Část areálu kláštera v Plasích představí historii stavitelství

Část areálu kláštera v Plasích představí historii stavitelství

 
 
 
 

Část areálu kláštera v Plasích představí historii stavitelství

(ČTK) - V Centrum stavitelského dědictví se v následujících dvou letech změní hospodářské památkové objekty v areálu kláštera v Plasích na Plzeňsku. Díky evropské dotaci zde vzniknou expozice věnované historii stavitelství a interaktivní dílny, kde si budou moci návštěvníci některé aktivity přímo vyzkoušet. Projekt Národního technického muzea (NTM) za téměř 400 milionů korun počítá s adaptací a obnovou bývalého klášterního pivovaru, mlýna a hospodářského dvora. Centrum se má veřejnosti otevřít v roce 2015, řekl dnes ČTK koordinátor Pavel Kodera. První část přestavby začne v nejbližších dnech.

Areál plaského kláštera s vyznačením objektů první etapy projektu CSD (Současná letecká fotografie). Zdroj: NTM
Podobně komplexní a obsáhlé centrum věnované stavitelství podle něj v Evropě nikde není. Plány počítají s tím, že v klášterním mlýně a pivovaru vznikne expozice věnovaná dějinám stavitelství. Zároveň tu bude k dispozici studijní depozitář historických stavebních prvků, konstrukcí a materiálů. Národní technické muzeum tak získá příležitost k podrobnému představení své déle než století tvořené stavitelské sbírky. Jakýsi vzorník stavebních prvků budou moci využívat k výuce školy i majitelé opravující památkové objekty. "Podívají se třeba, jak vypadaly stavební výplně v baroku a poučí se při opravě svého objektu," popsal Kodera.
Schematické znázornění aktivit plánovaných v rámci CSD. Zdroj: NTM
Za jedenáct měsíců se vrátí pivovaru podoba, jakou měl před sto lety. Zbaví se přístavků a změn z doby velkoskladu Jednoty, naopak na střechu se vrátí typický sladovnický komín.

Další etapou bude oprava cisterciáckého románsko-gotického a barokního hospodářského dvora. Nyní značně zdevastovaný areál se začne opravovat v polovině příštího roku. Po adaptaci nabídne především tradiční stavební technologie a řemeslnické postupy. V budovách bude zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla a vzniknou zde zážitkové dílny. "Návštěvníci si v nich vlastnoručně vyzkoušejí třeba uplácat cihlu z hlíny, sekat opuku, postavit model krovu a podobně," uvedl Kodera. V prostorách bude místo pro nové působiště městské knihovny, která čtenářům nabídne také odborné tituly zaměřené na historické stavitelství.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o Centru stavitelského dědictví v Plasích naleznete na stránkách NTM -
zde.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.