Alternátor — ekotechnické centrum světového formátu se bude otevírat v Třebíči

Alternátor — ekotechnické centrum světového formátu se bude otevírat v Třebíči

 
 
 
 

Alternátor — ekotechnické centrum světového formátu se bude otevírat v Třebíči

Centrum v prostorách bývalé kotelny v Třebíči – Borovině představí více než 100 vědeckotechnických exponátů pro dět i dospělé

Občanské sdružení EKOBIOENERGO plánuje zhruba za rok otevřít v Třebíči unikátní ekotechnické centrum ALTERNÁTOR. Nově vznikající centrum Alternátor vychází z konceptu science center, která mají tradici po celém světě. Cílem interaktivního centra je přiblížit návštěvníkům všech věkových kategorií možnosti využívání jednotlivých zdrojů energie. Expozice bude mapovat cestu člověka za získáváním tepla a elektřiny od dávné historie až po nejmodernější technologie.

Návštěvník se bude moci seznámit hravou formou s celkovým vývojem zařízení poskytujících energie od počátku do současnosti, tj. od parního stroje, až po nejmodernější technologie výroby elektřiny a tepla v 21. století. Většina exponátů bude interaktivních, takže návštěvníci si budou moci vše vyzkoušet na vlastní kůži. Například u exponátu „Vznášedlo“ se každý může stát konstruktérem vlastního vznášedla a na místě vyzkoušet jeho funkčnost ve vzdušném tunelu. Návštěvníci budou mít k dispozici komponenty z plastu a textilií, které lze spojovat za pomoci suchých zipů. Z nich mohou dle vlastní fantazie vytvořit raketoplán, letadlo, rogalo či vzducholoď a tu vypustit do proudu vzduchu. Počiny úspěšných konstruktérů vyletí vzhůru vnitřkem průhledného vertikálního tunelu.

Další zajímavostí je např. „Potrubní pošta“ - do konstrukce z průhledného potrubí mohou návštěvníci vložit speciální schránku se svým vzkazem a za pomoci několika málo fouknutí měchem ji doručí na druhý konec expozice, kde již bude čekat příjemce (kamarád, rodič). Chcete vědět za jak dlouho vyroste strom? V Alternátoru to návštěvníkům ukáží během pár vteřin. Část expozice věnovaná „Biomase“ bude mít podobu labyrintu. Kromě přehledného vysvětlení fotosyntézy a různých druhů biomasy zde bude pomocí časosběrné fotografie znázorněn také růst rostlin. Návštěvník sám může regulovat, jak rychle se ze semínka stane „dospělá“ rostlina.

„Naším cílem je nejen vzdělávat a pobavit návštěvníky, ale také vdechnout život prostorám bývalé kotelny v Třebíči – Borovině", uvedl Richard Horký, předseda sdružení EKOBIOENERGO.  „Objekt plánovaného centra je totiž zasazený do surově technického prostředí bývalé kotelny ze 60. let, jejíž železné konstrukce naprosto ctí industriální charakter,“ dodal Horký.

Ekotechnické centrum projektovala architektka Eva Macholánová, která má bohaté zkušenosti s tvorbou muzejních expozicí. Logo Alternátoru vytvořilo studio Aleše Najbrta. „U loga Alternátoru jsme se inspirovali tradiční stavebnicí Merkur, která v sobě také snoubí prvky techniky a hry,“ řekl Aleš Najbrt. Provozovatelem Alternátoru bude občanské sdružení EKOBIOENERGO, které v současnosti provozuje v Třebíči informační centrum obnovitelných zdrojů energie. Na projekt sdružení také získalo dotace z Regionálního operačního programu. Otevření centra je plánováno na podzim 2014.
Více informací najdete na www.alternator.cz.
tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.