Atelier Walter: Autobusové nádraží v Kloboukách u Brna

Atelier Walter: Autobusové nádraží v Kloboukách u Brna

(23. 9. 2014) Úkolem projektu nového autobusového nádraží v Kloboukách u Brna bylo výrazně zlepšit komfort cestování v důležitém uzlu autobusové dopravy, kde se sbíhá několik významných dopravních linek.

 
 
 
 

Atelier Walter: Autobusové nádraží v Kloboukách u Brna

Úkolem projektu nového autobusového nádraží v Kloboukách u Brna bylo výrazně zlepšit komfort cestování v důležitém uzlu autobusové dopravy, kde se sbíhá několik významných dopravních linek.

Investor: Město Klobouky u Brna
Autoři návrhu: Jaromír Walter, Petr Hýl, Jan Vojtíšek
Generální projektant: Atelier Walter
Generální dodavatel: IMOS Brno
Projekt: 2010 – 2012
Stavba: 2012 – 2013
Budova autobusového nádraží: 1800 m3 (obestavěný prostor vč. zastřešeného parteru)
Komunikace a zpevněné plochy: 5276 m2 (komunikace s asfaltovým a dlážděným krytem, vč. chodníků)
Investiční náklady autobusového terminálu: 36 702 tis. Kč bez DPH (44 250 tis. Kč vč. DPH)
Foto: Libor Teplý; archiv IMOS Brno; archiv Atelieru Walter


Původní stav (vlevo) a nový stav

Nádražní budova, představující těžiště terminálu, má působit lehkým dojmem, jakoby její střecha vyrůstala ze zeleného svahu pod farou. Je začleněna do náměstí tak, aby pomohla definovat jeho elementární orientaci, funkční i prostorovou. Vloženým nízkým objemem vytváří (spíše funkčně než objemově) protiváhu protější škole a zvýrazňuje dominantní postavení zámku, resp. radnice.Ústředním prostorem nádraží je „otevřená hala“, krytý venkovní prostor, ze kterého vedou vstupy do prosklených interiérů -  čekárny s PNS a do občerstvení (které zatím není v provozu). Veřejná WC jsou situována na zadní straně objektu obrácené k hasičské zbrojnici a jejich vstupy jsou kryty přesahující střechou. Z čekárny, z občerstvení i z vnějšího krytého prostoru mají cestující dokonalý optický kontakt s náměstím a s přijíždějícími autobusy.
Budova autobusového nádraží reflektuje morfologii okolního terénu za podpory využití přírodních materiálů (beton, kámen, sklo, dřevo). V budově se prolínají vnější a vnitřní prostory, které jsou sjednoceny jednoduchou monolitickou střechou.
Součástí stavby terminálu byly přeložky inženýrských sítí včetně regulační stanice plynu.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz