AFI Karlín

AFI Karlín

(18. 4. 2018) Každé ze čtyř vstupních lobby nově zdobí umělecká díla od Maxima Velčovského

   
 
 
 
 

AFI Karlín

Unikátní zelená fasáda s více než čtyřiceti tisíci živých rostlin není od nynějška jedinou zajímavostí, která činí nedávno dokončený kancelářský komplex AFI Karlín v Praze 8 výjimečným. Každé ze čtyř vstupních lobby nově dekorují originální skleněné skulptury, které vyrobila společnost LASVIT podle návrhu svého uměleckého ředitele Maxima Velčovského. Jedná se o portréty významných osobností, které jsou úzce spjaty s historií této městské čtvrti: herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové, průmyslníka Emila Kolbena, vynálezce Františka Křižíka a v neposlední řadě také Karolíny Augusty Bavorské, rakouské císařovny a české a uherské královny, na jejíž počest bylo v roce 1817 nově založené první pražské předměstí pojmenováno Karlín.

Portréty jsou složené z tisíců skleněných bublin vyskládaných tak, že na stěně vytváří plastické obrazy jednotlivých osobností Karlína. Bubliny v různých tvarech tvoří několikametrové obrazy, které jsou podobně jako díla impresionistických malířů rozeznatelné až z větší vzdálenosti. Složení portrétu za pomoci shluků skleněných bublin je výsledkem matematických výpočtů, seskupování, ruční práce a pečlivé instalace podle předlohy.

Při práci na tomto projektu se Maxim Velčovský inspiroval molekulami, které jsou všude kolem nás a představují základ každé formy i života. „Skleněné bubliny připomínají kulaté tvary běžně se vyskytující v přírodě, ať už jde o kapky rosy v trávě nebo planety ve vesmíru. Pomocí základních tvarů skládám na stěnách portréty čtyř osobností spojených s životem Karlína. Zajímá mne moment, kdy se abstraktní shluk jednotlivých částic začne v lidském mozku spojovat do konkrétní podoby,“ komentuje své dílo Velčovský.

„Zatímco zelená fasáda AFI Karlín je inspirována přírodní scenérií vrchu Vítkov a souzní s jeho vegetací, skleněné skulptury uvnitř interiérů propojují budovu s historií této původně průmyslové pražské čtvrti. Každá plastika je tvořena z téměř 4000 ručně foukaných skleněných bublin. Při pohledu zblízka působí jako abstraktní dílo, ale poodstoupíte-li o pár metrů dál, začnete rozeznávat portréty jednotlivých osobností,“ říká Kateřina Holická, leasingová manažerka AFI EUROPE.

AFI Karlín vznikl pod vedením hlavního architekta a zakladatele ateliéru CMC Architects Davida Chisholma. Vzhled dvou pětipodlažních budov s ustupujícím šestým podlažím připomíná křídla motýla v letu a na první pohled zaujme zelenou fasádou, která tvoří nejrozsáhlejší systém vertikálních zahrad ve střední Evropě. Kancelářská budova s pre-certifikací BREEAM Excellent disponuje 23 000 m2 pronajímatelných ploch, přičemž více než 70 % z nich je již obsazeno. Uvnitř budovy nechybí úschovna kol s kompletním zázemím pro cyklisty. V podzemí se nachází parkoviště pro více než 300 automobilů a nabíjecí stanice pro elektromobily. Součástí projektu je také městský park s původní barokní kapličkou z roku 1753 a dále vodními prvky i různými typy přístřešků pro ptáky, čmeláky a netopýry.
www.butterfly-karlin.cz

tisková zpráva, Stavbaweb

Související články:
Administrativní centrum AFI Karlín je dokončeno  16.2.2018
Hrubá stavba objektu Butterfly byla dokončena  17.5.2017
Kancelářská budova BUTTERFLY v Praze 8  27.4.2016
AFI EUROPE Czech Republic postaví v pražském Karlíně nové administrativní centum 29.3.2012
Administrativní budova AFI Karlín Business Centre na úpatí Vítkova 22.3.2012


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz