Expozice Technika v domácnosti je první expozicí tohoto druhu v dějinách NTM, a jednou z mála takto zaměřených expozic ve střední Evropě. Nová expozice v budově Národního technického muzea na Letné se soustřeďuje výhradně na „pomocníky v domácnosti“ – mechanické, plynové i elektrické. Exoziční sál v prvním patře o rozloze 600 metrů čtverečních je prostoupen dějinami techniky usnadňující hygienu, úklid, praní a žehlení, šití a úpravu oděvů, přípravu pokrmů atd. na pozadí dějin českých zemí zhruba od poloviny 19. století do současnosti.
Jednotlivé časové celky věnované domácímu dění jsou řazeny v retrospektivním sledu, tedy od současnosti do minulosti. Návštěvník bude nejprve konfrontován se současnou výrobou a vývojem včetně nezbytného projektování v počítači i studentských designérských vizí, a postupně se ponoří hlouběji do minulosti. Seznámí se tak s nabídkou spotřebičů v době reálného socialismu, úctyhodnou průkopnickou práci průmyslových výtvarníků v poválečném období, počátky tradičních prvorepublikových i pozdějších výrobců, fenomén elektrifikace i propagace nových spotřebičů formou reklamy, veletrhů i nabídky obchodních domů, počátky výroby a používání kávovarů, a konečně např. kuriózní strojky pro domácnost z druhé poloviny 19. století. |
Celou expozicí prostupuje časová osa, jejíž součástí jsou nejen nezbytná historická data, ale i exponáty zachycující světový vývoj od poloviny 19. do konce 20. století.
Expozice je sestavena především z exponátů sbírek Technika v domácnosti a Průmyslový design Národního technického muzea. Z první sbírky zasluhuje zvláštní pozornost Náprstkova sbírka shromážděná ve druhé polovině 19. století Vojtou Náprstkem, zakladatelem Průmyslového muzea (jehož činnosti je věnována samostatná výstava, rovněž otevíraná 4. 10. v NTM). Druhá sbírka je prezentována mj. fondem originálních návrhů průmyslových výtvarníků Kovotechny a Elektro-Pragy Hlinsko z padesátých a šedesátých let.
Exponáty pro časovou osu pocházejí rovněž z obou sbírkových fondů, velká část však byla nově získána přímo pro účely expozice, jako např. řada holicích strojků, která ukazuje překvapivě intenzivní vývoj těchto drobných elektrospotřebičů.
Organickou součástí expozice jsou i multimediální projekce včetně sekvencí z historických filmů, prezentací výrobců i procesu práce vývojářů. Návštěvníky přivítá úvodní animace na téma historického vývoje spotřebičů pro domácnost.
Partnerem expozice je firma ETA, a.s., která v letošním roce oslaví sedmdesát let od svého založení.
Komisař expozice: Jiří Hulák spolu s Janou Pauly a Lucií Střechovou.
Architektonické řešení: Atelier Pelcl
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...