Fotogalerie ke článku (6)
Víkendový dům v Osoblažsku
Víkendový dům v Osoblažsku
Víkendový dům v Osoblažsku
Víkendový dům v Osoblažsku
Víkendový dům v Osoblažsku
Víkendový dům v Osoblažsku
Víkendový dům autorů Tomáše Bindra a Jana Zelinky, Atelier 38, s. r. o., získal Cenu společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., ve výši 50 000 Kč
„Výraz tohoto jednoduchého stavení přesně odpovídá názvu – Obytná stodola. Je to příklad téměř archetypálního vyjádření charakteru rekreačního bydlení navazujícího na dávné tradice stavění. Svou pevnost stvrzuje vnějším kamenným obkladem, kombinovaným s velkými plochami dřevěných pojízdných stěn, kryjících skleněné stěny. Uvnitř se skrývá velmi pohodlná a hodně komfortní dispozice dobře rozložená v prostoru stavby.“
Zdroj: Tisková zpráva soutěže Porotherm dům 2009
Průvodní zpráva autorů
Osoblažsko ve Slezsku, nejchudší oblast České republiky spojená s okolním světem pupeční šňůrou úzkorozchodné železnice. Bohem zapomenuté území hospodářských stavení a stodol. A právě na principech a sémantických znacích tohoto stavebního typu vernakulární architektury je postavený koncept víkendového domu – stodoly.
Kamenné pilíře, za kterými je umístěno zázemí domu, definují volné obytné prostory. Obytné prostory se otevírají vertikálně do přiznaného krovu a horizontálně po odsunutí dřevěných posuvných „vrat“ propojují obě strany exteriéru. Krajina tak volně prochází domem…Pohyb domem v podélném směru je rytmizovaný prostřídáním vertikálních osvětlených prostorů s nepřímo osvětlenými nízkými prostory zázemí. Komprese a dekomprese…
V konstrukcích, v exteriéru i v interiéru jsou použity přírodní materiály. Pálená hlína, kámen, dřevo s přiznanými kotevními prvky z kovu.
Dům je zděný z porothermu 44 P+D a 11,5 P+D, strop a krov je dřevěný. Střešní krytina je břidlicová položená na PUR panelech, Okna jsou dřevěná z eurohranolů.
Vytápění je teplovodní, zdrojem je elektrokotel. Příprava TUV je pomocí elektrokotle, s přípravou na sluneční kolektory.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,