V regionální architektonické soutěži Opavská cena J. M. Olbricha letos zvítězil rodinný dům navržený opavskými architekty Tomášem Bindrem a Janem Zelinkou z Atelieru 38. Ze 13 nominovaných novostaveb ocenila odborná porota také rodinný dům od opavského architekta Jiřího Horáka z ateliéru Arche’s, který obsadil druhé místo. Ocenění dnes architektům předalo sdružení Za Opavu, které soutěž pořádá čtvrtým rokem.
Vítězný rodinný dům s ordinací v Opavě-Kylešovicích (realizace 2008) oslovil porotu jednoduchou prostorovou kompozicí ve svahu, které nechybí přesvědčivost a kvalitně zpracované detaily. "Dům je výrazem solidnosti a sázky na jistotu," shodli se porotci. Ani vítěze však neušetřili kritice, když poukázali na absenci jisté míry experimentu a překvapení.
Rodinný dům od autorské dvojice Bindr-Zelinka získal již třetí ocenění. Loni se umístil na prvním místě v kategorii Rodinné domy v krajské soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2008; je také držitelem titulu v celorepublikové soutěži o nejlepší fasádu roku.
Na druhém oceněném domě, který stojí také v Opavě-Kylešovicích, zaujala porotu jeho jednoduchost a funkčnost. "Bílá barva, prostý tvar… Dům jako minimalistická socha, kterou tvoří dva hranoly položené na sebe," uvedla v hodnocení porota. Vytkla to, že působivou jednoduchost a přehlednou geometričnost architekt nepřenesl přiměřeně i do interiéru domu.
Mezi nominovanými novostavbami letos převládaly rodinné domy, průmyslové stavby měly jen dva zástupce. Podle poroty je s podivem, že na Opavsku nevznikla v uplynulých letech žádná architektonicky kvalitní stavba financovaná z veřejných zdrojů. "Pokud takové stavby vznikají, jsou zpravidla řešené utilitárně bez větších reprezentačních a architektonických ambicí," dodali porotci.
Vítěze letošního ročníku vybralo občanské sdružení na základě návrhů sedmičlenné poroty, kterou tvoří například sochař Kurt Gebauer, šéfredaktor časopisu Era 21 Osamu Okamura, architekt Radim Václavík z ostravského Centra nové architektury či Yvette Vašourková z Centra pro středoevropskou architekturu v Praze. Do letošního ročníku byly opětovně zařazeny i stavby nominované v roce 2008, kdy se ceny nakonec neudělily kvůli malému počtu přihlášených novostaveb.
Soutěž založená v roce 2007 je pojmenována po významném opavském rodákovi, který výrazně zasáhl do evropské secesní vlny a patřil k nejuznávanějším své doby. Olbrich je mimo jiné autorem výstavního pavilonu Wiener Sezession ve Vídni, sedmi vil a budovy ateliérů s výstavními síněmi v umělecké kolonii v Darmstadtu v Německu.
Zpráva ČTK, 22. 12. 2010
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,