Čajovna v Blatné

Čajovna v Blatné

(12. 9. 2022) DEBYT

   
 
 
 
 

Čajovna v Blatné

Rekonstrukce bývalého měšťanského pivovaru v Blatné zahrnovala úpravy přízemí s novým provozem čajovny, jednoduchou adaptaci patra na nové obchodní prostory, výstavbu schodišťové přístavku a řešení vnější fasády celého objektu. Původní majitel zahájil a nedokončil plánovanou rekonstrukci, při níž bylo zejména v interiéru nenávratně poškozeno mnoho původních prvků.

Objekt se nachází v těsné blízkosti dopravního průtahu zbudovaného v osmdesátých letech minulého století, na jehož druhé straně vznikla nová intenzivní bytová a komerční výstavba, která výrazně změnila dosavadní komorní charakter starého předměstí. Díky své vyvýšené poloze oproti původnímu terénu se tento průtah stal zároveň výraznou bariérou v místě střetu s původní zástavbou. Řada objektů podél dřívější frekventované cesty tak ztratila přirozený přístup z ulice a zůstala „utopená“ pod opěrnou zdí nové silnice.

Zbudování vstupní schodišťové přístavby k objektu je odpovědí na tuto problematickou polohu. Vnější kryté schodiště propojuje původní terén a vyvýšenou úroveň chodníku podél komunikace a pokračuje i do horního patra objektu. Nahrazuje tak zároveň vnitřní schodiště, které se již do interiéru přízemí kapacitně nevešlo. V jeho místě vzniklo sociální zázemí restauračního provozu.

Čajovna v přízemí, kterou si majitel vysnil během svých cestovatelských výprav po světě, dává duši celému domu. Je rozprostřena do několika místností, z nichž každá má charakteristický plastický prvek ve svém průčelí, který odkazuje na členitost štítové fasády. Hlavní pobytová místnost je pak snížena o dva schody, aby získala monumentálnější měřítko ve srovnání s intimnější povahou okolních místností. Každý prostor nabízí různé způsoby posezení, které se liší mírou intimity a společenské interakce.

Došlo k obnově členité historické fasády s drobnými akcenty současně pojatých dveří na dvorní straně. Střecha dnes nevyužívaného podkroví byla zbavena torz vikýřů a neautentické betonové krytiny, která byla nahrazena keramickou pálenou taškou. Ta je použita i na zastřešení venkovního krytého schodiště, opláštěného modřínovými prkny.

Na interiér čajovny přímo navazuje pobytový dvorek s posezením pod starým ořechem, který je otočený do dochované části staré blatenské zástavby a de facto rozšiřuje veřejný prostor na soukromý pozemek majitele.

Autorská zpráva

Foto: Václav Novák

Autor: Ing. arch. Tomáš Petrášek / DEBYT
Užitná plocha čajovny: 122 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 9. 2022 14:15:55. Re: Čajovna v Blatné. David Merta

 
 
 
 

12. 9. 2022 14:15:55. Re: Čajovna v Blatné. David Merta

  Myslím, že je to hodně vyvedené.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz