Plzeň má interaktivní Muzeum loutek, vtáhne do světa "na niti"

Autorem projektu rekonstrukce je Vlastimil Vagaday.

Plzeň 18. září (ČTK) – V Plzni se po více než 12 letech od zrodu prvotního nápadu podařilo otevřít interaktivní Muzeum loutek. V domě 23 na náměstí, který byl přebudován pro účely moderního muzea, najde stálý domov asi 300 loutek. Nejstarší vznikly kolem roku 1830, největší měří přes dva metry. Muzeum mapující historii i současnost plzeňského loutkářství podle jeho tvůrců dosahuje světových kvalit.

  

Muzeum je interaktivní. Chceme, aby si zde děti mohly s loutkami hrát, něco se dozvěděly, poznaly rozdíly mezi různými typy loutek, vracely se sem a podobně,“ uvedla náměstkyně primátora Marcela Krejsová.

  

Návštěvníci si sami pustí z takzvaných Loutkomatů krátké představení, v herně mohou vlastníma rukama loutky rozpohybovat, z dotekových panelů se dozvědí zajímavosti, sednou si do křesla před Spejbla a Hurvínka a další.

  

Podle Tomáše Froydy z Divadla Alfa, jehož loutkám patří druhé patro, je muzeum od počátku koncipováno jako muzeum plzeňských loutek, návštěvníci v něm nenajdou věci, které s Plzní nesouvisí. Naopak se dozvědí o vývoji plzeňského loutkářství, jež má i ve světovém měřítku výjimečné postavení.

  

V přízemí poznají kočovné loutkářské společnosti a první stálá plzeňská divadla, v prvním patře Loutkové divadlo feriálních osad, na jehož podiu poprvé vystoupili Spejbl a Hurvínek. Poznají významné osobnosti jako byl Gustav Nosek, Josef Skupa, Jiří Trnka. Právě studie loutek z počátků Trnkovy výtvarné činnosti jsou skutečnými unikáty, naposledy byly doloženě vystaveny v roce 1929. Diváci se dále setkají s kdysi slavnou Skupovou postavičkou „revolučního“ Kašpárka, jenž se proslavil koncem první světové války, kdy s ním Skupa sehrál kabarety zesměšňující politické poměry.

  

Nejvyšší patro objektu patří Divadlu Alfa, jeho loutkám z nejslavnějších inscenací. Mezi nimi jsou i největší loutky ze hry Náčelník večerní vánek, aneb hody divých mužů. Jde o loutky náčelníků – lidojedů, které měří 2,10 metru a vodili je vždy dva až tři loutkoherci.

  

Součástí muzea, které Plzeň stálo 65 milionů korun, je stylová kavárna Skupa Café. Tvůrci jejího interiéru se inspirovali původním plzeňským bytem Josefa Skupy a umístili v ní reprodukci Trnkovy malby Zrození loutky, kterou vytvořil ve 30. letech 20. století. Nechybí ani menší prostor pro pořádání dočasných výstav. Provozovatelem bude Západočeské muzeum v Plzni, rodinné vstupné je 150 korun, pro dospělého 60 Kč, pro děti od šesti let 30 korun. Informace o muzeu jsou na www.muzeumloutek.cz.

  

Eva Barborková sap

  

Související články: Muzeum loutek v Plzni je zkolaudováno, lidem se otevře v září

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*