Administrativní centrum AFI Karlín je dokončeno

Administrativní centrum AFI Karlín je dokončeno

(16. 2. 2018) Projekt nazvaný Butterfly má největší zelenou fasádu ve střední Evropě

   
 
 
 
 

Administrativní centrum AFI Karlín je dokončeno

Po téměř dvou letech od zahájení výstavby je kancelářské centrum AFI Karlín (Butterfly) v Praze 8 dokončeno. Developer AFI EUROPE převzal zkolaudovaný objekt od generálního dodavatele stavby, společnosti Imos Brno. Celková investice přesáhla 45 milionů eur. Budova navržená ve standardu BREEAM Excellent je unikátní svou zelenou fasádou, která tvoří nejrozsáhlejší systém vertikálních zahrad v celé střední Evropě. Nachází se nedaleko stanice metra Křižíkova a disponuje celkem 23 000 m2 pronajímatelných ploch. 

„Výstavba proběhla ve spolupráci s našimi dodavateli bez komplikací, takže k převzetí již dokončené budovy došlo přesně podle plánu a ve stanoveném termínu. AFI Karlín se leskne novotou a je plně připraven na stěhování prvních nájemců, které očekáváme během následujících několika týdnů,“ říká Kateřina Holická, leasingová manažerka AFI EUROPE.

Projekt AFI Karlín pochází z dílny architektonického studia CMC Architects. Vzhled dvou pětipodlažních budov s ustupujícím šestým podlažím je inspirován přírodní scenérií nedalekého vrchu Vítkov a připomíná křídla motýla v letu s otevřeným atriem uprostřed. Celoprosklenou fasádu s inteligentním systémem vnějšího stínění pokrývá více než 40 tisíc živých rostlin.

„Hodně lidí dělá rostlinné fasády v lobbies a atriích. V České republice ale ve skutečnosti neexistuje budova se zelenou fasádou o takové rozloze, jako má AFI Karlín. Při výběru porostu jsme řešili, jak udržet budovu zelenou celoročně. Zvolené rostliny bylo třeba namíchat tak, aby budova nebyla nudně šedivá, žlutá nebo hnědá, až v zimě určité druhy uschnou nebo uhynou. Proto jsme testovali řadu trav, popínavých rostlin, stálezelených druhů jako břečťan atd. Z asi stovky testovaných jsme nakonec vybrali deset druhů rostlin. Některé kvetou, některé jsou zelené celoročně. I kdyby nastal nějaký problém, vždy nějaká z nich přežije. Jsou rovnoměrně rozprostřené po celé budově,“ vysvětluje David R. Chisholm, hlavní architekt studia CMC architects.

Uvnitř budovy nechybí úschovna kol s kompletním zázemím pro cyklisty, podzemní parkoviště pro více než 300 automobilů i nabíjecí stanice pro elektromobily. Součástí projektu je také veřejný park s původní barokní kapličkou a vodními prvky, ve kterém se nachází i různé typy přístřešků pro ptáky, čmeláky a netopýry.

www.butterfly-karlin.cz

tisková zpráva, Stavbaweb

Související články:

Hrubá stavba objektu Butterfly byla dokončena  17.5.2017
Kancelářská budova BUTTERFLY v Praze 8  27.4.2016
AFI EUROPE Czech Republic postaví v pražském Karlíně nové administrativní centum 29.3.2012
Administrativní budova AFI Karlín Business Centre na úpatí Vítkova 22.3.2012

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz