Arzubialde Arquitectos: bytový dům Grecco

Arzubialde Arquitectos: bytový dům Grecco

(5. 6. 2013) Dům v centru argentinského města Rosario má v přízemí parking a ve třech patrech šest bytových jednotek.

 
 
 
 

Arzubialde Arquitectos: bytový dům Grecco

Dům v centru argentinského města Rosario má v přízemí parking a ve třech patrech šest bytových jednotek.

Místo: Rosario, provincie Santa Fe, Argentina
Architekti: Arzubialde Arquitectos
Tým: Baulíes Santiago, Cabezudo Martín, Piccini Franco
Plocha: 604,45 m2
Realizace: 2010
Foto: Walter G. Salcedo
Statika: Héctor Solís, Alicia Cinalli
Elektro: Gustavo Begue, Hernán Martínez Prieto
Zámečnictví: Miguel Acuña
TZB: Marcelo Sorbara


Malý bytový dům stojí v Pasaje Middleton, úzké ulici v centru města. V přízemí je parkování a ve třech horních patrech je rozmístěno šest bytů s dvěma ložnicemi. Objem byl vytvarován během náhlého a velmi krátkého procesu navrhování, během kterého se ještě zakázka podstatně změnila: z přízemí původně zamýšleného pro obchod se stal výhradně parking a požadavek na čtyři byty byl změněn na šest bytů. Hledali jsme dobrou orientaci bytů ke světovým stranám a hleděli jsme vyhovět požadavkům stavebních předpisů (minimální vzdálenost od hranice pozemku, stanovení určité výšky, minimální prostor nádvoří).
Abychom dosáhli otevřeného plánu, co nejvíce variabilního, byla konstrukce v přízemí navržena z železobetonových trámů a ocelových sloupů. Zbývající patra mají nosné stěny zděné z dutých cihel 18x18x33 cm. Tak jsme se vyhnuli bednění, lití betonu a starostem o nezávislou konstrukci, což snížilo dobu výstavby.


Použití dlaždiček na obklad fasád vyplynulo z předchozích rozhodnutí pracovat s keramickým nosným zdivem, což je technika vyžadující konečnou úpravu povrchu. Tato úprava je sama o sobě experimentem, který reaguje na tři proměnné: nabídnout zajímavou texturu povrchu; dodat objektu barevnost; vyřešit tyto proměnné s pomocí materiálu, který je probarven v hmotě a zabránit tak nutné údržbě.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz