Praha 2. prosince (ČTK) – České dráhy otevřely nově zrekonstruovanou dvoranu Masarykova nádraží. Jde o první fázi chystaných oprav této druhé nejdůležitější pražské železniční stanice za zhruba 60 milionů korun. Další etapy rekonstrukce mají následovat. Na setkání s novináři to řekl Marek Dospiva z investiční společnosti Penta, která projekt financovala.
"Centrum Prahy je živý organismus a není to skanzen. Přesto je možné ukázat, že rekonstrukce, která tady proběhla, byla udělána velmi citlivě," řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Obecně podle něj zatím spíše platí, že jsou investoři chápáni jako ti, kteří ničí krásu vnitřního města Prahy.
Po létech diskusí se tak prý konečně začalo s nádražím něco dít, dodal Lomecký s tím, že rekonstrukce budovy nádraží je významná i z dopravního hlediska. Radnice doufá, že nezůstane jen u této rekonstrukce a dráhy s investiční společností Penta, která nedávno do konsorcia obnovujícího Masarykovo nádraží vstoupila, bude v rekonstrukci nádraží pokračovat.
V urychlení obnovy po vstupu Penty do Masaryk Station Investment věří i generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Nádraží podle něj potřebuje okamžité zahájení prací na zbytku výpravní budovy, tak aby odpovídalo požadavkům jednadvacátého století. Zlepšit by se ale měla i úroveň okolí stanice, dodal.
Pokračování dalších fází rekonstrukce a zájem na revitalizaci okolí Dospiva za společnost Penta potvrdil. "Považujeme za velkou škodu, že tato centrální oblast Prahy 1 je v tak zanedbaném stavu," dodal s tím, že na urychlené revitalizaci oblasti má developer značný zájem.
Rekonstrukci Masarykova nádraží financovala skupina Masaryk Station Investment (MSI), kterou z 80 procent vlastní investiční skupina Penta. Zbylých 20 procent v MSI vlastní společnosti Sudop a Morávka centrum. MSI se s Českými drahami podílí na přípravě komerční výstavby na nevyužitých pozemcích v okolí pražského Masarykova nádraží. Masaryk Station Investment je 66procentním akcionářem ve společnosti Masaryk Station Development (MSD), v níž zbývající 34procentní podíl vlastní České dráhy. Ty se podle Žaludy na rekonstrukci dvorany finančně nepodílely.
Video ze slavnostního otevření naleznete zde.
Související články:
- V okolí Masarykova nádraží by neměla chybět zeleň, obchody a relaxační zóna 21.7.2011
- Výstava: Budoucnost území kolem Masarykova nádraží 1.6.2011
- Začíná oprava dvorany pražského Masarykova nádraží, hala se uzavře 1.12.2010
- Masarykovo nádraží dráhy zřejmě opraví za vlastní peníze 4.12.2009
- Rekonstrukci Masarykova nádraží brzdí dohady o ceně pozemků 13.7.2010











Proboha, a co takhle nějaké barvy na chodby? Třeba různě barevné dveře - i pro snadnější orientaci. Tohle je jak…
Pokud se na plochách bude používat posypová sůl, tak si rostliny opravdu pochutnají…
Podcast je podle mě skvělý formát pro předávání zkušeností ze stavebnictví. Pokud se v něm budou objevovat nejen odborníci, ale…
Skvělá iniciativa. Kvalitních a srozumitelných informací o stavbě domu není nikdy dost. Podcast si ráda poslechnu:-);-)
Jako člověk, který stavěl dům, vím, kolik nejasností a protichůdných rad člověk během stavby potká...Proto vítám každý projekt, který přináší…