Alvaro Siza předsedou poroty mezinárodní studentské soutěže IVA 2012

Alvaro Siza předsedou poroty mezinárodní studentské soutěže IVA 2012

(1. 2. 2012) Do konce registrací zbývá už jen jeden měsíc.
Praha 31. ledna 2012 – Mezinárodní soutěž International VELUX Award (IVA 2012) určená studentům architektury z celého světa vstupuje do 5. ročníku, jehož hlavním tématem je „Světlo pro budoucnost“. Návrhy soutěžících studentů budou hodnotit renomovaní architekti z celého světa, v čele s Alvaro Sizou, nejvýznamnějším žijícím portugalským architektem. Přihlášené projekty z České republiky a Slovenska budou spolu s vítěznými pracemi vystaveny v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Poslední termín pro registraci do soutěže je 2. března 2012.

 
 
 
 

Alvaro Siza předsedou poroty mezinárodní studentské soutěže IVA 2012

Do konce registrací zbývá už jen jeden měsíc.
Praha 31. ledna 2012 – Mezinárodní soutěž International VELUX Award (IVA 2012) určená studentům architektury z celého světa vstupuje do 5. ročníku, jehož hlavním tématem je „Světlo pro budoucnost“. Návrhy soutěžících studentů budou hodnotit renomovaní architekti z celého světa, v čele s Alvaro Sizou, nejvýznamnějším žijícím portugalským architektem. Přihlášené projekty z České republiky a Slovenska budou spolu s vítěznými pracemi vystaveny v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Poslední termín pro registraci do soutěže je 2. března 2012.

Soutěž IVA 2012 nabízí budoucím architektům jedinečnou šanci celosvětově prezentovat své projekty, které zohledňují maximální využití denního světla ve prospěch vyšší kvality života. Vítěze bude vybírat odborná porota, ve které zasednou renomovaní architekti, kteří se ve svých zemích zasazují o myšlenku trvale udržitelné architektury.


Složení poroty 5. ročníku IVA 2012:


·    Alvaro Siza, Portugalsko
Architekt Alvaro Siza bývá označován za nejvýznamnějšího žijícího portugalského architekta. Během uplynulých padesáti let vytvořil Siza (kterému je dnes 74 let) rozsáhlé dílo, které ho řadí mezi největší architekty jeho generace. Jeho práce získala mezinárodní uznání pro svou soudržnost, průzračnost a to, co Siza nazývá „prostota“ – kvalitu, která respektuje složitost a rozporuplnost daného projektu, aniž by se snažila nad ním získat uměleckou nadvládu.
Kromě velkých projektů, které navrhl, se nadále Siza věnuje i teorii architektury. Zúčastnil se celé řady konferencí a seminářů po celé Evropě, severní i jižní Americe i Japonsku. Působil jako hostující profesor na Ecole Polytechnique of Lausanne, University of Pennsylvania, Los Andes School, University of Bogota a na Harvard Graduate School of Design jako hostující profesor u architekta Kenzo Tanga.
Sizovo charakteristické dílo získalo široké uznání. V roce 1988 obdržel Siza zlatou medaili za architekturu od společnosti Colegio de Architectos v Madridu, zlatou medaili od nadace Alvara Aalta, dále cenu Prince of Wales, Prize in Urban Design od harvardské univerzity a ocenění European Architectural Award od nadace EEC/Mies van der Rohe Foundation v Barceloně. V roce 1992 získal prestižní cenu Pritzker Prize od Hyattovy nadace v Chicagu za celoživotní dílo. V témže roce také obdržel čestný doktorát na univerzitě ve Valencii. V roce 1993 získal národní cenu za architekturu od Asociace portugalských architektů a čestný doktorát na École Polytechnique Federal de Lausanne. V roce 1996 mu byl udělen čestný titul člena společnosti American Institute of Architects.
Mezi jeho nejslavnější díla patří kostel Marco de Canaveses v Portugalsku z roku (1996), New Orleans Building v nizozemském Rotterdamu (2010), sportovní centrum Llobregat v Barceloně (2006), budova meteorologické služby Port Olímpic v Barceloně (1990 92), portugalský pavilon na výstavě EXPO ’98, Galicijské muzeum umění ve španělském Santiagu de Compostela (1984) či Schlesisches Tor Apartments v německém Kreuzbergu (1980).

