Autobusová zastávka, Hoofddorp

Autobusová zastávka, Hoofddorp

(17. 12. 2008)

 
 
 
 

Autobusová zastávka, Hoofddorp

Fotogalerie ke článku (4)

Celá fotogalerie (4)

Autor: NIO architecten
Stavebník: Schiphol Project Consult
Projekční tým: Henk Bultstra, Mirjam Galjé, Hans Larsen, Maurice Nio, Jaakko van‘t Spijker
Spolupráce: Ingenieursbureau Zonneveld & Engiplast — statika
Projekt: 1999
Realizace: 2003
Adresa: Voorplein Spaarne Ziekenhuis, Hoofddorp, Severní Holandsko, Nizozemí
www.nio.nl


Největší současnou světovou konstrukcí ze syntetických materiálů — polystyrenová pěna a polyester (50x10x5 m) — je autobusová zastávka v Hoofddorpu. Výběr materiálu byl ovlivněn především výší rozpočtu, protože stavbu takovýchto rozměrů by nebylo možné za stejných finančních podmínek realizovat z žádného z běžně užívaných materiálů.
Ohromná velrybí čelist, jak sami autoři tomuto obrovitému blobu přezdívají, splnila zadání v obou hlavních bodech zcela dokonale. V prvé řadě je úkrytem chránícím před nepřízní počasí jak cestující samotné, tak řidiče hromadné dopravy. Dále pak je objektem, symbolem, výtvarným dílem v krajině městské periferie, které pomáhá v její chaotičnosti nalézt řád a měřítko. Stala se jasným milníkem v krajině, nepřehlédnutelným znamením.
Dle autorské zprávy, se výtvarné řešení objektu odkazuje k dědictví estetiky Oscara Niemeyera a jeho „křížení“ bílého internacionálního modernismu s dynamikou barokní architektury.


Publikováno ve Stavbě č. 1/2008

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz