Arzubialde Arquitectos: bytový dům Grecco

Arzubialde Arquitectos: bytový dům Grecco

 
 
 
 

Arzubialde Arquitectos: bytový dům Grecco

Dům v centru argentinského města Rosario má v přízemí parking a ve třech patrech šest bytových jednotek.

Místo: Rosario, provincie Santa Fe, Argentina
Architekti: Arzubialde Arquitectos
Tým: Baulíes Santiago, Cabezudo Martín, Piccini Franco
Plocha: 604,45 m2
Realizace: 2010
Foto: Walter G. Salcedo
Statika: Héctor Solís, Alicia Cinalli
Elektro: Gustavo Begue, Hernán Martínez Prieto
Zámečnictví: Miguel Acuña
TZB: Marcelo Sorbara


Malý bytový dům stojí v Pasaje Middleton, úzké ulici v centru města. V přízemí je parkování a ve třech horních patrech je rozmístěno šest bytů s dvěma ložnicemi. Objem byl vytvarován během náhlého a velmi krátkého procesu navrhování, během kterého se ještě zakázka podstatně změnila: z přízemí původně zamýšleného pro obchod se stal výhradně parking a požadavek na čtyři byty byl změněn na šest bytů. Hledali jsme dobrou orientaci bytů ke světovým stranám a hleděli jsme vyhovět požadavkům stavebních předpisů (minimální vzdálenost od hranice pozemku, stanovení určité výšky, minimální prostor nádvoří).
Abychom dosáhli otevřeného plánu, co nejvíce variabilního, byla konstrukce v přízemí navržena z železobetonových trámů a ocelových sloupů. Zbývající patra mají nosné stěny zděné z dutých cihel 18x18x33 cm. Tak jsme se vyhnuli bednění, lití betonu a starostem o nezávislou konstrukci, což snížilo dobu výstavby.


Použití dlaždiček na obklad fasád vyplynulo z předchozích rozhodnutí pracovat s keramickým nosným zdivem, což je technika vyžadující konečnou úpravu povrchu. Tato úprava je sama o sobě experimentem, který reaguje na tři proměnné: nabídnout zajímavou texturu povrchu; dodat objektu barevnost; vyřešit tyto proměnné s pomocí materiálu, který je probarven v hmotě a zabránit tak nutné údržbě.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.