Evropská komise a Fundació Mies van der Rohe oznámily, která díla budou jako finalisté soutěžit o Evropskou cenu za současnou architekturu v letošním roce. Do soutěže bylo nominováno 335 prací z 37 evropských zemí, z nichž porota vybrala pět finalistů. V květnu budou vyhlášeni vítěz letošní ceny a vítěz ceny pro začínajícího architekta, slavnostní ceremoniál bude 6. června v Pavilonu Miese van der Rohe v Barceloně.
City Hall, Gent, Belgie
Robbrecht en Daem architecten; Marie-José Van Hee architecten
Superkilen, Kodaň, Dánsko
BIG Bjarke Ingels Group; Topotek1; Superflex
Harpa – koncertní síň a konferenční centrum, Reykjavik, Island
Batteríid architects; Henning Larsen Architects; Studio Olafur Eliasson
Domov pro seniory, Alcácer do Sal, Portugalsko
Aires Mateus Arquitectos
Metropol Parasol, Sevilla, Španělsko
J. Mayer H.
„Blahopřeji všem architektům, kteří byli do soutěže nominováni, a zejména pěti finalistům. Evropská architektura má nesmírné bohatství talentů, které jsou skvělým příkladem našich dynamických kulturních a tvůrčích odvětví. Současně jsme si vědomi, že architektonický průmysl čelí významným výzvám vyplývajícím ze zpomalení ekonomiky. Evropská komise a Nadace Miese van der Rohe jsou odhodlány podporovat sektor, který významně přispívá k hospodářství a tvorbě pracovních míst a který je tvůrcem krásy a síly přispívající k soudržnosti naší společnosti. I nadále budeme podporovat architekturu skrze udílení této ceny a prostřednictvím programu Creative Europe,“ řekla Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež.
Architektura je středem živých kulturních a kreativních průmyslových oborů. Přímo zaměstnává více než půl milionu lidí, dalších asi 12 milionů zaměstnává stavebnictví. Kulturní a kreativní průmysl vytváří téměř 4,5 % evropského HDP.
Evropská cena za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award klade důraz na přínos evropských architektů k rozvíjení nových idejí a technologií v soudobém rozvoji měst. Cena se udílí od roku 1987 a je spolufinancována z kulturního programu EU a Fundació Mies van der Rohe částkou 60 000 €; pro evropskou architekturu je to cena prestižní. Udílí se každým druhým rokem dílům dokončeným v uplynulých dvou letech. Letošní ceremoniál bude v pořadí třináctý.
Nominace na cenu přicházejí od nezávislých expertů z celé Evropy a od členských organizací Evropské rady architektů, národních architektonických asociací a poradního výboru pro Cenu.
Porota pro rok 2013 sestává z členů: Wiel Arets, předseda poroty, architekt, Maastricht; Pedro Gadanho, kurátor soudobé architektury MoMA, New York; Antón García-Abril, architekt, Madrid; Louisa Hutton, architektka, Berlin; Kent Martinussen, CEO Centra dánské architektury, Kodaň; Frédéric Migaryou, ředitel oddělení Architektury & Designu Centra Pompidou, Paříž; Ewa PorÄ?bska, šéfredaktorka časopisu Architektura-murator, Varšava a Giovanna Carnevali, tajemnice poroty, ředitelka Fundació Mies van der Rohe, Barcelona.
Cena je pojmenována po Ludwigu Mies van der Rohe považovaném za jednoho ze zakladatelů moderní architektury ve 20. století. Mezi jeho nejznámější díla patří Německý pavilon z pro Světovou výstavu v Barceloně 1929, vila Tugendhat v Brně, Seagram Building v New Yorku či Národní galerie v Berlíně.
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...