Architecture Week Praha 2012 - Svět v pohybu, lidé v pohybu
(21. 9. 2012) 6. ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu s tématem Doprava, dopravní stavby, infrastruktura a územní rozvoj.
1. - 28. 10. 2012

Architecture Week Praha 2012 - Svět v pohybu, lidé v pohybu
6. ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu s tématem Doprava, dopravní stavby, infrastruktura a územní rozvoj.
1. - 28. 10. 2012
Již šestým rokem přináší společnost Czech Architecture Week do ulic Prahy a vybraných měst České republiky ukázky světové architektury. Architektury, která v sobě spojuje užitnou i uměleckou hodnotu a obklopuje nás v každodenním životě. Svět se vyvíjí ve velmi rychlém tempu a k tomuto zrychlování přispívají jak moderní technologie v komunikaci, tak i stále svižnější a modernější formy dopravy. A právě Svět v pohybu, lidé v pohybu je mottem letošního festivalu, který je zaměřen na dopravu a dopravní stavby.
Festival se může stát inspirací pro širokou veřejnost a rozšířit a oživit pohled na architekturu jako nedílnou a důležitou součást lidské kultury od historie po dnešní dobu. Letošní festival nabízí ale také zajímavosti z historie dopravy. Součástí výstav v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě je časová osa vývoje dopravy od jejích počátků, až po současnost. Expozice je obohacena o historické exponáty, filmy a fotografie. Pražský hrad oživí architektura hned na dvou místech, a to v Letohrádku královny Anny a v Tereziánském křídle Starého královského paláce (výstava Boris Podrecca – Architekt). Pro přímá setkání s architekty budou sloužit prostory NTK, kde budou probíhat přednášky světových osobností architektury. Do programu festivalu bude v letošním roce zařazena i řada zajímavých expozic a muzeí, souvisejících s dopravou a dopravní infrastrukturou z celé České republiky – auta, železnice, letadla, lodě. Tento program bude zajímavý i pro rodiny s dětmi – například Muzeum lega, Muzeum stavebnice Merkur, Království železnic nebo Muzeum modelové železnice děti jistě nadchnou.
1. Letohrádek královny Anny
Výstava Doprava, infrastruktura a územní rozvoj států V4+2
Cílem výstavy je představit nejzajímavější dopravní a územně-rozvojové projekty vybraných měst zemí V4 + 2 s přihlédnutím k celkové koncepci společného rozvoje a posilování územní soudržnosti Evropy. Expozice, prezentované na výstavě, jsou zaměřeny na všechny druhy dopravy, tj. železniční, silniční, vodní a leteckou a jsou vybírány na základě spolupráce s odborníky. Na výstavě jsou k vidění modely, projekční dokumentace, fotografie, které doplní audiovizuální prezentace na LCD – jak jednotlivých druhů dopravy, tak zajímavých dopravních staveb a projektů. Historické exponáty jsou zapůjčeny z muzeí a galerií v ČR, především Národního technického muzea a Oblastního muzea v Děčíně. Hlavní kurátorkou výstavy se stala Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., na přípravách expozic a materiálů pro výstavu a katalogy se dále podíleli Petr Tomek, Tomáš Kolařík, Matěj Horn, Karel Klofáč, František Lehovec, Petr Forman a další.
Výstava Arch World, která představí dopravní stavby, developerské realizace a zajímavé architektonické a projekty architektonických kanceláří z celého světa – Argentiny (Dieguez Friedman arquitectos & asociados), Číny (Velký čínský průplav), ČR (ADR, CASUA, Fa Perolli, De.fakto, Pontex, Satra, Skanska), Dánska (3XN), Estonska (3 + 1 architects), Finska (PES Architects), Francie (SUD architects), Chorvatska (3LHD), Itálie (Massimiliano Fuksas Architecture, Renzo Piano Building Workshop), Izraele, Japonska (Tange Associates, Tadao Ando architect & Associates), Jihoafrické republiky (SAOTA architects), Libanonu (Ateliér Simona), Litvy (Ambraso Architektu Biuras, Paleko studio, JSC Architects Natkevičius), Lucemburska (Ordre des Architectes et des Ingénieurs), Mexika (Grupo Sordo Madaleno), Německa (GMP Architekten), Nizozemí (UN Studio), Panamy (Velký panamský průplav), Peru (Javier Artadi Arquitectos), Polska (Kwadrat studio, Zbigniew Macków), Portugalska (Bernardo Rodriguez, Barbas Lopes, Jorge Figuera, Paulo David, Pedro Bandeira), Rakouska (Coop Himmelb(l)au, Albert Wimmer), Singapuru (Aamer architects), Skotska (Caledonian Canal, Falkirk), Slovinska (Arhitektura), Španělska (Estudo Lamela Arquitetos, Ricardo Bofil Taler de Arquitectura), Turecka (GAD architecture), Valonska-Bruselu a Belgie (Ecluse de Lanay, Pont Canal, Ronquiers, Strépy), Velké Británie (Zaha Hadid Architects, Bogle Architects).
Výstava Arch Works CZ&SK navazuje na tradici prezentace nejvýznamnějších architektonických studií z České republiky a Slovenska, kde se prostřednictvím maket a filmových prezentací představí nejzajímavější současná domácí tvorba studií Architektonická kancelária Ľubomír Závodný, Andrea Klimko architecture, ASTEM, BARAK architekti, Bouda – Masár architekti, cakov & partners, D&P Architekti, Expo Line, KOBAN architects, Krepop & Suchánek architektonická kancelária za ČR se představí ADR, AI Design, Ateliér Simona Group, CASUA, Fa Parolli, Intence, Patrik Kotas Atelier designu a architektury Šrámková architekti a další. Kurátorem výstavy je Prof. Ing. arch. Štefan Šlachta, PhD.
