AFP: Bukurešťská historická tržiště zažívají obrodu

AFP: Bukurešťská historická tržiště zažívají obrodu

(13. 6. 2014) (ČTK/AFP) - Kdysi se tu vždy zastavovali kupci cestující přes Bukurešť. Dnes tržiště orientálního vzhledu v historickém centru rumunské metropole po desetiletích úpadku znovu ožívají díky ambiciózním projektům na jejich obnovu. Píše o tom agentura AFP.

 
 
 
 

AFP: Bukurešťská historická tržiště zažívají obrodu

(ČTK/AFP) - Kdysi se tu vždy zastavovali kupci cestující přes Bukurešť. Dnes tržiště orientálního vzhledu v historickém centru rumunské metropole po desetiletích úpadku znovu ožívají díky ambiciózním projektům na jejich obnovu. Píše o tom agentura AFP.

 Hanul lui Manuc - 1841 lithograph by Michel Bouquet / zdroj: Wikipedia Commons Hanul lui Manu - 2006 / zdroj: Wikipedie Commons, autor foto: Joe Mabel
Hanul lui Manuc

Bukurešťská tržiště podobající se karavansarajům roztroušeným v osmanské říši i mimo ni vzkvétala v 18. a 19. století. Město bylo křižovatkou mezi Východem a Západem a přicházeli sem cestovatelé z rumunských provincií, ale také ze Srbska, Bulharska či Německa.

Tržiště přispívala k rozvoji města, neboť cizí i rumunští kupci sem přinášeli myšlenky nové architektury, které se projevily zejména na průčelích domů, uvádí historička umění Cezara Mucenicová.

Tyto stavby zahrnovaly stáj, obchody v přízemí a pokoje v prvním patře. Pozvolna se proměnily v pohodlné hotely. Tržiště však po desetiletí narážela na netečnost úřadů a jen o vlásek unikla úplné likvidaci za komunistického diktátora Nicolae Ceaušeska. To je případ tržiště Hanul lui Manuc (www.hanulluimanuc.ro), které je podle odborníků v Rumunsku nejkrásnější.

V centru Bukurešti ho v roce 1808 zřídil Manuc Bey, vysoký úředník osmanské říše arménského původu. Při výstavbě gigantického Paláce lidu, která v 80. letech minulého století vedla k demolici nejkrásnějších rezidenčních čtvrtí metropole, bylo na Ceaušeskův rozkaz málem srovnáno se zemí.

"Tehdejší hlavní bukurešťský architekt Ceaušeskovi řekl, že se v roce 1920 na tomto tržišti konaly první komunistické schůzky dělníků a on tržiště ušetřil," říká jeho nynější majitel Serban Cantacuzino, potomek významné rumunské knížecí rodiny, který získal budovu po pádu komunistického režimu. Cantacuzino se s nadšením pustil do obnovy této architektonické perly.

"Když jsem se do rekonstrukce pustil, myslil jsem, že bude stačit tak půl roku práce, aby se komplex mohl otevřít pro veřejnost," přiznává. Rekonstrukce ale už trvá sedm let, stála v přepočtu přes 54 milionů Kč a dosud pokračuje. Otevřeno už bylo několik restaurací a vnitřní dvůr, které přitahují tisíce turistů denně.

Několik set metrů odsud renovované tržiště Hanul cu Tei nabízí kavárny a obchody s uměním.

Ožívá i další tržiště, Hanul Gabroveni, které vděčí za svůj název četným kupcům z bulharského města Gabrovo. Téměř se už řítilo, když bukurešťská radnice a ministerstvo kultury rozhodly, že urychleně zasáhnou, aby je zachránily.

"Když jsme sem v roce 2012 vstoupili, našli jsme tu obrovské množství odpadků a rumu. Zdi byly velmi poškozeny, klenbu bylo nutno na mnoha místech postavit znovu," říká jeden z architektů Mihai Antoniu.

Hanul Gabroveni je jakýmsi průchodem mezi dvěma ulicemi plnými obchodů. Postaveno bylo počátkem 19. století a po velkém požáru z roku 1847, který poničil Bukurešť, bylo zrekonstruováno. Léta bylo toto tržiště jako "nemocný opuštěný na operačním stole", říká Mucenicová. Připomíná, že Ceaušescu nechal rekonstrukci přerušit, aby se mohl soustředit na výstavbu nového správního centra Bukurešti.

Dnes si rekonstrukce tržiště, kterou doprovází výstavba Evropského kulturního centra v přilehlé budově, vyžádala už v přepočtu 190 milionů Kč, z toho 68 milionů z evropských fondů. Dary přispěla i norská vláda.

Turisté budou moci navštívit obchody nabízející zboží z Lipska stejně jako z Istanbulu a budou se moci podívat do sklepení, kde se kdysi skladovaly vinné sudy. "Hanul Gabroveni se nepochybně stane symbolem obnovy historické centra," zdůrazňuje Antoniu. Mladý architekt soudí, že obnova tržišť umožní Bukurešti znovu nalézt její bývalou velikost.

Hanul Gabroveni Hanul Gabroveni

Doplněno Stavbaweb:
Hanul Gabroveni
Autor: SC. Metaconcept DESIGN SRL. architekt Adina Ionita
Spolupráce: arch. Flavius â??â??Barbacaru, SC. ASCO CONSTRUCTION SRL., Inženýr Stephen Lichwar
Odborná spolupráce: architekt Michael Opreanu


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz