Investor: Plzeň by platila miliardu, když znemožní stavby v centru

(ČTK) – Přes jednu miliardu korun by musela zaplatit Plzeň na náhradách za znehodnocení pozemků, pokud by město změnilo v centru územní plán plochy, kde má vyrůst obří multifunkční dům za 2,5 miliardy korun. Jeho investorem je český developer Amádeus. Na náhrady by mělo právo všech sedm majitelů deseti hektarů pozemků pod a okolo zbouraného domu kultury, řekl ČTK Jan Petřík z Amádea.


Podle něj tento argument dosud nezazněl v souvislosti s referendem, o jehož vyhlášení usilují občanská sdružení, která už získala podporu více než 17.000 dospělých Plzeňanů, tedy výrazně více než potřebných deset procent voličů. Lidové hlasování by se mělo konat v Plzni současně s krajskými volbami, tedy 12. a 13. října. Primátor Martin Baxa (ODS) chce ve čtvrtek předložit městskému zastupitelstvu svůj návrh na konání plebiscitu, a to přesto, že radnice zatím nerozhodla, zda je návrh aktivistů platný nebo ne. Občanská sdružení požadují změnit v územním plánu plochu z obchodní a bytové na zeleň.

"Nechci komentovat informace investora, ale zastupitelé zítra dostanou vyčíslení nákladů, které by přineslo úspěšné referendum," řekl ČTK Baxa. Potvrdil, že navrhne jeho vyhlášení s krajskými volbami. "Ale jen k otázce číslo jedna, druhá je dle stanoviska ministerstva vnitra nehlasovatelná," uvedl. Aktivisté trvají na obou otázkách, k nimž je zavázali lidé svými podpisy. "Jinak by to mohlo všech 17.000 lidí napadnout správní žalobou. Spěch primátora svědčí o tom, že chce referendum pohřbít," uvedl zmocněnec referenda Martin Marek. Aktivisté mají k otázkám stanovisko dvou právníků. Navrhují, stejně jako opozice, aby se 17. září konalo k referendu mimořádné zastupitelstvo. První otázka plebiscitu je obecná – zda má město Plzeň bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení. Druhá se týká podpory změny územního plánu z smíšeného území na městskou zeleň.

Pozemky mají nyní podle Petříka cenu zhruba 20.000 Kč/m2 a nejméně pět hektarů může být zastavěno. Po změně území na park by tam vlastníci do dalšího referenda už nic nepostavili a cena pozemku by podle Petříka klesla na nulu. Amádeus vlastní čtvrtinu plochy, dalšími majiteli jsou například Tesco, německá a italská firma a soukromá poliklinika. Amádeus, podobně jako Tesco a nový majitel polikliniky, mají také plány na rozšíření svého obchodního domu, ale podle Petříka nechtějí soud nebo náhrady, ale chtějí tam něco postavit.

Podle Marka je sice náhrada škody při změně územního plánu dle stavebního zákona nárokovatelná, ale zatím ji žádný investor nevyužil a vedou se údajně spory, zda je možné ji získat.
"Navíc by šlo vlastně o zástavu, kterou by musel investor ihned po opětovné změně územního plánu městu v plné výši vrátit," dodal. Aktivisté nechtějí, aby tam park zůstal natrvalo, ale požadují regulaci území, aby tam nemohli vznikat velké obchody s plochou nad 1000 m2.

"Občané také dosud neslyšeli, že i kdyby referendum dopadlo proti stavbě nových budov a vznikla byt tam zeleň, tak je utopie, že by mělo město páky na to, aby donutilo soukromé vlastníky k tomu, aby tam vybudovali park. Došlo by pouze k zakonzervování současného stavu," uvedl Petřík. Na místě by tak zůstala jen plocha po zbouraném domě kultury a Amádeus by požadoval také investice do jeho demolici. Celkem už jsme do místa investovali hodně přes 300 milionů Kč, dodal. Celkově by tak Amádeus měl podle Petříka nárok na více než 800 milionů korun. Na náhradu více než 300 milionů Kč nemá podle Marka Amádeus nárok, protože nemá pravomocné územní rozhodnutí. Cena pozemku, kde sice nepůjde stavět, není navíc nulová; lze ho například pronajímat na farmářské trhy, dodal.

