Soutěž pro studenty architektury.
Internetový časopis www.bydlení-iq.cz uspořádal letos už 3. ročník soutěže pro studenty architektury s cílem podporovat a propagovat kvalitní architekturu v oblasti bydlení.
Soutěže se mohli zúčastnit studenti svým projektem na téma bydlení zpracovaným v letním semestru 2011 a zimním semestru roku 2011-12.
Do letošního ročníku zaslalo své práce 135 studentů architektury z osmi českých vysokých škol. Výsledky soutěže byly vyhlášeny na slavnostním setkání pořadatele, partnerů, odborné poroty, zúčastněných studentů a jejich pedagogů 13. června 2012 v prostorách showroomu VBP Praga – Viabizzuno (Svornosti 12, Praha 5-Smíchov) a bylo spojeno s vernisáží výstavy projektů finalistů soutěže, která bude otevřena do konce července.
Odborná porota
Ing. arch. Markéta Cajthamlová
MgA. Ida Čapounová
MgA. Michal Kunc
Ing. arch. Petr Lešek
Ing. arch. MgA. Jan Žalský
Výsledky soutěže
1. cena 40 000 Kč
Jan Holub
Využití území – pata Vítkova – Pernerka – Lyčkárna
FA ČVUT Praha, ateliér Kuzemenský&Synek
Hodnocení poroty: Projekt Jana Holuba se vyrovnává s místem, kde pata Vítkova naráží na rozpadlou blokovou mřížku, reaguje však i na způsob života v Karlíně. Nabízí karlínským tři témata – přidané hodnoty, které se do návrhu propisují. Tou první je vymezení nového náměstí, kde se pod střechou tržnice protíná diagonální Sovova ulice s ulicí Pernerovou. Tato adekvátní odpověď na urbánní strukturu, historický kontext i potřeby obyvatel je zároveň i (intuitivním) rozhodnutím zakotvit poslední místo, kde se město bezprostředně otevírá patě Vítkova a „dýchá“. Druhou přidanou hodnotou je balancování náplně jeho domů – symbióza práce a bydlení v doplněných blocích v sobě odráží pochopení, a zároveň kvalitní doplnění současných potřeb v souladu s povahou Karlína. Třetí hodnotou, kterou porota oceňuje, je schopnost vrstvení rozdílných měřítek, které do návrhu přinášejí mnohovrstevnatost a schopnost vytvářet a pojmenovávat místa každodenních rituálů.
2. cena 20 000 Kč
Kateřina Frejlachová, Martin Špičák
Obec Předboj
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Jan Jehlík
Hodnocení poroty: Jaký je současný charakter venkova? Obec Předboj je Kateřinou Frejlachovou a Martinem Špičákem charakterizovaná jako „slepenec vzájemně nekomunikativních subcelků“. Tuto roztříštěnost autoři vyvažují akupunkturními, chytře zvolenými zásahy různých měřítek, které vkládají do „zbytkových prostor“ obce. Zároveň zpřesňují hranice oblastí, hierarchizují prostory a vytvářejí nové orientační body, které rozvíjejí venkovské archetypy, aniž by pateticky kopírovali z historie. V práci porota oceňuje urbanismus zástavby blíže představené Horní návsi, povahu cest i způsob jejich vzniku. V případě novodobé usedlosti je sympatická snaha o vytváření odstupňovaných, vzájemně provázaných prostor. Výtky má porota vůči typologii u obou domů, vzhledem k rozsahu práce se však dají odpustit.
