Administrativní budova Intoza v Ostravě

Administrativní budova Intoza v Ostravě

(8. 8. 2011) V červnu letošního roku byla v ostravské čtvrti Hulváky zkolaudována první pasivní administrativní budova v ČR. Budova slouží nejen jako sídlo soukromé společnosti, ale především jako školicí středisko pro zájemce o problematiku úsporných staveb. Česká republika se díky ní zařadila po bok většiny západoevropských zemí, ve kterých se nízkoenergetické kanceláře staví již přes deset let.
Autorem projektu je architekt Radim Václavík.

 
 
 
 

Administrativní budova Intoza v Ostravě

V červnu letošního roku byla v ostravské čtvrti Hulváky zkolaudována první pasivní administrativní budova v ČR. Budova slouží nejen jako sídlo soukromé společnosti, ale především jako školicí středisko pro zájemce o problematiku úsporných staveb. Česká republika se díky ní zařadila po bok většiny západoevropských zemí, ve kterých se nízkoenergetické kanceláře staví již přes deset let.
Autorem projektu je architekt Radim Václavík.

?Česko dohání Evropu: v Ostravě dokončili první pasivní kanceláře
V Čechách unikátní kancelářská budova se vymyká současným stavebním trendům, které zpravidla neřeší provozní náklady. Oblíbené celoskleněné fasády jsou příčinou přehřívání vnitřních prostor, které se musí následně složitě a draze chladit. Nestálé vnitřní mikroklima a časté výkyvy teplot způsobené klimatizací navíc mohou být příčinou různých zdravotních komplikací. Většinu těchto nedostatků dokáže odstranit právě koncept pasivních staveb.

Za energeticky pasivní lze přitom označit takovou budovu, která ročně spotřebuje maximálně 15 kWh/m², tedy přibližně o 90 % méně než většina současných staveb. Snížení výdajů na vytápění ovšem není jedinou předností pasivních budov. Mezi ty další patří neustálý přísun čerstvého vzduchu díky systému řízeného větrání, příjemnější vnitřní klima a stálé vnitřní teploty v zimě i v létě. A i když se i u nás pasivní rodinné domy postupně prosazují, stále výrazně zaostáváme za západní Evropou. Například v Rakousku se dnes v pasivním standardu staví asi 20 % domů.
Ještě horší je situace u větších staveb, například kancelářských budov nebo úřadů. „Pasivní administrativní budovy jsou přitom jednoznačným trendem blízké budoucnosti. Podle evropské směrnice EPBD se od roku 2021 mohou stavět jen budovy s téměř nulovou potřebou energie, u budov veřejné správy to bude dokonce ještě o dva roky dříve,“ upozorňuje Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu.

Pasivní administrativní centrum v Ostravě projektoval architekt Radim Václavík a jeho stavba stála 32 milionů korun. Čtyři patra budovy sahají do výšky patnácti metrů a poskytují celkovou využitelnou plochu 1 300 m2. „Vnější plášť tvoří 25 centimetrů silný tepelný štít a okna zasklená kvalitním trojsklem. Hlavním zdrojem tepla a teplé užitkové vody je tepelné čerpadlo vzduch/voda, u kterého lze využít i zpětný chod pro klimatizaci. Při vytápění objektu je počítáno s maximálními zisky tepla z pobytu osob a z kancelářské techniky,“ říká Jan Neuwirt ze společnosti, jež stavbu financovala. Na střeše objektu je navíc instalováno 48 solárních kolektorů, jejichž předpokládaný roční výkon je 9 440 kWh.
Celé vnitřní klima budovy je ovládáno zcela automaticky. Osvětlení i žaluzie jsou řízeny podle denního světla, zároveň je ale možné je ovládat i ručně. Tento systém má zajistit maximální možné úspory elektrické energie. Specialitou budovy jsou potom vnější žaluzie, které se automaticky vytahují s ohledem na sílu větru, srážek nebo venkovní teplotu. „Jsem rád, že se konečně i v Čechách někdo odvážil postavit pasivní administrativní budovu. Právě u těchto budov je totiž díky jejich kompaktnímu tvaru úsporný potenciál největší,“ dodává Bárta.

Evropskými tahouny pasivní výstavby jsou Němci a Rakušané, myšlenka nízkoenergetického bydlení spatřila poprvé světlo světa v německém Darmstadtu již v roce 1990. V roce 1996 pak zde byla založena celosvětově uznávaná organizace Passivhauss-Institut. Oproti České republice jsou dnes v Evropě pasivní administrativní budovy poměrně běžné, snížení energetické náročnosti je totiž u kompaktních vícepatrových budov snazší. Již před devíti lety tak například v německém Ulmu dokončili pasivní administrativní budovu s podlahovou plochou přes 8 000 m2. Čeští odborníci na pasivní výstavbu proto doufají, že se nové ostravské centrum stane odrazovým můstkem pro další podobné projekty. Ostatně s ohledem na již zmiňovanou evropskou směrnici podle nich ani jiná možnost nepřichází v úvahu.
 

O Centru pasivního domu
Centrum pasivního domu je neziskovým sdružením, které vzniklo za účelem podpory a propagace standardu pasivního domu a zajištění kvality pasivních domů. Členy sdružení jsou architekti, projektanti, stavební firmy, výrobci stavebních materiálů a prvků, a všichni ostatní odborníci se zájmem o pasivní domy.
Sdružení koordinuje celostátní Síť center pasivního domu, která pořádá semináře a poskytuje veřejnosti bezplatné poradenství. Projekt je spolufinancován ze SFŽP a MŽP.
Kontakt:
Kateřina Tydlačková, Centrum pasivního domu
tel.: 732 121 651
e-mail: katerina.tydlackova@pasivnidomy.cz
http://www.pasivnidomy.cz/

tisková zpráva

 

Související články:

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz