První továrna na monoklonální protilátky ve Španělsku vyjadřuje celý komplex procesu výroby: technologické, efektivní a udržitelné řešení.
Architekt: estudioSIC
Místo: León, Spain
Autoři: Esaú Acosta, Mauro Gil-Fournier, Miguel Jaenicke, estudiosic
Spoluautoři: Pedro Colón, Raquel Buj
Klient: GH Genhelix
Generální dodavatel: García de Celis
Rozpočet: 4 890 000 €
Plocha: 8380 m2
Realizace: 2011
Foto: Esaú Acosta; estudiosic
Nová biofarmaceutická továrna Genhelix je situována do místa poblíž rychlostní železnice z Madridu do Asturie a tato skutečnost utváří dynamického „genia loci“. Budova tento stav reflektuje a těží z vysoké vlastní viditelnosti v obou směrech. Odpovídá také na různou úroveň mobility pěší či soukromé nebo nákladní automobilové dopravy.
Pět hlavních objemů – kanceláře, laboratoře, výroba, služby a skladiště – se skládá do kompaktního schematu, strukturovaného podle komunikace mezi jednotlivými budovami. Na přání společnosti, která očekává poměrně brzy rozšíření, jsou v projektu prázdná místa na východní a západní straně pro další růst, takže v budoucnu nebude nutné stávající budovy přeprojektovávat nebo měnit jejich vnější vzhled.
Kancelářská budova má vztah k vnějšku skrze kovovou slupku a velké skleněné dutiny – zajišťující denní potřebu jasu – které odpovídají fasádě. Z přízemí vede korporativní schodiště, které dává jasný dojem o společnosti a které propojuje spodní poloveřejný prostor a otevřenou kancelář nahoře. Přízemní prostor je vstupním místem, kde lze uspořádat neformální setkání a které funguje jako komunikační uzel společnosti. V prvním patře jsou dvě rozdílná pracoviště: otevřená kancelářská krajina a jednotlivé kanceláře, které od open-space odděluje zasedací místnost.
Návrh používá optimální modul 6×7,5 metrů – podle konkrétních podmínek zatížení a dispozice programu. Standardní modul konstrukce přispívá k lepší ceně budovy a specifické odpovědi na každý požadovaný konstrukční prvek. Kozola poukazuje na umístění vstupu, místem přijímání návštěv a začátek cesty celým komplexem.
Stejná kriteréria jsou použita na celý komplex a všechny jeho programy, které jsou sjednoceny použitím konstrukčního systému a pláště ze sendvičových panelů o šířce 40 mm a délce až 12 metrů. Rytmus fasády je dán zvlněným vnějším pláštěm; vlny se opakují každý metr; jenž umožňuje odlišit oba pláště v jednom konstrukčním řešení. Konstrukce fasády je uchycena mezi panely, zvenčí je viditelné kovové pletivo. Fasáda jako vrstva mezi vnějším prostředím a pracovním prostorem vyjadřuje základní pojetí podniku: zdraví, hygiena a kvalita, což generuje bílou, čistou, aseptickou architekturu, která sdílí společný koncept se společností, jíž slouží. Vnější kovová slupka sjednocuje obekty kanceláří a laboratoří a je na počátku homogenního obrazu celé továrny. Na této slupce se objevuje logo společnosti v nestrukturované typografii. Taxativní systém rozložení písmen je přerušován podle místa pozorování, a tak je simulován pohyb loga v závislosti na směru a rychlosti pohybu pozorovatele.
Ze zprávy estudioSIC
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,