3. cena 10 000 Kč
Adéla Kyselová
Barokní krajinou
FA VUT Brno, vedoucí práce Barbora Ponešová
Hodnocení poroty: Paměť krajiny… Porota ocenila filozofický přístup k tématu, zamyšlení nad krajinou jako palimpsestem, kde se prolínají a kříží vrstvy času a paměti míst. Krásné téma, které upozorňuje zvláště v dnešní hektické době na mizející stopy v krajině, na původní významy, které (pokud se o ně nebudeme starat) budou zapomenuty, a s nimi zmizí i část naší paměti…
Někam patříme, v této krajině žijeme, měli bychom se ji „naučit“, jako umíme rodný jazyk…
Finalisté
Jan Alinče
Využití území – pata Vítkova – Pernerka – Lyčkárna
FA ČVUT Praha, ateliér Kuzemenský&Synek
Romana Bedrunková, Filip Cichý, Jana Vinklerová, Vít Umlauf
Studentský ostrov
FA ČVUT Praha, ateliér Jana Šépky a Mirky Tůmové
Martin Bělkovský
Studenti Lovčičkám, revitalizace areálu bývalého zemědělského družstva
FA VUT Brno, vedoucí práce David Mikulášek
Filip Foglar
Bytový dům v Praze 5-Košířích
FA ČVUT Praha, ateliér Romana Kouckého a Edity Lisecové
Michal Gabaš, Jakub Heidler
Rodinný dům Věž
FA ČVUT Praha, konzultace Jan Stempel
Tomáš Hanus
Využití území – pata Vítkova – Pernerka – Lyčkárna
FA ČVUT Praha, ateliér Kuzemenský&Synek
Hana Havlová
Využití území – pata Vítkova – Pernerka – Lyčkárna
FA ČVUT Praha, ateliér Kuzemenský&Synek
Boris Kaňka
Bydlení při Nise
FUA TU Liberec, vedou práce Jiří Suchomel
Jakub Kolek
Tři věže, dva dvory
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Ondřej Císler
Adéla Kyselová
Lovčičky
FA VUT Brno, vedoucí práce David Mikulášek
Marek Macejko
Zahrada pod Emauzy – bydlení pro seniory
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Jan Aulík
Štěpán Matoušek
Barokní krajina, Plzeň
FUA TU Liberec, vedoucí práce Zdeněk Fránek a Radek Suchánek
Michal Stehlík
Nárožní dům Křídlovická – Václavská
FA VUT Brno, vedoucí práce Luboš Františák
Jana Šipulová
LEARNING FROM TOKYO
FA VUT Brno / Erasmus IKA Wien, vedoucí práce Hiromi Hosoya
Ondřej Štěpán
Obytný soubor nad Kamennou kolonií
FUA TU Liberec, vedoucí práce Antonín Novák a Vladimír Balda
Dominika Taklová
Dům milovníka knih
FUA TU Liberec, vedoucí práce Zdeněk Fránek a Radek Suchánek
Záměr soutěže
Jsme přesvědčeni, že právě v oblasti bydlení je laická veřejnost schopná architektuře nejlépe porozumět, soutěž tedy může být jedním ze spojovacích můstků mezi architekty a širokou veřejností. Pomáhá laické veřejnosti osvětlit, v čem spočívají hodnoty kultivovaného prostředí, které by náš život mělo obklopovat na každém kroku.
O bydlení se zajímá především mladá generace, která řeší vlastní bydlení. Právě studenti jí mohou nabídnout zajímavé podněty, jsou věkově této generaci velmi blízko, mají podobné problémy a podobný životní styl. Ačkoliv každý projekt vzniká pod vedením zkušených pedagogů, odborná porota by mohla přinést na jejich práce nový pohled. Výsledky soutěže spolu s hodnocením odborné poroty mohou být pro mladou generaci zajímavé a inspirativní.
Partneři soutěže
Somfy, s.r.o., je česká pobočka francouzské společnosti Somfy, která je největším světovým výrobcem a dodavatelem pohonné techniky a řízení pro stínicí techniku.
USSPA, s.r.o., je prvním výrobcem akrylátových masážních bazénů v ČR a současně jedním z prvních výrobců v Evropě.
Sto, s.r.o., je specialistou na fasádní zateplovací systémy, fasádní a vnitřní povrchové úpravy. Do výrobního programu koncernu Sto dále patří předsazené a kazetové fasády, akustické systémy, systémy ochrany a sanace betonu a povrchové úpravy podlah.
Za časopis Bydlení IQ
Věra Konečná
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,