AIR HOUSE - POZOR STAVBA!

AIR HOUSE - POZOR STAVBA!

(4. 7. 2013) Projekt do soutěže Solar Decathlon se blíží do cílové rovinky. Dům musí být dokončen v druhé polovině července, kdy bude probíhat jeho testování a prezentace veřejnosti. 26.7.2013 se AIR House nakládá a všechny jeho dřevěné části se odváží na tepelné ošetření, které vyžadují dovozní požadavky USA.
AIR House je energeticky soběstačný experimentální dům, se kterým se tým studentů ČVUT v Praze účastní mezinárodní soutěže Solar Decathlon 2013. Výstava AIR HOUSE – POZOR STAVBA! v Národní technické knihovně v Praze představuje soutěžní dům prostřednictvím jeho jednotlivých architektonických prvků, materiálů a technologií.

 
 
 
 

AIR HOUSE - POZOR STAVBA!

Projekt do soutěže Solar Decathlon se blíží do cílové rovinky. Dům musí být dokončen v druhé polovině července, kdy bude probíhat jeho testování a prezentace veřejnosti. 26.7.2013 se AIR House nakládá a všechny jeho dřevěné části se odváží na tepelné ošetření, které vyžadují dovozní požadavky USA.
AIR House je energeticky soběstačný experimentální dům, se kterým se tým studentů ČVUT v Praze účastní mezinárodní soutěže Solar Decathlon 2013. Výstava AIR HOUSE – POZOR STAVBA! v Národní technické knihovně v Praze představuje soutěžní dům prostřednictvím jeho jednotlivých architektonických prvků, materiálů a technologií.


Společnost Zumtobel Lighting je jedním z partnerů projektu a podílí se na úsporným světelným řešením. Například svítidla LEDOS, SLOTLIGHT a další budou spolu s celým domem usilovat o co nejlepší umístění v konkurenci 20ti staveb.

Realizace stavby AIR House před Fakultou architektury ČVUT
Stavba AIR House postupuje a začátkem června se přesunula na prostranství před Novou budovou ČVUT. Hlavní box, drěvěné prvky pergoly, boční stínění ze smrkového masivu, izolační panely a kotvicí materiál jsou již ve stavebním prostoru. Tento týden probíhá montáž provizorního kotvení a hrubá stavba. Vše následuje v rychlém tempu včetně přípravy montáže svítidel Zumtobel, která již byla také dodána.

Harmonogram je nekompromisní. Dům musí být dokončen v druhé polovině července, kdy bude probíhat jeho testování a prezentace veřejnosti. 26.7.2013 se AIR House nakládá a všechny jeho dřevěné části se odvážejí na tepelné ošetření, které vyžadují dovozní požadavky USA.

První měsíc stavby
Projekt do soutěže Solar Decathlon se blíží do cílové rovinky. Od chvíle, kdy jsme se v halách Dřevostavby Biskup v Mníšku pod Brdy poprvé převlékli do montérek, uplynul měsíc a AIR House začíná nabírat skutečnou podobu. V půlce června jsme přestěhovali staveniště před Novou budovu ČVUT a tak díky velké podpoře vedení Fakulty architektury stavíme náš soutěžní dům přímo před školou.

„Doteď se pracovalo na třech místech. Hlavní část v Mníšku pod Brdy u Dřevostavby Biskup. Další část domu se skládala v Rýmařově u firmy Vesper Frames, která pro AIR House vyrábí sendviče stropu, podlah a stěn. S konstrukcemi dřevěného stínění pomohli v rámci odborné praxe studenti VOŠ a SPŠ Volyně“ komentoval postup prací koordinátor týmu ČVUT Dalibor Hlaváček.

