Libeskind mimo jiné v kalábrijské obci Villa San Giovanni navrhne správní centrum, které bude zodpovídat za bezpečnost mostu. V centru mají také vyrůst hotely, nákupní středisko a konferenční a výstavní sály, oznámila italským státem vlastnění firma Stretto di Messina.
Řím 3. ledna (ČTK) – Americký architekt Daniel Libeskind navrhne komplex budov, který vyroste na kalábrijské straně mostu mezi Apeninským poloostrovem a Sicílií. S odvoláním na společnost, která most staví, to dnes uvedla agentura ANSA. Most přes Messinskou úžinu na jihu Itálie se má po dokončení stát nejdelším visutým mostem na světě.
Známý architekt by také měl nově utvářet vzhled promenády v městečku Villa San Giovanni, ve kterém bude most začínat. Obec s necelými 14.000 obyvateli by se podle představ stavitelů měla stát novou turistickou atrakcí.
"Architektonický projekt by měl vyzdvihnout význam Středomoří jako centra evropské kultury. Most tvoří jedinečnou spojnici mezi oběma pobřežími a měl by se stát symbolem svobody pohybu," je přesvědčen Libeskind.
Čtyřiašedesátiletý architekt se proslavil mimo jiné návrhy židovských muzeí v Berlíně a Kodani nebo rozšířením muzeí v americkém Denveru a kanadském Torontu. V roce 2003 vyhrál architektonickou soutěž na návrh newyorského objektu One World Trade Center, které má vyrůst na místě, kde před teroristickými útoky z 11. září 2001 stály mrakodrapy Světového obchodního střediska.
Práce na stavbě dálničního a železničního mostu mezi pevninskou Itálií a Sicílií by měly začít před koncem letošního roku. Most, jehož výstavba má přijít na 6,1 miliardy eur (153 miliard Kč), bude dlouhý téměř 3,7 kilometru, široký 60 metrů a nad hladinou moře se bude tyčit ve výšce 64 metrů.
S kontroverzním projektem, jemuž je vyčítána zejména finanční nákladnost a možné negativní ekologické dopady, přišla v roce 2001 tehdejší Berlusconiho vláda. V roce 2006 jej kabinet premiéra Romana Prodiho zrušil, ale další Berlusconiho vláda projekt opět oživila.
Po uvedení do provozu, které je plánováno na rok 2017, by přes most mělo jezdit až 4500 aut za hodinu a 200 vlaků denně.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,