Zadání
Základní zadání soutěže vyhlášené na začátku roku 1998 znělo na projekt flexibilní administrativní budovy. Projekt měl původně sloužit k výstavbě správního sídla společnosti Vodní stavby Bohemia (dnes Hochtief VSB). Vodní stavby Bohemia realizovaly projekt spolu se společností AB Michle. O užívání objektu projevila v roce 2002 zájem společnost ČEZ, a.s., která budovu koupila.
Popis stavby
Osmipatrová budova poskytuje celkem 6500 m2 kancelářské plochy pro cca 450 zaměstnanců.
Objekt stojí v sousedství malého praku v blízkosti dálnice D1 na Brno. Budova se skládá ze dvou křídel: hlavního, vyššího traktu (o výšce šest a dvou ustupujících pater), orientovaného na osu parku, a na něj kolmo navazujícího nižšího, kratšího křídla (o výšce pěti a jednoho ustupujícího patra). Obě křídla jsou spojena šestipodlažním proskleným vstupním atriem a dvěma komunikačními věžemi, viditelnými z dálnice.
Prosklené vstupní atrium na nároží ulic U Pomníku a U Michelské školy má dva přístupy, východní pro příchozí z ulice U Pomníku a jižní z ulice U Michelské školy s možností předjezdu. Společný vestibul tvoří součást hlavní dominanty budovy — proskleného vstupního atria se strukturálním zasklením na tahové nosné konstrukci. V atriu jsou umístěny dvakrát dva panoramatické výtahy a otevřené schodiště. Umístění hlavních komunikací ve středu budovy umožňuje soustředit významné kanceláře vedení společnosti v jejich přímé blízkosti. Rozdělení budovy na dvě křídla odpovídá osově symetrické rozmístění výtahů do dvou šachet, umožňujících snadnější orientaci v budově. Tento záměr podporuje zavedení přírodního světla do prostoru hlavního schodiště, a to jak přes částečně prosklené dveře výtahů, tak i přes velké okno na vrcholu schodiště a plně prosklenou vstupní halu.
Dispozice pater jsou koncepčně řešeny jako flexibilní kombi-kanceláře a realizovány v podobě velkoplošných kancelářských prostor, s umístěním pracovišť u oken a s využitím střední zóny pro práce společného charakteru (zasedací místnosti, příruční archívy nebo dočasná pracoviště). Technické prostory a sociální zázemí jsou na okraji kancelářských křídel.
Běžné kancelářské prostory se nacházejí ve všech patrech obou křídel budovy kromě přízemí a ustupujících pater. Významné kanceláře pro vedení společnosti a s nimi pracovně spojené útvary jsou umístěny v „hlavě“ budovy nad vestibulem a v obou ustupujících patrech delšího křídla. V přízemí budovy je umístěna jídelna (v přímém spojení se zahradou) a další služební vybavení, jako zasedací středisko, copy centrum, manažerský klub a správa archivu. V ustupujícím patře kratšího křídla se nachází konferenční středisko.
Konstrukce
Návrh nosné konstrukce vycházel z požadavku maximálně možné flexibility půdorysu. Zvolený železobetonový skelet má z těchto důvodů poměrně velkou osovou vzdálenost sloupů a vede k větším rozměrům sloupů a stropních desek. Nosné sloupy jsou ocelové a z požárních důvodů vyplněny betonem, což umožnilo jejich maximální zeštíhlení. Využití akumulační schopnosti nezakrytých stropních desek umožnilo udržet minimální konstrukční výšku. Stropní desky jsou v kancelářských křídlech z akustických (rozbitý povrch zvýší schopnost rozptýlit zvuk), fyzikálních (zvýšení povrchu zlepší akumulační schopnost) a estetických důvodů (zabránění jednotvárnosti) provedeny ve tvaru kazet.
Obvodový plášť je buď zavěšen na betonový parapet, nebo velkoplošně předsazen před nosnou konstrukci (v pevné podobě jako bílé panely, v transparentní formě jako bezrámová, zavěšená skleněná konstrukce). Jižní fasáda je navíc opatřena samonosným předsazeným systémem stinících lamel, který zabraňuje přehřívání fasády a přerušuje tepelný tok po fasádě směrem vzhůru.
Budova je rozdělena na dva odlišné úseky. Ve vybraných prostorech, sloužících vrcholnému vedení společnosti, je použita klasická klimatizace s lokální úpravou vzduchu (systém fan-coil). U ostatních kanceláří je aplikován systém nočního chlazení, kdy je mimo pracovní dobu do těchto prostor nuceně přiveden vnější vzduch, který vychladí stropy. Stropy pak v pracovní době naakumulovaný chlad vydávají a zajišťují tepelnou pohodu bez vysokých nákladů na realizaci a provoz klimatizace. Absence klimatizace navíc umožňuje přirozené otevírání oken. Systém nočního chlazení není uzavřen — kdykoliv je možno přivést chlazený vzduch, a zabránit tak mimořádným situacím, při kterých samotné noční chlazení nestačí.
Adresa: U Pomníku, Praha 4 Michle
Investor: Vodní stavby Bohemia, AB Michle, s. r. o.
Uživatel: ČEZ, a. s.
Architekt a generální projektant: di5 architekti inženýři, s. r. o.
Soutěžní tým: Jan Dvořák, Petr Lošťák, Zdenek Vaculík; Vojtěch Čáp, Radek Jarousek, Aleš Moravec, Vít Rejšek, Tomáš Smejtek, Petr Svoboda, Radek Toman, Miro Vojan, Vu Tien Dung
Statika: di5 architekti inženýři, s. r. o.
Vzduchotechnika a chlazení: Jiří Petlach, Vzduchotechnika s. r. o.
Vytápění: RyBiTherm, s. r. o.
Měření a regulace: Ivan Novotný
Elektrika: Jiří Kroupa, Alexandr Isajev, Petr Široký
EPS, EZS, evakuační rozhlas: Astor-Komplex, s. r. o.
Osvětlení: Elios Lighting, s. r. o.
Požární ochrana: Jarmila Kopová
Generální dodavatel: Hochtief VSB, divize 3 o. z., Temelín
Fasáda: METALPROGRES, Tetčice
Osvětlení: Zumtobel Staff, Praha/Dornbirn (A)
Slaboproud, strukturovaná kabeláž: GiTy, Brno
Výtahy: Schindler, Praha/Ebikon (CH)
Přestavitelné příčky, podhledy: JS Designforum, Praha/Gelsenkirchen (D)
Ocelové schodiště: Sipral, Praha
Soutěž: 2/1998 — 3/1998
Projekt pro SP: 8/1998 — 12/1998
Adaptace projektu pro nového uživatele: 9/2000 — 11/2000
Realizace stavby: 11/2000 — 2/2002
Plocha stavebního pozemku: 4141 m2
Zastavěná plocha: 1258 m2
Zpevněná plocha: 1984 m2
Hlavní užitná plocha: 4981 m2
Vedlejší užitná a provozní plocha: 3653 m2
Dopravní plocha: 2477 m2
Celkový obestavěný prostor: 44 152 m3
Stavební náklady
Pozemek: 14 mil. Kč
Úprava a napojení sítí: 2,6 mil. Kč
Stavba objektu HSV: 156,8 mil. Kč
PSV: 94,8 mil. Kč
Technická zařízení: 179,4 mil. Kč
Venkovní úpravy: 6,7 mil. Kč
Vybavení a umělecká díla: 91,3 mil. Kč
Vedlejší stavební náklady: 41 mil. Kč
Cena celkem bez DPH: 586,6 mil. Kč
Cena celkem včetně DPH: 635 mil. Kč
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…