Architektonická studentská soutěž INSPIRELI AWARDS

Letošního ročníku soutěže INSPIRELI AWARDS se zúčastnilo 1336 studentů ze 106 zemí celého světa. Celkově bylo do všech kategorií soutěže zasláno 1305 projektů, což je o zhruba třetinu více než v předešlém ročníku. Největší zájem byl již tradičně o kategorii Architektura, v níž se o vstup do finále utkalo 1093 projektů, o vítězství nakonec bude zápolit 39 projektů. Ve finále je také po šesti projektech v kategoriích Interiérový design a Urbanismus. Ve specifické kategorii INSPIRELI COMPETITION, v níž měli letos studenti za úkol navrhnout amfiteátr v Burkina Faso, se  z celkových 146 návrhů dostalo do finále nejlepších čtyřiadvacet. Ve speciální kategorii INSPIRELI LUMION PRIZE letos mohli poprvé soutěžit středoškoláci. Z Fakulty stavební ČVUT v Praze, která je spolu s Českým vysokým učením technickým v Praze spoluorganizátorem soutěže, se do nejužšího finálového výběru probojovaly práce dvou studentů, obě v kategorii Architektura.

I přes pandemii a omezenou výuku na vysokých školách letos zaznamenala soutěž INSPIRELI AWARDS rekordní zájem soutěžících. „Oproti loňsku se přihlásilo o 298 soutěžících více než vloni, projektů přišlo dokonce o 418 více. O dvacet také vzrost počet zapojených států, nově přibyl například Island. Již tradičně přitom nejvíce projektů dorazilo z asijských zemí,“ vypočítává odezvu za letošní ročník INSPIRELI AWARDS Ing. Karel Smejkal z Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT, který je jedním ze zakladatelů soutěže a zároveň ji za Fakultu stavební ČVUT organizuje. Jak dodává, omezená výuka nejvíce ovlivnila zapojení středoškoláků, kteří se letos mohli do soutěže hlásit poprvé, a to s projekty navrženými v software Lumion. „U středoškoláků více počítáme s vedením učiteli, proto to bylo náročnější. I tak ale přišlo sedmdesát prací,“ říká Karel Smejkal.

Za obrovským zájmem o INSPIRELI AWARDS, jež je dnes už největší celosvětovou architektonickou studentskou soutěží, vidí Karel Smejkal volnost v zadání. „Studenti v podstatě nejsou ničím svázáni a mohou naplno ukázat svůj talent v projektu, který si sami zvolí.“ Protipólem k tomu je kategorie INSPIRELI COMPETITION, která je vypisována vždy na konkrétní projekt. V případě amfiteátru v Burkina Faso bylo úkolem studentů navrhnout rekonstrukci prostor tak, aby byl celému divadlu vrácen jeho věhlas a využití. Jedním z rozhodovacích kritérií zde byla i realizovatelnost celého projektu.

Z České republiky se do finále dostalo celkem 6 prací. Z Fakulty stavební ČVUT to byly návrhy Jakuba Vaška a Kristýny Klůsové v kategorii Architektura. Jakub Vašek s  Muzeem totalitních režimů v Praze porotu zaujal svou nadčasovostí, prostou, ale moderní kompozicí a atmosférou, návrh rodinného domu Kristýny Klůsové vynikal naopak svou propracovaností a to jak v exteriéru, tak hlavně v detailně propracovaném interiéru stavby. „Z úspěchu našich studentů ve velké mezinárodní konkurenci mám samozřejmě radost. Také mě těší, že naše fakulta je hlavním spolupořadatelem této atraktivní soutěže,“ říká prof. Mikuláš Hulec, vedoucí Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT, na níž oba finalisté studují program Architektura a stavitelství.

O finalistech ve všech kategoriích rozhodl dvoufázový výběr, na němž se podílelo téměř 500 architektů z 97 zemí světa. Každý projekt porota posuzovala z mnoha kritérií. „Měl by být profesionálně zpracovaný, obsahově rozsáhlý a dostatečně srozumitelný. Neměly by v něm být zřejmé nedostatky a chyby a jeho popis by měl v kontextu navrženého řešení dávat smysl jak po stránce obsahové, tak i po stránce konstrukční,“ popisuje Karel Smejkal. A dodává: „Potěšilo nás, že se stále zvyšuje kvalita zpracování jednotlivých projektů. Studenti se nebojí používat pro svá vyjádření i propracovaná videa, která budou v budoucnu zcela jistě dominovat.“

Soutěž INSPIRELI AWARDS založil v roce 2015 designér prof. Bořek Šípek spolu s Ing. Karlem Smejkalem z Fakulty stavební ČVUT. Vyhlašovatelem INSPIRELI AWARDS je Inspireli, mezinárodní online platforma pro architekty, spoluorganizátory jsou ČVUT v Praze a Fakulta stavební ČVUT v Praze, záštitu soutěži poskytla řada významných organizací z celého světa. Na soutěži se podílí i komerční partneři, společnost LEGO věnuje výherci unikátní model jeho návrhu, český zástupce značky LUMION ocení nejlepšího vysokoškoláka a nejlepšího účastníka ze středních škol ve vlastní kategorii soutěže LUMION INSPIRELI PRIZE. Účast v soutěži je zdarma, je tak otevřená i tvůrcům, kteří by to z důvodu ekonomických bariér nezvládli.

Vítězové soutěže budou slavnostně vyhlášeni 15. října, vzhledem k pandemii bude vyhlašování probíhat online.  

Více informací naleznete na: www.inspireliawards.com

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*