Výstavy budou probíhat od 1. do 28. 10. 2012.
2. Tereziánské křídlo Starého královského paláce
V Tereziánském křídle bude umístěna výstava známého rakouského architekta Borise Podreccy s názvem Boris Podrecca – Architekt. V přízemí se návštěvník seznámí s řešením veřejných prostor, kterým se Podrecca zabývá celé své tvůrčí období, od profesních začátků až do současnosti. V této náročné disciplíně je považován za excelentního řešitele, který sobě nemá rovných, skvělé uchopení makroměřítka a náročný a propracovaný detail jsou nezaměnitelnými znaky jeho přístupu. V další části se návštěvník seznámí s jeho stavbami pro rodinné bydlení (vily, rodinné domy). Rovněž zde bude promítán film slovinské provenience o autorovi Poetika rozmanitosti, shrnující životní přístup a profesní filozofii autora. Film je opatřen českými titulky.
Výstava je připravena ve spolupráci se SPOK.
Výstava bude probíhat od 1. do 28. 10. 2012.
3. Národní technická knihovna Ballingův sál
Přednášky, výstava
V Národní technické knihovně budou tradičně probíhat přednášky, v letošním roce plánují organizátoři 8 přednášek zahraničních architektů. Přednášky jednotlivých architektů probíhají v Ballingově sále NTK, od 20.00 hodin, vstup na ně je volný a tlumočení do češtiny je vždy zajištěno. Tlumočnická sluchátka jsou k dispozici proti občanskému průkazu.
Svou účast na letošním festivalu přislíbili: argentinský architekt Tristan Dieguez z architektonické kanceláře Dieguez Fridman arquitectos & asociados (1.10, 20.00), italský architekt Massimiliano Fuksas (24.10, 20.00), mexičtí architekti Javier Sordo Madaleno Sr. a Javier Sordo Madaleno Jr. ze studia Grupo Sordo Madaleno (9.10., 20.00), peruánský architekt Javier Artadi (8.10., 20.00), rakouský architekt Boris Podrecca ze studia Atelier Boris Podrecca (4.10., 18.00 – Rakouské kulturní fórum), rakouský architekt Albert Wimmer ze studia Atelier Albert Wimmer (17.10, 20.00), španělský architekt Ricardo Bofill, ze studia Taller de Arquitectura (3.10., 20.00), turecký architekt Gokhan Avcioglu z architektonického GAD Architecture (15.10., 20.00) a z Jihoafrické republiky Stefan Antoni ze studia SAOTA (11.10., 20.00) .
Přesný program přednášek bude návštěvníkům k dispozici na www.architectureweek.cz nebo v tištěném Průvodci festivalu, který bude rozdáván v Letohrádku královny Anny nebo v Národní technické knihovně, případně přímo na jednotlivých kulturních institutech.
Od 1. 10. do 28. 10. 2012 se mohou návštěvníci NTK seznámit s výsledky architektonické soutěže na rekonstrukci a dostavbu obchodního střediska Sněžka v Peci pod Sněžkou na výstavě s názvem Rekonstrukce a dostavba obchodního střediska Sněžka. Výstava představí práci devíti předních českých architektonických ateliérů, které byly přizvány do soutěže na rekonstrukci a dostavbu objektu nacházejícího se v samotném srdci horského městečka Pec pod Sněžkou. Zveřejněny budou odpovědi ateliérů na zásadní otázky, které architektonická soutěž položila. K výstavě patří i samostatný doprovodný program: komentovaná prohlídka - 10. 10. 2012 (11.00 noční studovna NTK), osobní prezentace - 10. 10. 2012 (18.00 Ballingův sál), slavnostní vernisáž - 10. 10. 2012 (19.30 foyer NTK).
4. Kulturní instituty zúčastněných zemí
Přednášky, výstavy
Festival je již tradičně připravován ve spolupráci s velvyslanectvími a kulturními instituty jednotlivých zemí, proto jsou na půdě kulturních institutů pořádány další zajímavé přednášky a národní výstavy architektury, které jsou součástí festivalu. Přednášky a výstavy pořádané kulturními instituty jsou zdarma. Přesný program výstav a přednášek, časy konání nebo případné vstupné naleznete na www.architectureweek.cz nebo v tištěném Průvodci festivalu, který bude k dispozici v Letohrádku královny Anny nebo v Národní technické knihovně, případně přímo na jednotlivých kulturních institutech (Italský kulturní institut, Francouzský institut, Instituto Cervantes, British Council, Rakouské kulturní fórum, Polský institut a Bulharský kulturní institut)
Doprovodný program
V rámci festivalu budou mít návštěvníci možnost navštívit další muzea a galerie, dle vlastních možností a uvážení. Ve spolupráci s Pražskou informační službou připravujeme již tradiční procházky za architekturou - letos s tematikou pražských dopravních staveb. Organizátoři plánují v průběhu festivalu celkem čtrnáct procházek, některé z nich vhodné pro rodiny s dětmi. Kapacita vycházek je omezena, proto je nutná předchozí registrace (na www.architectureweek.cz). Procházky jsou pro registrované účastníky zdarma, pouze v případě, že je do procházky zařazena návštěva muzea, galerie nebo jiné budovy, je nutné uhradit vstupné dle ceníku těchto institucí. Program a podrobnější informace k procházkám naleznete na stránkách www.architectureweek.cz.
Základní informace o objektu
Kategorie
Doprava/infrastruktura
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.
7. 6. 2022 18:12:02
Re: Nový Hlavák dostal zelenou. Projekt osobně představili nejvy...
Předpokládám, že jako u Vltavské koncertní haly, budou opět ve veřejné a anonymní soutěži, vybrání k účasti kolektivy již veřejné a známé.........