Arkitema Architects: Nová městská škola

Arkitema Architects: Nová městská škola

(29. 5. 2013) Dánská základní škola ve tvaru hvězdy

 
 
 
 

Arkitema Architects: Nová městská škola

Dánská základní škola ve tvaru hvězdy

Architekti: Arkitema Architects
Místo: Frederikshavn, Dánsko
Plocha: 13 500 m2
Stavitel: MT Højgaard
Inženýrng: MT Højgaard a Brix & Kamp
Konzultanti: Arkinord, Dan Ejendomme, DnB NOR Bank ASA
Realizace: 2012
Foto: archiv Arkitema

Nová škola ve Frederikshavn, Dánsko, je velká škola podle dánských standardů pro 1200 žáků od 1. do 9. třídy. Škola má velké množství speciálních učeben. Díky budově ve tvaru hvězdy mohou být všechny třídy umístěny při fasádách s přímým přístupem ke světlu a čerstvému vzduchu. Hvězda je také výhodná pro přirozené větrání a poskytuje snadné přístupy na hřiště. Část školy pro starší žáky je dvoupatrová, pro nejmenší děti je jednopatrová.
Na střechu nižší části jsme umístili 750 m2 solárních panelů, takže škola je zařazena do třídy nízkoenergetických staveb dle dánského stavebního zákona (to je zhruba ekvivalent LEED gold).

Centrální hala školy, kterou nazýváme srdce, je přirozeně situována uprostřed hvězdy. Je to místo, kde se setkávají všechny zóny – učební prostor umocněný velkým sochařským schodištěm. Centrální hala je společná pro všechny a je přístupná ze všech oddělení školy. Je to dynamo, kde výuka, učení a společenské aktivity roztávají ve společné inspirativní atmosféře.

Každý cíp hvězdy je oddělením pro dvě třídy, každé oddělení má svou vlastní identitu a zařízení, které bylo navrženo přesně pro tu věkovou skupinu dětí, které sem chodí. Tak jsme dokázali rozdělit velmi velkou školu a vytvořit meřítko, které vypadá přirozeně, bezpečně a inspirativně pro všechny.Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz