Vilová čtvrť Bubeneč je komponována z pozemků okolo 1000 m2 a větších. Jednotlivé stávající vily jsou umístěny ve vzdálenosti cca 5 metrů od hrany chodníku. Ve většině zahrad se nachází vzrostlá zeleň. Několik vzrostlých stromů se nachází i na řešeném pozemku. Vyšší části pozemku nabízejí výhledy na park Stromovka.
Místo: Praha 6- Bubeneč
Investor: soukromý investor
Architekt: Šafer Hájek architekti, s. r. o.
Realizace: Podzimek a synové, s. r. o.;
Foto: archiv autorů
Stavba získala ocenění:
Fasáda roku 2014 – vítěz kategorie
Rodinný dům – novostavba
Návrh reflektuje kontext místa i historii vzniku rezidenční čtvrti Praha-Bubeneč z 20. a 30. let 20. století. Fasáda ve svém materiálovém řešení respektuje hmotové členění objektu, které zřetelně ctí i funkční a provozní uspořádání
rodinného domu.
Navržené vily jsou umístěny tak, aby jejich nižší části potvrdily typickou stavební čáru Bubenče, která je cca 5 metrů od hrany chodníku. Spodní rohová vila plní úlohu rohového „kamene“ na styku ulic Juárezova a Českomalínská.
Obě vily jsou navrženy na principu průniku dvou základních hmot. Spodní hmota vždy obsahuje přízemí a spodní podlaží, definuje stavební čáru a má výšku jednoho až dvou podlaží. Horní hmota typicky obsahuje druhé podlaží a výlez na střechu a definuje „druhou“, ustoupenou stavební čáru, která míří zhruba na roh sousední vily natočené průčelím na roh ulic Českomalínská a Heineho.
U vily v Českomalínské má horní hmota zcela jasnou formu viditelné „lomenice“ ,která svým tvarem umně definuje prostor přízemí a prostor druhého podlaží. „Prázdné“ hrany prostoru bez desky jsou celozasklené a definují otevřený vztah obou podlaží k zahradě. Plocha přízemí je maximálně otevřená. Obývací pokoj je opticky spojen s jídelnou a částečně s kuchyní. Na tuto sestavu přímo navazuje vnitřní, částečně krytá terasa. Odděleny jsou prostory místnosti pro televizi a pracovna. Druhé podlaží obsahuje čtyři ložnice se třemi koupelnami a dvěmi šatnami. K ložnici rodičů přiléhá terasa se zelení nad prostorem jídelny.
U nárožní vily je kompozice spodní a horní hmoty komplexnější. Spodní hmota definuje uliční čáru v Juarezové a roh obou ulic. Směrem do kopce, podobně jako ve druhé vile, získává spodní část formu hraniční zdi, která posléze opouští hmotu domu a stává se dělící hranou mezi vnitřní terasou vily a ulicí. Vila je v terénu umístěna tak, že v oblasti vstupu je úroveň terénu cca v polovině mezi úrovní přízemí a úrovní spodního podlaží s vjezdem do garáží. Vjezd do garáží je navržen přímo v rovině z ulice Juárezova. Plocha přízemí je maximálně otevřená. Opticky je spojen obývací pokoj s jídelnou a částečně s kuchyní. Druhé podlaží obsahuje čtyři ložnice se třemi koupelnami a dvěmi šatnami. K ložnici rodičů přiléhá velká terasa se zelení nad prostorem obývacího pokoje.
STAVEBNĚ KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ
Objekty jsou navrženy jako železobetonový, částečně vyzdívaný, zateplený skelet. Fasáda objektu je navržena v kombinaci probarvené omítky a obkladu přírodním kamenem – Travertinem. Okna i velkoplošné zasklení je navrženo v systému dřevohliník. Zábradlí na balkonech a terasách je navrženo z čirého bezpečnostního skla.
Šafer Hájek architekti, s. r. o.
Vyšlo v: Stavba č. 2 XXI (2014), s. 49
Stavba č. 2/ 2014
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…