Architekt Králíček pro Prahu upraví svůj návrh náměstí J. Palacha

Architekt Králíček pro Prahu upraví svůj návrh náměstí J. Palacha

Náměstí Jana Palacha, Praha 1

(22. 8. 2016) Zapracuje do něj například nový pomník na Alšově nábřeží. 

 
 
 
 

Architekt Králíček pro Prahu upraví svůj návrh náměstí J. Palacha

(ČTK) - Architekt Václav Králíček pro Prahu upraví svůj starší návrh úprav náměstí Jana Palacha. Zapracuje do něj například nový pomník na Alšově nábřeží. Hlavní město mu za aktualizaci studie zaplatí 350 000 korun, vyplývá to z materiálu, který v úterý schválili pražští radní. Hlavní město vypsalo v roce 2002 soutěž, kterou vyhrál návrh architektů Králíčka a Stanislava Makarova. 
V původní studii architekti navrhují postavit uprostřed náměstí kužel stejné výšky jako okolní budovy, který by sloužil při slavnostních příležitostech jako vlajkový stožár. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) právě tento prvek ale po aktualizaci studie nejspíš zmizí. „Jsme 15 let jinde, je třeba reagovat na aktuální věci, například umístění uměleckých děl na počest Palacha,“ uvedl v únoru Dolínek.

Pomník byl na Alšově nábřeží přiléhající k náměstí umístěný letos v den výročí Palachova sebeupálení. Je dílem amerického sochaře a architekta českého původu Johna Hejduka (1929 až 2000).

Podél ulice 17. listopadu by měla být nová fontána. Plochu náměstí by měla pokrýt dlažba, pouze v jeho středu by byla tráva. Betonové vyústění vzduchotechniky podzemních garáží by se z centra náměstí přesunulo pod lavičky, aktualizace počítá i s možností vyústění na okraji nebo mimo náměstí. Výstupy z parkoviště by byly v jeho rozích.

Přesunout by se měl pomník Antonína Dvořáka, a to buď k rohu schodiště do Rudolfina nebo k bočnímu vchodu do budovy. Aktualizace návrhu se bude zabývat také novým mobiliářem nebo pouličními lampami. Počítá se také se zřízením přístaviště pro lodě.

Na náměstí sídlí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Vysoká škola umělecko-průmyslová a v novorenesanční budově Rudolfina Česká filharmonie.

Doplněno Stavbaweb:
Návrh architektů Králíčka a Makarova najdete na stránkách Klubu Za starou Prahu.
Další informace najdete v článku na stránkách UKáčka.cz - Architekt trvá na přestavbě náměstí Jana Palacha. Má nové historické argumenty.
Gebrian versus: Náměstí Jana Palacha
 
Související články:
Úpravy náměstí Jana Palacha v Praze by mohly začít příští rok 11.2.2016

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
50.0889824
14.4157055
Architekt Králíček pro Prahu upraví svůj návrh náměstí J. Palacha

Architekt Králíček pro Prahu upraví svůj návrh náměstí J. Palacha
Náměstí Jana Palacha
Praha 1

 
 
 
 

23. 8. 2016 08:46:41. Re: Architekt Králíček pro Prahu upraví svůj návrh náměstí J. Pa... Jitka

  Další prázdné betonové shromaždiště. K čemu? Není tam stín, není kde si sednout, dešťová voda se nevsakuje, chybí listová plocha produkující kyslík, zachytávající prach, tlumící hluk, chladící vzduch, ... Prostě jen další prostor, který se bude v létě přehřívat a v zimě vyžadovat velké odklízení sněhu a každý z něj co nejrychleji uteče. Proč má být zrušena i ta troška trávníku, která tam je dneska? Do dob, kdy se na každém plácku konaly pravidelné trhy a proto byl prázdný, se už nevrátíme.
A ještě k tomu stožáru. Podle našich zákonů se státní vlajky vyvěšují pouze při státních svátcích a veřejné budovy se označují státním znakem. Současné opičení po USA, kde mají vlajku kdekoliv, a po EU, kde se veřejné budovy označují vlajkou, je příšerné a význam naší státní vlajky se ztrácí. Takže pokud budeme dodržovat tradici, tak ten stožár bude buď většinu roku prázdný, nebo na něm budou viset propagační vlajky. Na to má ale podle tohoto návrhu velmi výlučné místo.

29. 8. 2017 23:40:16. Re: Architekt Králíček pro Prahu upraví svůj návrh náměstí J. Pa... Redakce

  Praha bude hledat projektanty první fáze opravy Palachova náměstí
(ČTK) - Praha vypíše tendr, v kterém bude hledat dodavatele projektové dokumentace na úpravu parteru náměstí Jana Palacha. Náklady by měly být do 33,5 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Rekonstrukce parteru je první etapou rekonstrukce náměstí, která má začít za zhruba dva roky.

Vybraná firma městu dodá mimo jiné dokumenty nutné pro vydání rozhodnutí o umístění stavby, vydání stavebního povolení nebo vypracuje dokumentaci pro výběr zhotovitele stavby. Dokumentace má být městu předána letos v prosinci. Samotná proměna náměstí by mohla dle dokumentu začít na přelomu let 2019 a 2020.

Rekonstrukce náměstí je rozdělena do tří etap. Tou první je zmíněná oprava parteru náměstí, druhou pak rekonstrukce přilehlé části Alšova nábřeží a v poslední části je to úprava ulic Křížovnická, 17. listopadu, Kaprova, Valentinská a Široká. Každá etapa bude řešena samostatně, a to jak z administrativního tak stavebního hlediska.

Architektonickou soutěž na obnovu náměstí vyhrál v roce 2002 návrh architektů Václava Králíčka a Stanislava Makarova. Ti navrhují například proměnu dlažby náměstí, nové umístění sochy skladatele Antonína Dvořáka nebo by se mělo přesunout umístění vzduchotechniky podzemních garáží.

Na náměstí sídlí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Vysoká škola umělecko-průmyslová a v novorenesanční budově Rudolfina Česká filharmonie.
29. srpna 2017

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz