Anna Švarc je architektkou metra

Anna Švarc je architektkou metra

(20. 9. 2019) Bude mít na starosti i podobu stávajících stanic a vestibulů a jejich rekonstrukce

 
 
 
 

Anna Švarc je architektkou metra

(ČTK) - Vzhled metra včetně připravované nové linky D má v pražském dopravním podniku (DPP) nově na starosti architektka Anna Švarc. Jak dne 19. září 2019  podnik uvedl v tiskové zprávě, uspěla ve výběrovém řízení. Město postupně vypisuje architektonické soutěže na podobu nových stanic, architektka bude zasedat v jejich porotách a dohlédne na uskutečnění výsledných návrhů. Bude mít na starosti i podobu stávajících stanic a vestibulů a jejich rekonstrukce. Pro stavbu linky D z Pankráce do Písnice letos začal geologický průzkum, stavba má vyjít na 57 miliard.

Švarc bude spolupracovat s původními architekty a autory uměleckých děl, které chce město a DPP do nových stanic umístit. Zároveň se bude starat o stávající umělecká díla a bude vydávat odborná stanoviska k vznikajícím stanicím i k rekonstrukcím stávajících. Dohlížet bude také na podobu informačního a navigačního systému v metru a komerční využití vestibulů.

Podle generálního ředitele DPP Petra Witowského podobná osoba v podniku dosud chyběla. "V souvislosti s přípravou stavby metra D a rekonstrukcí stávajících stanic jsme v DPP postrádali odborníka, se kterým bychom mohli konzultovat architektonickou, estetickou a současně funkční stránku formování veřejných prostor metra, a současně osobu, která by DPP zastupovala v porotách výtvarných soutěží a prosazovala naše požadavky," uvedl. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) dodal, že kromě rychlosti a spolehlivosti je v MHD důležité také to, aby se v ní lidé cítili dobře.

Švarc má podle informací podniku s podobnou prací zkušenosti, připravila například design manuál pro systém londýnského metra. Do DPP přešla z městského Institutu plánování a rozvoje (IPR), před tím působila v řadě zahraničních studií zejména v Londýně, kde spolupracovala s architektkou Evou Jiřičnou. V srpnu také podnik obsadil pozici projektové manažerky nové trasy D. Stala se jí Helena Křížová, která v minulosti stejnou pozici zastávala při stavbě metra v Dubaji.

V červenci Praha představila první vítěze výtvarné soutěže na plánované stanice metra D. Ve stanici Pankrác se objeví umělecká práce Jakuba Nepraše, stanici Olbrachtova vyzdobí Vladimír Kokolia. Soutěže by měly pokračovat na podzim a příští rok na jaře. Tisíce lidí v minulosti v petici požadovaly vypsání architektonických soutěží na celkovou podobu všech stanic nové linky, město však nechtělo zasahovat do již schváleného projektu. Nakonec se tak soutěže uspořádají pouze na výtvarnou podobu vnitřků stanic při zachování původních návrhů Metroprojektu.

V první fázi vznikne trasa D mezi Pankrácí, Novými Dvory a pokračovat bude do Depa Písnice, budou na ní jezdit vlaky bez řidiče. V budoucnu se má postavit úsek z Pankráce na náměstí Míru. Investorem stavby je DPP.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 5. 2022 11:15:31. Re: Anna Švarc je architektkou metra. akad soch Petr Šedivý

 
 
 
 

26. 5. 2022 11:15:31. Re: Anna Švarc je architektkou metra. akad soch Petr Šedivý

  gratuluji a přeji mnoho zdaru. . komunální politici uchvátili rozhodování o uměleckých děl na metru do svých ukou..pomocí pavučin administrativních předpisů dusí argumentaci autorů.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

4. 6. 2022 10:06:36

Re: Re: Rozhledna Závist.

:-)

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz