(ČTK) – Ústí nad Orlicí stále zvažuje, jak naloží s areálem zkrachovalé textilky Perla. Areál strategicky umístěný v centru města vlastní radnice od roku 2010. Například o možnost zřízení výzkumného centra podnikatelé loni zájem neměli. Novinářům to řekl místostarosta Zdeněk Ešpandr.
"Výběrové řízení vybere firmu, která udělá průzkumy i mezi občany, aby do roku 2014 bylo zřejmé, co bude s Perlou dál," uvedl Ešpandr.
Loni město jednalo s agenturou CzechInvest, aby mu za státní peníze vypracovala studii, co by v areálu bylo vhodné umístit. Program, z kterého se daly čerpat dotace, však zanikl.
"Letos necháme zbourat některé objekty a místo toho bude parkoviště," řekl místostarosta.
Studenti architektury už jednou navrhli, že by u areálu mohla být pěší zóna, s tou se prakticky počítá a zahrne se do nové studie. Jen ještě není jasné, zda budou v režimu pěší zóny všechny okolní ulice, řekl místostarosta.
Perla v roce 2008 zaměstnávala 400 lidí, v roce 2009 zkrachovala. V areálu, který má osmkrát větší rozlohu než centrální náměstí, už sídlí několik firem, autoškola či jídelna.
Areál s objekty město koupilo za 30 milionů korun. Mnohem levněji loni pořídilo administrativní budovu a barvírnu bývalé textilky Perla v místní části Hylváty (25.000 korun). Stihlo už odstranit ekologické zátěže za 45.500 korun.
"Cena je z mého pohledu nízká. Pro závod v Hylvátech zatím nemáme využití, jasněji bude po roce 2014 podle toho, jaké budou vypsány dotační programy. Zatím jen zvažujeme, zda necháme opravit nebo zbourat vrátnici," řekl Ešpandr.
Doplněno Stavbaweb:
Galerie Jaroslava Fragnera zveřejnila v rámci výstavy Současný český industriál (7. 12. 2011 až 15. 1. 2012) v samostatném prostoru A-lab ve druhém patře vybrané studentské práce (semestrální a diplomní projekty), které se zabývají návrhy průmyslových objektů či konverzí starých opuštěných výrobních komplexů. Jedním ze sedmi vybraných a vystavených projektů byla studie hledání nové náplně areálu textilky Perla v Ústí nad Orlicí od A. Vojkůvky z atelieru Jiřího Suchomela na FA TU v Liberci. Projekt k vystavení doporučila porota s tímto hodnocením: "Autor citlivě využívá typických průmyslových staveb a jejich prostředí."
Projekt A. Vojůvky byl částečně publikován i na stránkách Oušťáci.cz. Na těchto stránkách naleznete i Základní informace o areálu Perla 01.
Projekt „Město pro lidi“ vznikl jako iniciativa vedení obce Ústí nad Orlicí, vedená snahou o zkvalitnění života ve městě, a to zejména s ohledem na bezpečnost pěší a cyklistické dopravy, na bezbariérovost, prostupnost města, návaznost sítě pěších tras, tak i cyklotras v okolí města na doposud omezený cykloprovoz v městském centru a také na zkvalitnění veřejných prostranství ve městě. Projekt realizuje město Ústí nad Orlicí za spolupráce Nadace Partnerství a OHGS s.r.o. Strategii pro veřejná prostranství, nemotorovou dopravu a prostupnost města zpracovanou nadací Partnerství naleznete na stránkách Ústí nad Orlicí zde.
Související články:
- U bývalé textilky Perla v Ústí n. O. by mohla vzniknout pěší zóna 14.2.2012
- Ústí nad Orlicí požádá vysoké školy o pomoc s řešením areálu Perly 25.2.2011
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,