Hlavní nosnou konstrukci AIR House tvoří masivní dřevěné CLT (Cross Laminated Timer) panely od společnosti Stora Enso. Z panelů je smontovaný technologický box, který se bude do USA transportovat jako celek, i prvky skříňových boxů, které budou tvořit nosnou konstrukci obytného prostoru.
Za to, že jsme v době, kdy několik týdnů v kuse pršelo, a Čechy postihly povodně, mohli v suchu pracovat na nosné konstrukci, vděčíme společnosti Dřevostavby Biskup, v jejíchž montážních halách v Mníšku pod Brdy jsme začali proměňovat naši vizi ve skutečnost. Dřevostavby Biskup nám fandí a vděčíme jim za mnohé. Mimo jiné pomáhají s dopravou nebo s montáží dřevěných prvků a k ruce nám dali zkušeného odborníka, který poskytl cenné rady.
Pod jeho vedením se první pracovní četa pustila do prvního úkolu - montáže nosného roštu technologického boxu. Pracujeme ve 3-4 členných skupinách, pracovní čety se skládají s týdenním předstihem tak, abychom měli čas i na naše další studijní povinnosti. První pracovní týden byly hotové ležaté rozvody kanalizace, nosný rošt byl tepelně zaizolovaný a zaklopený OSB deskami.

Druhý pracovní týden se za tři dny podařilo osadit stěnové panely, vnitřní příčky a box zaklopit stropním CLT panelem. I když je naše střecha plochá, ozdobili jsme jí tradiční májkou. Stavbu si přijel prohlédnout děkan FA ČVUT prof. Zdeněk Zavřel, který stihl i oběd v místní výborné kantýně.

Třetí týden se montovaly stěnové boxy a současně se začalo připravovat staveniště před fakultou. Ve čtvrtek 6.6. vyrostl na prostranství před Novou budovu ČVUT plot a hned druhý den přivezl náklaďák Dřevostavby Biskup dřevěné prvky pergoly z Volyně. Dřevěná pergola je jako „druhá kůže“ součástí konceptu „domu v domě“. Její střechu a část bočního stínění ze smrkového masivu vyráběli pro AIR House studenti vyšší odborné a střední průmyslové školy ve Volyni.
Čtvrtý pracovní týden byl náročný. V Mníšku pod Brdy bylo potřeba dokončit střechu boxu a připravit přesun stavebního materiálu i boxu do Dejvic. Zapojili se i rodiče. Vše jsme stihli a v pondělí 17.6. jsme s napětím sledovali jeřáb, který usazoval dřevěný box na plochu před fakultou. S dodávkou izolačních panelů od Vesper Frames z Rýmařova se staveniště pěkně zaplnilo.

Po velkých deštích přišla velká vedra a my jsme měli možnost vyzkoušet, co nás čeká v září v Kalifornii. Usazování betonových panelů, do kterých bude provizorně kotvená stavba, probíhalo pomocí jeřábu při 40°C. Práce se dle možností přesunuly do brzkých ranních a podvečerních hodin, kdy se před fakultu vrací stín. Dodělávka rozvodů vody v technické místnosti tak končila romanticky, se západem slunce.

Koncem června proběhla montáž provizorního kotvení a hrubé stavby. Harmonogram pro následující dny je nekompromisní. Dům musí být dokončen v druhé polovině července, kdy bude probíhat jeho testování a prezentace veřejnosti. 26.7.2013 se AIR House nakládá a všechny jeho dřevěné části se odváží na tepelné ošetření, které vyžadují dovozní požadavky USA.

Souběžně se stavbou probíhá v Národní technické knihovně výstava AIR HOUSE – POZOR STAVBA! Díky umístění přímo v parteru NTK prakticky každý návštěvník knihovny okolo exponátů projde a technické listy, které popisují jednotlivé exponáty, byly během prvního týdne rozebrané. Na výstavu srdečně zveme, potrvá do 11. července 2013.
Ing. arch. Kateřina Rottová
PR týmu ČVUT Solar Decathlon
sd2013@fa.cvut.cz


podle podkladů společnosti Zumtobel


Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz