Ani po roce užívání neztratil cihlový pasivní dům HELUZ na kvalitě vzduchotěsnosti

Ani po roce užívání neztratil cihlový pasivní dům HELUZ na kvalitě vzduchotěsnosti

(16. 10. 2014) Výsledky Blower door testu hovoří jednoznačně: Ani po roce užívání neztratil cihlový pasivní dům HELUZ na kvalitě vzduchotěsnosti

 
 
 
 

Ani po roce užívání neztratil cihlový pasivní dům HELUZ na kvalitě vzduchotěsnosti

Výsledky Blower door testu hovoří jednoznačně: Ani po roce užívání neztratil cihlový pasivní dům HELUZ na kvalitě vzduchotěsnostiKolem 5 000 návštěvníků ročně přivítá experimentální pasivní rodinný dům HELUZ, který stojí na Výstavišti v Českých Budějovicích a slouží zároveň jako ukázkový. A navzdory tomu, že se zde dveře prakticky „netrhnou“, zůstává vzduchotěsnost obálky budovy neustále na svých původních hodnotách.


„Když jsme po roce podrobili náš pasivní dům z jednovrstvého zdiva Blower door testu, tedy testu vzduchotěsnosti obálky budovy, byli jsme sami zvědavi na výsledek. A ten naplnil naše očekávání a přes veškeré zatížení si dům zachoval své původní parametry,“ komentuje výsledky testu Ing. Jan Krampl, obchodní ředitel společnosti HELUZ.

Výsledkem měření testu byla hodnota n50 = 0,2 h-1. Tedy nízká hodnota, která je třikrát nižší, než je požadavek pro splnění standardu pasivního domu. Při dokončení domu byla naměřena stejná hodnota. „Další měření budou pokračovat v příštích letech, avšak již dnes je patrné, že dům si zachovává vysokou kvalitu stálostí parametrů obálky budovy. To je důležité pro dosažení nízké energetické náročnosti na vytápění domu po dobu jeho užívání a zároveň pro trvanlivost konstrukcí, protože nikde nedochází k významnému proudění vzduchu, kdy v zimní období nedochází k lokálnímu ochlazování konstrukce v místě proudění vzduchu, kde by poté mohly vzniknut problémy s kondenzací vodní páry,“ doplňuje Ing. Jan Krampl a dodává, že pro stavbu pasivního nebo nízkoenergetického domu je nezbytné využít nejen kvalitní materiály, ale především je důležité pohlídat kvalitní provedení stavby. Při vadách vzduchotěsnosti oken, stěn či střechy totiž dochází ke značným únikům tepla a tím i k větší náročnosti na vytápění.

O pasivních domech se hodně mluví v souvislosti s dřevostavbami, nicméně dnes lze i z jednovrstvého zdiva postavit pasivní dům. A to díky cihlám vyplněným izolačním mate­riálem, jako jsou například cihly HELUZ FAMILY 2in1. „Naše cihly s integrovanou izolací vykazují nejlepší tepelněizolační vlastnosti na českém trhu a lze s nimi stavět dokonce i domy v pasivním standardu. Stavbou vzorového rodinného domu v Českých Budějovicích a jeho opakovaným testováním jsme dokázali, že v případě kvalitního provedení dosáhne dům parametrů, které dobrý stavební materiál slibuje,“ komentuje Ing. Jan Krampl.
podle podkladů společnosti HELUZ 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz