10 x 1492 m2
STAVEBNÍ NÁKLADY
Pozemek: 45 914 000 Kč
Celkové náklady: 329 000 000 Kč
Náklady/m2 užitné plochy: 22 050 Kč
Náklady/m3 obest. prostoru: 5150 Kč
DOPLŇKOVÉ ÚDAJE
Energetická náročnost objektu: 89 GJ/rok
Místo vybrané pro stavbu 10-ti bytových domů se nachází na rozhraní dvou typů zástaveb — na severu panelové sídliště Lužiny a na jihozápadě struktura historické zástavby Velká Ohrada. Na východě a západě v bezprostřední blízkosti sousedí se stávajícími rodinnými domy, na severu s autocentrem Domanský a na jižní straně s deponií zeminy. Těmito činiteli je vymezen uzavřený prostor pozemku.
Domy jsou situovány po obvodu pozemku vždy ve dvojicích. Dvojice jsou určeny společným nástupem k domu a podtrženy stejnou barevností. Uvnitř obytného souboru vzniká volné prostranství. Zelená oáza osázena stromy v jejíž středu je otevřená vodní plocha (retenční nádrž). Prostor hráze vykládané řádkovým zdivem je adeptem k místu setkání.
Hlavním požadavkem jsou cenově dostupné — tzv. startovní byty, určené zejména pro mladé začínající rodiny. K dosažení tohoto cíle vzniklo Bytové družstvo Rotavská a spolupráce s Městským úřadem Prahy 13. Bytové domy byly realizovány s využitím systémové dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Z tohoto plyne koncepce bytového domu — jednoduchost dispozice i konstrukce, minimální dimenze prostorů, materiály levné a dobré, krátká doba výstavby. Tomuto modelu nejvíce vyhovoval bytový dům s jedním podzemním a třemi nadzemními podlažími, řešený jako trojtrakt se skladbou malometrážních bytů. Z důvodu nutnosti dosažení nízké ceny byly vynechány úložné prostory (komory, sklepy), prostory pro zajištění funkce „praní a sušení prádla“. Pro ukládání kol a kočárků je vyhrazen uzavřený prostor jednoho parkovacího stání v suterénu, společný pro všechny družstevníky. Vybudovat polozapuštěné podzemní podlaží garáží bylo nutností, protože se nacházíme na území hl.města Prahy. Každá budova má samostatnou plynovou kotelnu umístěnou nad schodištěm v úrovni krovu. Do střešního prostoru jednotlivých bytů je vložena galerie, přístupna po vnitřním mlynářském schodištia využívána jako úložný prostor.
Osvědčila se spolupráce s více dodavateli. Správné konkurenční prostředí minimalizovalo problémy s termíny a vícepracemi. Současně snížilo riziko spojené s nedokončením stavby způsobené zhotovitelem. Klientům byly umožněny výběry povrchů ve třiceti variantách a dispoziční změny bytů.
Podzemní podlaží objektu je provedeno z monolitického železobetonu jako prostorově tuhá krabicová konstrukce (skelet se sloupy o průměru 400 mm, obvodové stěny 250 mm, schodišťové stěny 360 mm, strop tuhá žb. deska se skrytými hlavicemi a průvlaky 250 mm). Nosným systémem nadzemních podlaží jsou příčné nosné stěny (žel. bet. a Porotherm), obvodový plášť je dvouvrstvé sendvičové zdivo (Porotherm + fasádní polystyren), stropy keramické panely, schodiště do 1NP monolitická žb. deska, dále žb. prefabrikát. Nosná konstrukce krovu je tvořena dřevěnou vaznicovou soustavou s vypuštěním sloupků a kleštin (nosnými prvky jsou pozednice a ocelové vaznice profilu HEB, krytina tvarovky Cembrit Vltava). Zámečnické výrobky jsou řešeny jako jednoduché tvary z uzavřených ocelových tenkostěnných profilů.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,