Architektura začleněná v přírodě

Architektura začleněná v přírodě

(21. 9. 2020) Na přednášce vystoupí zástupci norského studia Reiulf Ramstad Architects

   
 
 
 
 

Architektura začleněná v přírodě

Spolek KRUH pokračuje v pravidelném cyklu přednášek na podzim. Během třech podzimních večerů představí pět mezinárodně uznávaných studií ze Skandinávie. V říjnu do Prahy přijede ateliér Reiulf Ramstad Architects z Norska, který využívá u svých staveb biomimetických a přírodních materiálů. Přednáška se uskuteční v kině Světozor ve čtvrtek 1.10. od 19.30. Vstupenky na akci lze zakoupit osobně v kině Světozor nebo na jejich webových stránkách.


V podzimní části letošního cyklu naváže KRUH na předchozí přednášky z jara, na kterých vystoupila studia zohledňující ve své práci udržitelný přístup k architektuře. „Ze Severských zemí si vybíráme zajímavé přístupy, které by mohly být aplikovány i v našem prostředí. Chceme ukázat současný přístup k architektuře ve Skandinávii a vztah architektů k naší planetě. Severské země patří mezi nejodpovědnější ve spojitosti k životnímu prostředí, a to se odráží i v jejich postoji k architektuře,“ dodává k tématu cyklu Marcela Steinbachová.

K takovým příkladům patří norské studio Reiulf Ramstad Arkitects se sídlem v Oslu. Tento oceňovaný ateliér se věnuje především krajinné architektuře. Ve svých realizacích často používá přírodní a biomimetické materiály (biomimetika zkoumá konstrukční řešení v přírodě u živých organismů, snaží se je napodobit a využít k vývoji nových technických řešení) a jejich práce se vyznačuje citlivým přístupem k okolí. „My jako architekti se musíme pokusit porozumět DNA daného místa. Je velmi důležité jít do míst, kde děláme projekty, abychom se s těmito místy seznámili a vztahovali se k nim. Stávají se tak kapitolami v našem životě,“ dodává Reiulf Ramstad, zakladatel studia.

Kancelář získala mezinárodní pozornost v roce 2012, kdy vyhrála soutěž na Trollstigen – projekt národní turistické cesty, která patří k nejnavštěvovanějším místům Norska. Architektům se zde podařilo ohleduplně začlenit současnou architekturu do dramatické norské přírody a návštěvníkům zpříjemnit pobyt v krajině. „Velká část jedinečnosti severské kultury, zejména norské, je založena na našem vztahu k vodě. V Trollstigenu lze vodu zažít jako sníh na horách, jako lesknoucí se zrcadlo, jako vířící, ale kontrolovanou kaskádu nebo jako dramatický vodopád, což se odráží v designu návštěvnického centra,“ dodává Reiulf Ramstad.

Mezi jejich další projekty patří například stavba Muzea lidové kultury kraje Romsdal, za kterou byla kancelář nominována na Cenu Mies van der Rohe. Ceněna je rovněž jejich stavba kostela Knarvik s centrem pro místní náboženskou komunitu. Forma této budovy vychází z lidových norských kostelů a je ohleduplně začleněna do okolní krajiny. Podobně citlivě k přírodě přistupuje norské studio RRA například i u vyhledávaného architektonicko-krajinářského objektu Selvika nebo u stezky Chemin des Carrières ve Francii.

Přednáška ateliéru Reiulf Ramstad Arkitects se uskuteční ve čtvrtek 1. října od 19.30 hodin v kině Světozor. Vstupenky na akci lze zakoupit v kině Světozor nebo na jejich webových stránkách.

Na listopadový přednáškový večer pozval spolek KRUH studia dvě. Nejprve se představí norskému studio Haugen/Zohar Arkitekter věnující se sociální a ekologické udržitelnosti a poté oceňovaná švédská kancelář Johan Celsing Arkitektkontor. Celý cyklus přednášek v prosinci zakončí zástupci studia Joliark ze švédského Stockholmu s přednáškou „Severský přístup k bydlení“ a dánští Johanes Skovsted Arkitekter.

Slavíme 20 let 
Spolek KRUH v roce 2020 slaví 20 let výročí od založení. Kromě pravidelných přednáškových večerů se zahraničními architekty pořádá také festivaly Den architektury a Film a architektura. „Přijde mi až neuvěřitelné, že jsme u činnosti vydrželi už 20 let a že Den architektury má tak obrovský úspěch v rámci celé republiky. Máme spoustu nápadů do budoucna, jak rozšířit naši činnost a na některé z nich se můžete těšit už v letošním roce. To hlavní ale zůstává – pomáhat šířit osvětu o současné kvalitní architektuře,“ uzavírá Marcela Steinbachová.

Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření.

V případě zrušení přednášky z důvodu opatření vyhlášených vládou České republiky či zahraničních vlád bude tato přednáška nahrazena online přednáškou na facebookových stránkách spolku KRUH ve stejném datu a čase.
 
Více informací najdete na www.kruh.info
tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz