Ateliér Knesl+Kynčl: Rekonstrukce kostela v Mařaticích

Ateliér Knesl+Kynčl: Rekonstrukce kostela v Mařaticích

(21. 1. 2015) Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích je pozdně renesanční památkou s barokními formami. Jeho rekonstrukce byla zaměřena na celkovou obnovu stavebního díla včetně úpravy a doplnění interiéru. 

 
 
 
 

Ateliér Knesl+Kynčl: Rekonstrukce kostela v Mařaticích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích je pozdně renesanční památkou s barokními formami. Jeho rekonstrukce byla zaměřena na celkovou obnovu stavebního díla včetně úpravy a doplnění interiéru. 

Na počátku prací, v roce 2007, se objekt nacházel ve velmi špatném stavebně technickém stavu a obdobně nevyhovující byl i stav jeho interiéru. Vzhledem k finančním možnostem investora a časově náročným technologickým postupům trvaly práce na opravě dlouhých pět let, byly rozděleny do tří etap.

V rámci obnovy se prováděly veškeré stavební úpravy od protivlhkostního a statického zajištění objektu přes kompletní výměnu instalací, oprav omítek, podlah a střešní krytiny až po osazení prvků restaurovaného i nového mobiliáře a umístění výtvarných děl. Pověstnou třešničkou na dortu se stala instalace původního barokního oltáře, jehož sochařskou výzdobu se podařilo v průběhu stavebních prací objevit na půdě místní fary a následně zrekonstruovat na základě jediné černobílé fotografie z roku 1939.

Autorská zpráva
Foto: Radek Brunecký


Základní údaje

Místo: Uherské Hradiště-Mařatice
Investor: Město Uherské Hradiště – Květoslav Tichavský, Stanislav Blaha, odbor investic – Bronislava Struhelková, Zdeněk Bača, odbor architektury, plánování a rozvoje – Aleš Holý, Radka Borunská
Architekt: KNESL+KYNČL s.r.o. – Jiří Knesl, Jakub Kynčl, Jan Tesárek (AD)
Restaurátorské práce: Veronika Medková (oltář), Tomáš Martinák (kamenné prvky), Jindřich Martinák (litinový kříž před kostelem), Tabernákl s.r.o. – Libor Urbánek (dřevěné prvky)
Sanace zdiva: Miluše Pospíšilová
SHP a dohled NPÚ: Nelly Komendová, Anna Grossová
Dodavatelé stavby: GRS s.r.o. – Josef Grebík (1. etapa), HSK spol. s r.o. – Vlastimil Kubáň (2. a 3. etapa)
Projekt: 2007–2008
Realizace: 2008 (1. etapa), 2012 – 2013 (2. etapa)

 

 

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz