Air House: Ekologické a inteligentní bydlení od českých studentů

Air House: Ekologické a inteligentní bydlení od českých studentů

(1. 7. 2013) Minimalistický, ale útulný dřevěný domek s terasou, kompletně prošpikovaný moderními technologiemi, které umožní soběstačnost a minimální náklady za energie. Tak by podle studentů ČVUT měl vypadat dům budoucnosti. Jejich stavba zvaná Air House, která vzniká v pražských Dejvicích, se zúčastní jako vůbec první český zástupce mezinárodní soutěže o nejefektivnější ekologický dům Solar Decathlon.

 
 
 
 

Air House: Ekologické a inteligentní bydlení od českých studentů

Minimalistický, ale útulný dřevěný domek s terasou, kompletně prošpikovaný moderními technologiemi, které umožní soběstačnost a minimální náklady za energie. Tak by podle studentů ČVUT měl vypadat dům budoucnosti. Jejich stavba zvaná Air House, která vzniká v pražských Dejvicích, se zúčastní jako vůbec první český zástupce mezinárodní soutěže o nejefektivnější ekologický dům Solar Decathlon.

Solar Decathlon
„Jsme nadšeni, že můžeme stát u zrodu a realizace takto ambiciózního projektu. Budoucnost bydlení a kancelářských budov je nejen v ekologii, ale zejména v energetických úsporách a celkovém managementu energií,“
komentoval generální ředitel společnosti Schneider Electric pro Českou republiku a Slovensko Jaroslav Žlábek. Společnost jakožto globální lídr v oblasti úspor energií patří mezi sponzory projektu Air House.

Studenti projekt sami řídí, zajišťují jeho financování, stavbu navrhují a nakonec ji vlastními silami staví. Nicméně využití vybraných technologií konzultují s odborníky, kteří realizaci projektu sponzorují.

„Studentům nabízíme podporu při realizaci a zároveň dodáme technické vybavení týkající se elektroinstalace, například elektroměry, detektory kouře či kompletní ovládání domu,“ prozradil Žlábek. Vysvětlil, že jednou z vymožeností domu je fakt, že díky inteligentním technologiím, které dodává Schneider Electric, je dům sám schopen poznat, zda lidé v interiéru mají dostatek světla. To znamená, že pokud je venku šero, v místnostech se rozsvítí, ale jen tak, aby byla dorovnána optimální intenzita světla. Tímto jednoduchým způsobem se efektivně šetří elektřinou.

„V domě bude rovněž vybudován monitoring spotřeby energií, který pomůže efektivně sledovat a regulovat spotřebu jednotlivých zařízení. Praxí máme ověřeno, že při dobré analýze jsou inteligentní domy schopny ušetřit ročně až 30 procent všech nákladů za energie,“ dodal Žlábek.

Solar Decathlon Solar Decathlon

Solar DecathlonÚtulná dřevostavba
Air House je konstruován tak, aby nejen šetřil spotřebu, ale aby byl šetrný k přírodě už od začátku výstavby. Proto by materiály rovněž měly umožnit snadnou a efektivní údržbu s minimálním vstupem energií a surovin. Jako základní stavební prvek bylo zvoleno dřevo. Domek byl navržen s důrazem na jednoduchost, ale zároveň maximální pohodlnost.

„Úsporné dispoziční řešení je založeno na tradici minimálního bydlení, kde důmyslný architektonický návrh šetří prostor a v důsledku také pořizovací a provozní náklady. Cílem je umístit maximum funkčních jednotek mimo klimatizovaný prostor a tím minimalizovat energii vynaloženou na udržení vnitřního komfortu,“ uvedla Kateřina Rottová ze studentského týmu a dodala: „Cílem naší strategie je návrh energeticky efektivního, v co největší míře recyklovatelného a zdravého domu, který působí na všechny smysly člověka.“

Dům by měl být hotov na konci července, kdy bude slavnostně pokřtěn. Následně bude zpřístupněn veřejnosti. Během srpna a září bude dům demontován a přestěhován do Kalifornie v USA, kde bude představen s ostatními projekty. V první půlce října proběhne vyhodnocení jednotlivých projektů a bude oznámen vítěz.

O Solar Decathlon
Solar Decathlon je mezinárodní studentská soutěž ve stavbě ekologických solárních domů, ve které má 20 vybraných univerzitních týmů z celého světa za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům. Finále proběhne v říjnu 2013 v Kalifornii. Cílem soutěže je podpora rozvoje udržitelné architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. Soutěžní stavby, které studenti navrhují, sami zajišťují jejich financování a staví, demonstrují, že inteligentní řešení je schopné zajistit příjemné vnitřní prostředí a zároveň generovat dostatek energie pro potřeby domácnosti.
tisková zpráva


Solar Decathlon Solar Decathlon
Solar Decathlon Solar Decathlon

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz