Výstava jako pocta i výzva k záchraně chátrajících lázní Kyselka. Ústředním tématem výstavy je podrobná dokumentace dějin Kyselky a stavebních památek i zatím neznámého působení slavných architektů. Po dobu konání Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech bude panelová část výstavy ve dnech 20. června až 19. srpna umístěna ve Vřídelní kolonádě v Karlových Varech a poté bude přemístěna do Národního technického muzea v Praze, kde potrvá od 31. srpna do 28. října.
V Karlových Varech mohou návštěvníci MFF vidět výstavu o osudu Kyselky
Karlovy Vary 30. června (ČTK) – Jednou z mnoha výstav, které letos nabízí doprovodný program 47. mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, je expozice nazvaná Hvězdné nebe nad Kyselkou. Výstava ode dneška přístupná v prostorách Vřídelní kolonády. Upozorňuje na slavnou minulost lázní v Kyselce i na jejich smutnou současnost, dokumentuje dějiny Kyselky, jejích stavebních památek i neznámého působení slavných architektů. ČTK to sdělil spoluautor výstavy a historik Lubomír Zeman.
Bývalé lázně v Kyselce už řadu let chátrají. Výstava má být i výzvou k jejich záchraně.
Expozice o ohrožené architektuře lázní Kyselka je rozčleněna do tří celků, které se vzájemně prolínají. První část pojednává o vývoji lázní, ve druhé se představují významní architekti a stavitelé, kteří se podíleli na podobě Kyselky, a ve třetí části jsou prezentovány stavby těchto slavných architektů v ostatních zemích habsburské monarchie i celé Evropě. "Výstava je doplněna i řadou unikátních a jedinečných dokumentů a artefaktů," poznamenal Zeman.
Laické veřejnosti i odborníkům výstava přiblíží hodnoty lázní Kyselka v celoevropském kontextu. Na vzniku pozoruhodné koncepce lázní s provozními budovami stáčírny alkalické kyselky se v minulosti podílela řada významných architektů a stavitelů. Řada odborníků ale varuje, že původní komplex zanikne. Podle ředitele územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti Tomáše Karla nemá lázeňský komplex v Kyselce jako urbanistický soubor konkurenci.
Některé z objektů v Kyselce patří společnosti Karlovarské minerální vody (KMV). Ta chce ještě na podzim začít s rekonstrukcí dvou z nich. Proto podala žádost o vydání územního rozhodnutí pro rekonstrukci pavilonu Löschner v Kyselce na stavební úřad v Kyselce. Zástupci Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, která nyní za záchranu Kyselky bojuje, tvrdí, že za současný stav bývalých lázní nesou odpovědnost právě KMV a firmy, s nimiž jsou údajně personálně propojené.
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…