„Je více než zřejmé, že se projekt svým nekonvenčním řešením a strohým, technicistním designem zapíše do architektonické tváře současné Prahy. A my jsme velmi rádi, že jsme mohli být u toho,“ říká ředitel developerské společnosti Crescon Jan Jerie.
Projekt Vápencová je dílem, jež se vymyká všeobecně přijímané představě o rodinném domě, a přitom do okolní zástavby přirozeně zapadá. Dvojdům je rozdělen na dvě zcela samostatné bytové jednotky, každá v dispozici 6+1, propojené nosnými sloupy a příjezdem z ulice. Všechna podlaží jsou citlivě začleněna do terénu a kopírují jeho profil. První z domů, tzv. „Dům na nohách“, rozkládající se ve druhém a třetím nadzemním podlaží, se pyšní rozlohou vnitřního prostoru 348 m² a plochou teras 121 m². Druhý „Dům v zahradě“ o velikosti 260 m² zabírá dvě spodní terasová patra. Podlaží s největší ložnicí přímo ústí do zahrady se vzrostlými stromy o ploše 450 m². Oběma jednotkám je společný pouze volný parter umístěný v části prvního podlaží, který slouží jako vstupní hala s úložnými prostory a zároveň je určen pro parkování čtyř vozů. Nejen pro exteriér, ale i pro interiéry a jejich vybavení je typická jistá strohost a uměřenost bez zdobných detailů, ovšem v maximální kvalitě.
Projekt Vápencová vyniká nejen originální architekturou, z níž na první pohled zaujmou zejména štíhlé piloty podpírající horní patra, ale především panoramatickými výhledy na Vltavu a Pražský hrad v kombinaci s atraktivní klidnou lokalitou pražského Podolí. Je situován v zástavbě rodinných domů a vilek, z nichž mnohé byly postaveny již ve dvacátých letech minulého století. Prvorepublikový šarm a lehký závan nostalgie se tak mísí v nevídané harmonii s ryze moderní zástavbou starou jen několik let. Pleskotův dvojdům do místního koloritu přirozeně zapadá a důmyslně jej dotváří. Vápencová ulice, podle níž je projekt pojmenován, končí ve svahu přímo nad plaveckým stadionem. Z teras i ze zahrady domu je proto nádherný výhled na podolské údolí, Vltavu a na horizontu hrdě se vypínající Pražský hrad. Lokalita kromě klidu vilové zástavby nabízí i dobré spojení MHD, stejně jako napojení na městský okruh a dálniční síť. V dosahu je nákupní centrum na Pankráci s plejádou obchodů a potřebných služeb.
Výstavba byla zahájena loni v červenci, dokončena bude do konce tohoto roku. Na jaře 2012 proběhnou pouze terénní úpravy zahrady a výsadba dalších vzrostlých stromů. „Dům na nohách“ již zná svého majitele, „Dům v zahradě“ na svého nového vlastníka čeká. Společenská místnost s terasou a výhledem na Prahu vítá hosty při vstupu do „Domu v zahradě“. Schodištěm z haly parteru se dostaneme do netradičně řešeného obývacího pokoje s vyhlídkovým pódiem, který navazuje na jídelnu s kuchyňským koutem. Dva další samostatné pokoje jsou propojeny en-suite koupelnou. Spodní patro domu je intimnější a představuje soukromou zónu ložnic a koupelen. Prostor přirozeně přechází ve 30metrovou zimní zahradu. Z ložnice na východní straně domu je, stejně jako ze zimní zahrady, přímý vstup na terasu navazující na zahradu kolem domu. Koupelnu s toaletou v chodbě doplňuje řada vestavěných skříní.
Ing. arch. Josef Pleskot (1952) patří mezi nejuznávanější české architekty současnosti.Za své realizace získal řadu ocenění a jeho stavby pravidelně reprezentují českou architekturu na mezinárodních přehlídkách. V odborné anketě časopisu Reflex byl zvolen nejvýznamnější osobností české architektury uplynulých dvaceti let. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Od roku 1991 vede vlastní architektonickou kancelář AP ATELIER. V portfoliu má široký okruh realizovaných zakázek od rodinných domů, přes veřejné stavby až po rozsáhlé bytové, administrativní či výrobní areály. Zabývá se rovněž veřejným prostorem a revitalizací sídlišť. Mezi nejznámější realizace se řadí průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě, rekonstrukce legendární továrny na vodoměry v Holešovicích, rodinná vila nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, přestavba litomyšlského pivovaru, vinařský dům Sonberk nebo sídlo ČSOB v pražských Radlicích. V plánu má velkorysý projekt revitalizace Vítkovických železáren včetně využití obřího plynojemu jako ojedinělé koncertní síně i přestavbu gotického dominikánského kláštera v Husově ulici.
Developerská společnost CRESCON a.s. byla založena v roce 2008. Opírá se o dlouholeté předchozí zkušenosti a know-how svých kmenových pracovníků. Ředitelem společnosti CRESCON a.s. je Jan Jerie. Společnost se zaměřuje nejen na development bytových, komerčních a průmyslových objektů, ale také na kompletní rozvoj územních a infrastrukturních celků. Při realizaci projektů garantuje kvalitu, vysoce profesionální přístup a nadstandardní, klientsky orientovaný servis. V současné době CRESCON připravuje více než desítku projektů převážně v Praze a blízkém okolí.
Tisková zpráva, 22. listopadu 2011
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,