Agence Bernard Bühler: Obytný soubor Pellegari

Agence Bernard Bühler: Obytný soubor Pellegari

(24. 6. 2013) Soubor rodinných domů v jihozápadní Francii

 
 
 
 

Agence Bernard Bühler: Obytný soubor Pellegari

Soubor rodinných domů v jihozápadní Francii

Architekti: Agence Bernard Bühler
Místo: St Pierre du Mont, Francie
Plocha: 5270 m2
Realizace: 2009
Foto: Vincent Monthiers

Dalo by se říci, že není nic zvláštního na sídlišti malých, dřevem obložených rodinných domů v srdci departmentu Landes. A přesto, cesta, která k němu vede, je poseta úlomky tzv. „zastavěného prostředí“: areály domků, které ani nezačínají ani nekončí, ulice, které jsou příliš široké, kruhové objezdy či nízké haciendy, jejichž stěny jsou omítnuty barvami, které žebrají o definici.V této souvislosti je projekt v Saint Pierre du Mont jako oáza v poušti. Kromě moderní architektury je to jisté napětí, které bylo vytvořeno mezi jednotkami tím, že mezery mezi nimi jsou menší, než byste obvykle očekávali, a které vás ihned upoutá, jakmile vejdete do sídliště. Tento radikální přístup hraničí s přeplněností. Uličky, zahrádky i parkovací plochy jsou minimální.  Jediná přístupová silnice se omotává kolem okrsku, nabízí jen úzké výjezdy, které se tence vinou mezi jednotlivými domy. S trochou představivosti si můžete myslet, že celý soubor byl vytesán z jediného kusu dřeva.Bydlení je tu nabízeno v rozsahu od garsonek po byty s pěti ložnicemi. Tvoří malé mezibloky, které jsou si podobné, a přece vždycky jiné. Nahodilé rozmístění vyvolává pocit formální organizace, která však není monotónní. Patřit ke konstituovanému, homogennímu celku při zachování jedinečnosti a odlišnosti  - není to snad nezbytnou podmínkou lidských sídel?
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz