(ČTK) – Historii, současný stav i plánovanou budoucnost lázní Kyselka představuje výstava, která je ode dneška přístupná v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Jmenuje se Hvězdné nebe nad Kyselkou a připravili ji odborníci z Národního památkového ústavu a Muzea Karlovy Vary. Obnově lázní Kyselka má pomoci vznik nové společnosti.
Výstava v Praze představuje historii i budoucnost Kyselky
O památkově chráněné objekty v Kyselce jejich vlastníci dlouho nepečovali. O zastavení devastace objektů žádal i Senát, letos jako nedostatečnou označil péči o tamní památky i ombudsman. V současné době vzniká obecně prospěšná společnost, do níž vstupují vlastníci objektů v Kyselce, společnosti Karlovarské minerální vody a RIS, obec Kyselka a město Karlovy Vary.
Založení společnosti inicioval majitel zámku v Chyši Vladimír Lažanský, členem správní rady bude i pravnuk zakladatele lázní Kyselka Rudolf Mattoni. Obecně prospěšná společnost se zavazuje, že všechny historické objekty bývalých lázní opraví.
Výstava představuje architektonické a urbanistické hodnoty lázní Kyselka, věnuje se stavbám a historii lázní. Panely doplňuje i projekce, která ukazuje současný stav objektů a další možný vývoj.
Název výstavy odkazuje ke skutečnosti, že autory lázeňských budov byli známí architekti, například Leopold Bauer, ateliér Fellner & Helmer nebo Bernhard Grueber. Lázně Kyselka se svou architekturou staly inspirací pro menší lázně v okolí, například pro lázně u Klášterecké kyselky v Klášterci nad Ohří nebo v Korunní Kyselce.
K jedinečnosti lázní přispěla podle autorů výstavy i skutečnost, že Heinrich Mattoni pořádal pravidelné studijní cesty po světově proslulých lázních napříč Evropou a s sebou bral i své spolupracovníky a architekty. Vyšší hodnotu než hodnoty jednotlivých staveb pak má celé urbanistické řešení areálu. Lázně Kyselka jsou podle odborníků fenoménem, který má cenu právě ve své celistvosti.
Obnově lázní Kyselka má pomoci vznik nové společnosti
(ČTK) – Obnově historických objektů v bývalých lázních Kyselka by mělo pomoci založení obecně prospěšné společnosti, která bude vlastnit všechny lázeňské budovy. Novinářům to řekl Martin Hanzl ze společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), jíž patří několik objektů v Kyselce. Obecně prospěšná společnost bude moci čerpat peníze z různých zdrojů. "Hlavním a prvním úkolem společnosti bude hledat novou náplň objektů," uvedl Hanzl.
Do obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka vstupují kromě KMV společnost RIS, která vlastní většinu budov ve zchátralých lázních, obec Kyselka, město Karlovy Vary a pravnuk zakladatele lázní Kyselka Rudolf Mattoni. Založení společnosti inicioval majitel zámku v Chyši Vladimír Lažanský, který má zkušenosti s jeho obnovou a je předsedou správní rady společnosti.
Vznik obecně prospěšné společnosti již dříve přivítala i Asociace sdružení na ochranu a rozvoj kulturního dědictví, která patří k velkým kritikům dřívější údajné nečinnosti KMV v Kyselce.
KMV poskytly do o.p.s. základní vklad deset milionů korun, dalších deset milionů podle Hanzla letos utratily za opravy a přípravy rekonstrukcí tří objektů ve svém vlastnictví. Po zápisu o.p.s. do obchodního rejstříku prý KMV společnosti přispějí ještě dalšími deseti miliony.
KMV v Kyselce vlastní sedm objektů – hotel Praha, dům Stallburg a Löschnerův pavilon, které začala opravovat nebo jejich rekonstrukci připravuje, firma vlastní také blok čtyř budov bývalých kanceláří. U nich uvažuje o tom, že by mohly být propojeny se současnou výrobou.
U hotelu Praha se letos dělala nová střecha, do konce roku bude dokončena. Příští rok se budou v hotelu opravovat podlahy a stropy. Zajištění zchátralého hotelu nařídil KMV památkový odbor karlovarského magistrátu.
KMV letos upravily svah za domem Stallburg, který ho ohrožoval, svah přitom patří státu. Ve Stallburgu vznikne osm bytů, rekonstrukce zachová jeho autentický vzhled. Stallburg je prvním objektem, pro který KMV získaly veškerá souhlasná stanoviska k zahájení oprav. Pro obnovu Löschnerova pavilonu mají KMV stavební povolení, obnova ale začne až na jaře, protože objekt v lese nad Kyselkou je v zimě špatně přístupný, řekl Hanzl. Po opravě by v něm mělo být muzeum značky Mattoni a historie tamní stáčírny minerálních vod.
Podle Hanzla by měly být všechny objekty, které bude vlastnit obecně prospěšná společnost, opraveny a využívány nekomerčním způsobem. "Kdybychom historické objekty nechtěli opravit, nedali bychom obecně prospěšné společnosti 20 milionů," řekl Hanzl. Náklady podle něj půjdou do stovek milionů korun.
O památkově chráněné objekty v Kyselce dlouho jejich vlastníci nepečovali, o zastavení devastace objektů žádal i Senát, letos jako nedostatečnou označil péči o tamní památky i ombudsman.
Související články:
- Výstava: Hvězdné nebe nad Kyselkou 14.12.2012
- Výstava: Hvězdné nebe nad Kyselkou 2.7.2012
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA
Nad takovým řešením už nějakou dobu přemýšlím.
Budeš spokojený. Já jsem využil stavební systém od Heluzu a taky okna s těmito skly. Luxusní bydlení.