Na severu, západě a jihu objektu je silnice, na východní straně sousední dům, takže hlavním problémem bylo dostatečné prosvětlení interiérů.
Místo: Tokio, Japonsko
Autor: YHA Architects
Foto: Takeshi Yamagishi
Dům je postaven na rohu křižovatky: s komunikací na severu a na západě, okolní domy jsou na jihu a na východě.
Místo inspirovalo autory, vytvořit "dům-pevnost".
Třípatrový dům v Tokiu využívá pro osvětlení efekt tzv. "scottish tower house"- dostatek světla nárožnímu objektu dodává schodišťový prostor se střešním oknem, který je umístěn u východní stěny
a funguje tak zároveň jako zdroj přirozeného denního světla.
Místnosti v každém patře jsou umístěny kolem tohoto "světlíku" jako kolem náměstí a jsou propojeny s tímto prostorem vnitřními "okny".
Barva fasády a pravidelné čtvercové otvory propůjčují vzhledu domu vlastnosti interiéru.
Motiv čtvercového okna se opakuje i v celém interiéru a vytváří vzdušnou atmosféru obytného prostoru, rozšiřující opticky relativně malý prostor.











MISTŘE Černý, MILÝ Davide, jste UMĚLEC S VELKÝM SRDCEM A DUŠÍ. Obohacujete nás nádhernými prožitky a za to Vám patří…
Předala jsem vaši zprávu architektovi.
Nebyla uvedena – jako to u rodinných domů bývá často.
Jde o 15 let starý článek. Pro aktuální informace doporučuji kontaktovat O2.
POTŘEBUJI ZÍSKAT VYJÁDŘENÍ K EXISTENCI SÍTÍ O2. NA UVEDENÝ ODKAZ http://www.cz.o2.com/dokumentace SE NEDOSTANU NA ŽÁDNÉ STRÁNKY .