Investor vnímá referendum "jako čistě politický boj před krajskými volbami, jehož se nechce ani neumí účastnit." "Projekt jsme jako odborníci v investicích do nemovitostí více než desetkrát upravili a přiblížili ho představě občanů města i požadavkům magistrátu," uvedl Petřík. Investor mu tento měsíc předloží nové architektonické ztvárnění a vzhled budovy Corso Americká, který rozčlení původní kontroverzní monoblok do tří zcela odlišných objektů, což je hlavní požadavek radnice. "O územní rozhodnutí jsme požádali o prázdninách," dodal.

Plzeňský primátor neprosadil svůj návrh o konání referenda
Plzeň 6. září (ČTK) – Plzeňskému primátorovi Martinu Baxovi (ODS) se dnes po několikahodinovém jednání nepodařilo prosadit u zastupitelů svůj návrh na konání referenda o stavbě obřího multifunkčního domu na Americké třídě. Referendum prosazují aktivisté, kteří už předali magistrátu návrh s podpisy tisíců Plzeňanů. Usilují o to, aby se hlasování konalo zároveň s krajskými volbami. Podle Baxy je na to málo času, proto podal sám návrh a chtěl, aby ho přijalo zastupitelstvo. Tím by se termín společných voleb stihl, řekl. Jeho návrh ale při hlasování nepodpořila ani koaliční ČSSD. O konání referenda tak bude nejspíš rozhodovat mimořádné zastupitelstvo.

Aktivisté navrhují referendum se dvěma otázkami. Jedna se ptá na to, zda má město podniknout veškeré kroky, aby nemohlo obchodní zařízení v místě bývalého domu kultury vyrůst. Druhá se týká požadavku na změnu územního plánu pro celé větší území na městskou zeleň. Právě druhá otázka je ale podle primátora v referendu nehlasovatelná. Baxa se přitom opírá o názor ministerstva vnitra. Podle něj se změna územního plánu provádí na úrovni samosprávy a také přenesené působnosti státní správy. Referendum však může zavázat jen samosprávu, ne například stavební úřad. Baxa proto předložil návrh s jednou otázkou, totožnou s první otázkou návrhu petičního výboru.

Aktivisté se proti tomu ohradili. Primátorovu iniciativu by uvítali jen tehdy, pokud by si plně osvojil jejich návrhy. Magistrát už jednou aktivistům návrh vrátil. Petiční výbor nasbíral další podpisy a návrh doplnil. Magistrátní úředníci ale dnes řekli, že ani opravený návrh aktivistů není bez vad. V takovém případě nemůže být referendum vyhlášeno. Podle zákona ale už nemá petiční výbor šanci na opravy. Konkrétní chybu nechtěl vedoucí odboru správních činností Roman Matoušek uvést.

Už dříve požádali opoziční zastupitelé z TOP 09 a jiných stran primátora, aby kvůli referendu svolal mimořádné zastupitelstvo. Tomáš Jílek z TOP 09 dnes řekl, že předpokládá, že se na něm bude mluvit hlavně o druhé otázce navrhované v referendu. Termín mimořádného zastupitelstva není zatím známý. Baxa upozornil, že případná změna územního plánu na městskou zeleň by představovala velmi masivní zásah do majetku více vlastníků. Primátorův náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD) slíbil, že se magistrát pokusí náklady v takovém případě odhadnout.

Také další zastupitelé varovali před důsledky, které by Plzni mohl výsledek referenda a následné kroky způsobit. Podle Marcela Hájka (Občané.cz) by se investor mohl domáhat až miliardy korun za vynaložené investice a za zmařené podnikatelské záměry. Baxa uvedl i možná řešení, které by mohlo město v případě kladného výsledku plebiscitu podniknout. Jednou z variant bylo odkoupení pozemku od soukromého investora, přičemž jen cena pozemku byla odhadnuta zhruba na 263 milionů korun. Zástupce investora Jan Petřík zastupitelům řekl, že firma nehodlá pozemky prodávat. Bude upravovat projekt tak dlouho, až vyhoví městem stanoveným regulačním podmínkám. Ještě v září investor takový projekt předloží. "Referendum vnímáme jako politický boj. Občané by se ale neměli rozhodovat bez komplexního náhledu na věc," řekl zastupitelům. Ve středu uvedl, že pokud by město změnilo v centru územní plán, muselo by zaplatit přes miliardu korun na náhradách za znehodnocení pozemků.


Související články:


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*