Architekt kvůli osvětlení náměstí kritizuje olomouckou radnici

Architekt kvůli osvětlení náměstí kritizuje olomouckou radnici

(3. 4. 2014) (ČTK) - Pražský architekt Jan Šépka, který se v 90. letech podílel na projektu rekonstrukce Horního náměstí v Olomouci, kritizoval radnici kvůli jejímu plánu instalovat v historickém centru města nové lampy Philips Urbanstar. Postup radních při chystané úpravě osvětlení Horního náměstí přirovnal k praktikám, které před rokem 1989 používali komunističtí funkcionáři. Radnice vyjádření architekta Šépky ponechala bez komentáře.

 
 
 
 

Architekt kvůli osvětlení náměstí kritizuje olomouckou radnici

(ČTK) - Pražský architekt Jan Šépka, který se v 90. letech podílel na projektu rekonstrukce Horního náměstí v Olomouci, kritizoval radnici kvůli jejímu plánu instalovat v historickém centru města nové lampy Philips Urbanstar. Postup radních při chystané úpravě osvětlení Horního náměstí přirovnal k praktikám, které před rokem 1989 používali komunističtí funkcionáři. Radnice vyjádření architekta Šépky ponechala bez komentáře.

Osvětlení Horního náměstí v Olomouci (zdroj: Šépka architekti.cz)


"Jednání olomoucké radnice v čele s primátorem nám dává svým autoritativním přístupem zprávu, že ještě dnes je možné vracet se k praktikám užívaným před 25 lety za socialistické éry. Nový primátor Martin Major je přesvědčen, že jako politik a představitel vedení města může rozhodovat o vzhledu pouličního osvětlení Horního náměstí a přebírat roli odborníka k tomu povolaného," sdělil ČTK Šépka.

Debatou, jak nejlépe osvětlit Horní náměstí, v jehož středu stojí radnice, žije Olomouc už několik měsíců. Po dokončení rekonstrukce Horního náměstí v roce 2001 se totiž zjistilo, že stávající lampy Thorn málo svítí. Radnice proto nyní přišla s návrhem, aby tam byly instalovány lampy Philips Urbanstar, které od loňska osvětlují sousední Dolní náměstí. To se ale nelíbí památkářům ani autorům rekonstrukce Horního náměstí, kteří prosazují původní lampy navržené v projektu opravy městského centra, místo kterých byly nakonec instalovány sloupy Thorn.

Architekt tvrdí, že primátor prosazuje lampy Philips i přes protesty autorů úprav Horního náměstí, kteří se obávají poškození svého díla, i záporné stanovisko památkářů a odborníků. "Dostáváme se do situace, kdy nám politici začnou bez ohledu na odborníky radit, jak máme postupovat. Dnes nám pan primátor určuje podobu světel, zítra možná bude radit doktorům, jak mají operovat, a novinářům, jak mají psát," podotkl Šépka.

Podle něj pořízení lamp Philips nebude levné, ale světelné podmínky na Horním náměstí se příliš nezlepší. "Blíží se komunální volby. Pro nás může být takové jednání výzvou k úvaze, zda se chceme vrátit k praktikám, které jsme poznali před rokem 1989, nebo zda zvolíme jiné politiky a primátora, kteří budou jednat v dikci obecných pravidel a budou připraveni o věcech diskutovat," napsal architekt.

Radní minulý týden na Horním náměstí provedli zkoušku svítivosti lamp Philips a Thorn, výsledky by měli mít v následujících dnech. Radnice chce vyměnit 34 lamp Thorn za Philips, pokud test svítivosti nedopadne dobře, má v záloze rozšíření počtu lamp Thorn o další čtyři. "O dalším postupu bude jednat městská rada na zasedání v pondělí 7. dubna. Do té doby nepovažuje vedení města za nutné ani vhodné reagovat na žádná veřejná vyjádření, byť by byla sebevíc arogantně a emotivně laděná," řekl ČTK mluvčí radnice Michal Folta.

Pořízení lamp Thorn před 13 lety stálo devět milionů korun. Jejich zkušební provoz začal v březnu 2001 a slabé světlo na náměstí tehdy vyřadilo z provozu bezpečnostní kamery strážníků. Radnice musela koupit nové.

Doplněno Stavbaweb:
Na stránkách ZA KRÁSNOU OLOMOUC najdete další informace, vyjádření Jana Šépky a dalších architektů vyjadřujících podporu původní architektonické koncepci.


Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz