Apartmány Filipovice

Apartmány Filipovice

(17. 5. 2023) CL3

CL3

   
 
 
 
 

Apartmány Filipovice

Jedná se o objekty apartmánového bydlení na úpatí hor Jeseníků v rekreační obci Filipovice.

Soudobé, až minimalisticky jednoduché pojetí staveb je volným přepisem tradičního tvarosloví původní architektury Jesenicka. Základní hmotu na obdélníkové stopě půdorysu ukončuje klasická sedlová střecha. Obě stavby jsou kompletně obloženy typickým materiálem místního původu – modřínovým šindelem v přírodním provedení.

V kontrastu k „měkkému“, postupem času tmavnoucímu nehoblovanému modřínovému obkladu hlavní hmoty domů odebíráme prostory lodžií. Ty pak krystalicky září barevnou skleněnou mozaikou a spolu s přísně čtvercovými okny stejné barvy rámů definují charakter objektů.

Obytné části jsou navrženy jako zděné z VPC s železobetonovými monolitickými stropy, střecha je navržena dřevěná sedlového tvaru. Založení objektu je na plošných základech tvořených patkami, pasy a deskami.

Stavba je pojata v tradičních materiálech – dřevěné obložení tvoří modřínový šindel pocházející z místních lesů, který je volnou parafrází fasád místních stodol, ale i štítů obytných staveb. Do kontrastu s přirozeně šednoucím obkladem jsou posazeny barevné lodžie, které stavbám dodávají barevný akcent a živost.

Stavba byla s ohledem na horské prostředí navržena maximálně soběstačně – jediným dodávaným médiem je elektřina. Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo země-voda, pro společné prostory je použita vzduchová rekuperace, voda pochází z vlastní studny s vodárnou, odpadní vody jsou likvidovány v domovní ČOV se vsakem.

Materiály
Zdivo – vápenopískové cihly + železobetonové stěny
Stropy – železobeton
Podlaha – polyuretanová stěrka
Střešní krytina – modřínový šindel
Fasáda – modřínový šindel + skleněná mozaika
Konstrukce střechy – dřevěné krokve
Vnitřní omítky – sádrové omítky
Okna – dřevěné profily vytápění – tepelná čerpadla země-voda


Autorská zpráva
Foto: Tomáš Slavík

Studio: CL3
Autor: Ing. arch. Roman Gale, Ing. arch. David Bureš, Ing. arch. Radek Pasterný
Spoluautor: Ing. arch. Nicol Gale, Bc. Kateřina Kunzová
Umístění projektu: Filipovice 534, 79001 Bělá pod Pradědem – Filipovice
Rok projektu: 2016–2018
Rok dokončení: 2020
Zastavěná plocha: 299 m² objekt 01, 299 m² objekt 02
Hrubá podlahová plocha: 1132 m² objekt 01, 1110 m² objekt 02
Plocha pozemku: 2375 m²
Rozměry: 3488 m3, objekt 01, 3488 m3, objekt 02
Náklady: 60 mil. CZK
Spolupráce: 
ZTI: TPS projekt s.r.o.
Statika: Huryta s.r.o.
PBŘ: Ing. Zdeňka Maggio
Osvětlení: ATEH lighting

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a