Administrativně-bytový komplex Sochorova II, Brno

Administrativně-bytový komplex Sochorova II, Brno

(15. 6. 2016) Arch.Design

   
 
 
 
 

Administrativně-bytový komplex Sochorova II, Brno

Každý, kdo v uplynulých letech projížděl v Žabovřeskách ulicemi Sochorova a Kníničská, mohl sledovat vývoj a proměnu území. Ještě na konci roku 2011 byly v prostoru mezi Kníničskou ulicí a tramvajovou tratí zpustlé zahrádky (zahradní domky se staly útočištěm bezdomovců a zdrojem problémů v této jinak krásné části Žabovřesk). Tehdy zde developerská společnost Avrioinvest zahájila výstavbu prvního administrativně bytového komplexu. „Projekt byl zahájen v létě 2007 výstavbou administrativní budovy Avriopoint a bytového domu, na tuto etapu pak navázal projekt Sochorova II, který zahrnuje čtyři kancelářské budovy a dva bytové domy. Jeho součástí byla také nová infrastruktura, tedy všechny potřebné inženýrské sítě a komunikace,“ říká Marek Indra, projektový manažer developera a dodává: „Výstavba probíhala na území o rozloze téměř 14 000 metrů čtverečních. Administrativní budovy nabízejí 10 000 metrů čtverečních kancelářských ploch, v bytových domech je 147 bytů. Mezi klíčové partnery patřila firma Komfort, která se stala spoluinvestorem bytových domů. Kancelářské budovy byly stavěny budoucími vlastníky přímo podle jejich potřeb, z velké části tu sídlí brněnské firmy.“  Společnost Avrioinvest zajistila pozemky a jejich zasíťování, administrativní budovy si už majitelé pozemků stavěli sami.

Diskutovaná a důležitá bývá úroveň kvality a urbanisticko-architektonická hodnota nové výstavby. Existují příklady, kdy investor zrealizuje ekonomicky úspěšný projekt, který však pro město není přínosem. Často chybí služby, dostatek zeleně a nedostatečná bývá také infrastruktura. K tomu zástupce investora vysvětluje: „Toto téma je pro nás zásadní, architektuře budov a venkovním plochám věnujeme pozornost. Součástí projektu Sochorova je proto velkoryse řešený vnitroblok s parkovými úpravami. Obyvatelé tak mají k dispozici prostor se vzrostlou zelení, dětským hřištěm a jezírkem. V tomto případě jsme nabídli i tak zvaný urban gardening, což můžeme volně přeložit jako zahradničení. K tomu budou sloužit vyvýšené záhony ve vnitrobloku, kde mohou obyvatelé pěstovat bylinky, keříkové ovoce, zeleninu nebo květiny.“

Rezidence Sochorova II
Bytovou zástavbu tvoří dvě stavby, chodbový dům o dvou sekcích a dům s centrálními komunikačními jádry rovněž o dvou sekcích. Domy výškově gradují od pěti do sedmi nadzemních podlaží, pod oběma je průběžné polozapuštěné parkovací podlaží.
Konstrukce: Železobetonový monolitický skelet sestává ze železobetonových sloupů, obvodových a příčných stěn, desek a obvodových průvlaků. Postaven byl na hlubinných základech tvořených vrtanými širokoprofilovými pilotami. Od 3. NP je konstrukce kombinovaná jako zděné nosné konstrukce v kombinaci s prefabrikovanými panely Spiroll.          

Tisková zpráva

Komplex budov získal 1. místo v kategorii Stavby občanské vybavenosti v soutěži Stavba roku Jihomoravského kraje
(v kategorii byly uděleny dvě první ceny bez určení pořadí)

Investor: AVRIOINVEST, a.s.
Zhotovitel: KOMFORT, a.s., Moravostav Brno a.s.
Projekt: Arch.Design, s.r.o.
Ve dvou bytových domech je 143 bytů
Náklady: 500 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz