Praha 4. ledna (ČTK) – Ministerstvo kultury vyhlásilo část Nákladového nádraží Žižkov kulturní památkou. Rozhodnutí zatím není pravomocné, protože se majitel pozemku, České dráhy, proti rozhodnutí odvolal. Informovalo o tom Rádio Česko. Na místo nádraží chtějí developeři postavit byty a kanceláře, proti záměru protestují památkáři a místní občanská sdružení.
Památkáři chtějí funkcionalistickou průmyslovou stavbu opravit a zachovat pro další generace. Developeři usilují o výstavbu nových bytů. Nádražní budovy i infrastruktura chátrají už téměř devět let.
MK začalo posuzovat, zda by se nákladové nádraží mohlo stát památkou, loni v červnu. Proces prohlašování zahájilo na základě podnětu, který podal Národní památkový ústav (NPÚ) již v roce 2003.
V návrhu na prohlášení nádraží za památku ministerstvo psalo, že vybralo nejhodnotnější části navrženého souboru, podnět NPÚ shledalo důvodným a zahájilo řízení, na jehož konci by se nádražní budovy mohly stát kulturní památkou.
Související články:
- Projekt pro Nákladové nádraží Žižkov 21.9.2007
- Ministerstvo rozhoduje, zda nádraží na Žižkově bude památkou 9.6.2010
- Zastupitelé projednali materiály, které se týkaly desítek změn územního plánu Prahy4.6.2010
- MK dostalo už podruhé návrh, aby nádraží Žižkov bylo památkou 26.5.2010











Velmi zajímavé vydání, architektura není jen o stavbách, ale také o tom, jak reaguje na změny společnosti a způsobu života.…
Děkuji za další dávku inspirace ze světa architektury a staveb 👏
no, tak to je fakt skvost
Obzvlášť ten přimontovanej Bauhaus zezadu, to je něco.
Proboha, a co takhle nějaké barvy na chodby? Třeba různě barevné dveře - i pro snadnější orientaci. Tohle je jak…