·    Brigitte Shim, Kanada
Brigitte Shim vede ateliér Shim-Sutcliffe Architects založený v roce 1994. Ateliér se proslavil především svojí výjimečnou schopností zapracovat do každého projektu elementy, jako je světlo a voda a následným zasazením do kanadské krajiny takovým způsobem, že vznikne magicky dokonalé propojení architektury a krajiny.
Ateliér Shim-Sutcliffe získal jedenáct ocenění Governor General’s Medals a cen za architekturu od Royal Architectural Institute od Canada za projekty soukromých i veřejných staveb jako je například Corkin Gallery, Ravine Guest House, Craven Road Studio, Ledbury Park, Laneway House, Moorelands Camp Dining Hall, Weathering Steel House a Muskoka Boathouse.·    Francis Kéré, Burkina Faso/Německo
Francis Kéré se ve svých návrzích zaměřuje na rozvoj dané lokality, na klimaticky šetrnou výstavbu, udržitelné využívání materiálů, využívání místních pracovních sil a lokálních stavebních technik – všechna tato témata rozpracoval v celé řadě článků publikovaných v mezinárodních periodikách i knihách.
Centrem Kéréovy práce je adaptace na klimatické podmínky, nízké náklady na výstavbu a výstavba svépomocí. Během studií založil sdružení „Schulbausteine für Gando“, které zajistilo financování jeho prvního projektu, základní školy v jeho rodné vesnici Gando. Stavba byla dokončena v roce 2001 a získala ocenění Aga Khan Award jak pro svůj průkopnický charakter, tak pro elegantní architektonické řešení s využitím základních stavebních nástrojů. Šlo o první z mnoha ocenění, mezi která dále patří Global Award for Sustainable Architecture v roce 2009 a BSI Swiss Architectural Award v roce 2010.

·    Peter Stutchbury, Austrálie
Je uznáván pro svůj inovativní přístup k udržitelnosti v architektuře. Od roku 1981 působí jako vedoucí ateliéru Peter Stutchbury Architecture, kde vznikla řada oceněných projektů, které byly prezentovány a  publikovány  po celém světě.
V roce 2001 přispělo dílo Petera Stutchburyho velkým podílem k tomu, že University of Newcastle získala ocenění National Environmental Banksia Award for Sustainable Development, udělované australským premiérem. Kromě působení na University of Newcastle v Austrálii vyučuje Stutchbury i na každoročním workshopu Glenn Murcutt International Architecture Master Class v Austrálii.·    Per Arnold Andersen, VELUX A/S, Dánsko
Per Arnold Andersen vede oddělení se zaměřením na výzkum důležitosti denního světla, úspory energie a zdravé vnitřní klima. Vystudoval architekturu na Royal Academy of Fine Arts v Kodani, kde promoval v roce 1977. Více jak dvacet let se věnoval práci architekta se zaměřením na projekty v širším měřítku. Soustředil se na integrované projekty na obnovu měst s důrazem na ekologii, a to jak v Dánsku, tak i v Německu. Již několik let se aktivně angažuje v evropské standardizaci denního osvětlení. V roce 2005 inicioval mezinárodní symposium o denním světle VELUX Daylight Symposium, kde odborníci z celého světa prezentují a sdílejí své poznatky a výzkumy o denním světle. Od roku 2004 se podílí na organizaci mezinárodní soutěže International VELUX Award.
 

Více informací o soutěži IVA 2012:
Mezinárodní soutěž IVA 2012 podporuje trvale udržitelné řešení nejen pro novostavby, ale i pro stávající bytový fond ve městech i v příměstských rezidenčních oblastech. Soutěžní návrhy by v sobě měly spojovat využití světla jako významného zdroje energie a jeho nezanedbatelný vliv na lidskou psychiku a pohodu lidí žijících a pracujících ve vnitřních prostorách.
Pro vítěze je připraveno celkem 30 000 euro. Počet vítězů určí odborná porota. První místo představuje výhru ve výši minimálně 8 000 euro pro autory – studenty a 2000 euro pro vedoucí práce – učitele. Studenti na druhém místě získají odměnu ve výši minimálně 4000 euro a vedoucí učitel/é 1000 euro. Slavností vyhlášení vítězů se uskuteční v říjnu 2012. Na vyhlášení naváže výstava vítězných prací a všech soutěžních prací z České republiky a Slovenska v Galerii Jroslava Fragnera v Praze.
Soutěž International VELUX Award 2012 je pořádána ve spolupráci s Mezinárodní unií architektů (UIA) a Evropským sdružením pro vzdělávání architektů (EAAE). Studenti z celého světa mohou své přihlášky do 5. ročníku soutěže zasílat nejpozději do 2. března 2012.

Přihláška a více informací je k dispozici na webových stránkách soutěže: http://iva.velux.com/.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz