Autobusová zastávka, Hoofddorp

Autobusová zastávka, Hoofddorp

(17. 12. 2008)

 
 
 
 

Autobusová zastávka, Hoofddorp

Fotogalerie ke článku (4)

Celá fotogalerie (4)

Autor: NIO architecten
Stavebník: Schiphol Project Consult
Projekční tým: Henk Bultstra, Mirjam Galjé, Hans Larsen, Maurice Nio, Jaakko van‘t Spijker
Spolupráce: Ingenieursbureau Zonneveld & Engiplast — statika
Projekt: 1999
Realizace: 2003
Adresa: Voorplein Spaarne Ziekenhuis, Hoofddorp, Severní Holandsko, Nizozemí
www.nio.nl


Největší současnou světovou konstrukcí ze syntetických materiálů — polystyrenová pěna a polyester (50x10x5 m) — je autobusová zastávka v Hoofddorpu. Výběr materiálu byl ovlivněn především výší rozpočtu, protože stavbu takovýchto rozměrů by nebylo možné za stejných finančních podmínek realizovat z žádného z běžně užívaných materiálů.
Ohromná velrybí čelist, jak sami autoři tomuto obrovitému blobu přezdívají, splnila zadání v obou hlavních bodech zcela dokonale. V prvé řadě je úkrytem chránícím před nepřízní počasí jak cestující samotné, tak řidiče hromadné dopravy. Dále pak je objektem, symbolem, výtvarným dílem v krajině městské periferie, které pomáhá v její chaotičnosti nalézt řád a měřítko. Stala se jasným milníkem v krajině, nepřehlédnutelným znamením.
Dle autorské zprávy, se výtvarné řešení objektu odkazuje k dědictví estetiky Oscara Niemeyera a jeho „křížení“ bílého internacionálního modernismu s dynamikou barokní architektury.


Publikováno ve Stavbě č. 1/2008

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz