Administrativní budova K71

Administrativní budova K71

Praha-Karlín

(12. 12. 2018) Orange Machine

   
 
 
 
 

Administrativní budova K71

Dům stojí na malém pozemku o velikosti 232 m2 mezi Hudebním divadlem a Negrelliho viaduktem v Karlíně. Ukončuje uliční frontu a v uliční části tvoří rámec pro Hudební divadlo. Základem pro náš návrh byla idea vytvořit reprezentativní objekt s variabilním půdorysem, který respektuje sousední technickou i nemovitou kulturní památku. Vytvořili jsme tedy objekt ve formě úhelného spojovacího kamene. Minimální šířku pozemku 8 m a jím danou štíhlost stavby jsme se rozhodli využít k průhledům napříč budovou na těleso železničního mostu.
Dům působí jako rozkrájený kus kamene, z jiného úhlu jako jednolitý kamenný blok. Při projektování jsme spolupracovali s památkáři, konzultovali jsme s nimi i materiály. Na fasádu jsme vybrali desky z béžového betonu, který se podobá pískovci. Základním výtvarným námětem je tedy kamenný blok s příčnými nepravidelnými průřezy, který ze šikmých pohledů tvoří plnou neprostupnou hmotu. Průhledy se otevírají postupně. Vnitřní dispozice je volná, takže při čelním pohledu je celá hmota odhmotněná až průhledná. Myšlence rozřezaného kvádru jsme podřídili celou fasádu, na které nijak nezdůrazňujeme parter a naprosto minimalizujeme rámy oken, které tvoří svislé štěrbiny v kamenném bloku. Grafika nepravidelné fasády se propisuje i do zábradlí schodiště. Recepce u vstupu je realizována metodou 3D tisku z litiny jako reminiscence na průmyslovou historii Karlína. V domě jsou pohledové betonové stropy, takže jsme rozvody pro vzduchotechniku přiznali. Kvůli stísněnému prostoru jsme museli pracovat velmi přesně. Ze stejného důvodu jsme si také brzo uvědomili, že prostory pro 15 parkovacích míst budeme muset vyřešit parkovacím automatem.
Konstrukčně se jedná o železobetonový monolitický jednotrakt, kde se design fasády propisuje do designu vnitřních prostor. Celková užitná plocha je 1001 m2. Objekt je vytápěn i chlazen tepelným čerpadlem.

Autorská zpráva

Autoři: David Cais, Jiří Pajkrt; spoluautor Milan Domkář

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz