Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR

Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR

(13. 12. 2018) Ministryně Dostálová uvedla, že nový stavební zákon by měl být platný ve druhém čtvrtletí roku 2022, v účinnost by měl vstoupit o rok později.

 
 
 
 

Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí na MMR

(ČTK) - Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za prioritní, aby nový stavební zákon, který má výrazně zkrátit povolování staveb, byl schválen do konce funkčního období vlády v roce 2021. Harmonogram ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zatím počítá s tím, že nový stavební zákon bude platný na jaře 2022 a do té doby povolování staveb zefektivní mimo jiné tzv. fikce souhlasu při stavebním řízení. Její zavedení projedná vláda v lednu, i proti odporu některých ministerstev, krajů a Nejvyššího správního soudu. MMR také na jaře spustí dotační program pro města a obce na podporu výstavby sociálních bytů.

Babiš na Fóru Zlaté koruny (dne 11. prosince 2018) za pomalý postup při přípravě stavebního zákona kritizoval MMR vedené ministryní Klárou Dostálovou (za ANO). Řekl mimo jiné, že od MMR "očekával lepší výkon". Dostálová v říjnu uvedla, že nový stavební zákon by měl být platný ve druhém čtvrtletí roku 2022, v účinnost by měl vstoupit o rok později. Má výrazně zkrátit dobu povolování staveb, kterou nyní kritizují developeři, investoři, politici i samospráva. Ambicí MMR je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení.

Premiér uvedl, že bude na MMR tlačit, aby zákon maximálně urychlilo a nevymlouvalo se, že je tam řada změn v rámci různých zákonů u různých resortů. "Protože zase přišli s nějakým věcným záměrem o rekodifikaci. Ale tam není potřeba žádný věcný záměr," uvedl Babiš. Proti tomu se ohradil ředitel odboru územního plánování MMR Roman Vodný, podle kterého věcný záměr zákona vyplývá z legislativních pravidel. Dostálová už dřív uvedla, že kvůli novému stavebnímu zákonu bude třeba změnit 89 souvisejících zákonů.

Podle Babiše je změna stavebního zákona nutná i kvůli tomu, že například v Praze trvá postavení bytu deset let. Chybí tak dostupné bydlení a nájemné je vysoké. Z dnes zveřejněného průzkumu firmy Ipsos pro Fórum Zlaté koruny navíc vyplynulo, že jen desetina lidí, kteří plánují změnu bydlení, má naspořeno přes půl milionu korun. V případě těch, kteří chtějí jít bydlet do vlastního, je jich 16 procent. U zájemců o nájemní byt jich je pět procent.

MMR chce zrychlit povolování staveb už nyní zavedením fikce souhlasu při stavebním řízení. Dostálová dnes na konferenci Žofínské fórum řekla, že zásada by v ideálním případě mohla platit od září 2019. Fikce souhlasu stanoví, že pokud se úředníci při stavebním řízení nevyjádří do 60 dní, automaticky se bude počítat s kladným stanoviskem. MMR se novou úpravu pokusí prosadit i přes odpor některých institucí, uvedla na dnešním kulatém stolu Žofínského fóra náměstkyně MMR Marcela Pavlová. Samotný návrh nového stavebního zákona by podle náměstkyně měl do Vánoc jít do interního připomínkovacího řízení v rámci MMR a v březnu pak do meziresortního řízení.

Výstavbu sociálních bytů má podpořit program pro města a obce, který MMR spustí v březnu 2019, uvedla na Žofínském fóru Dostálová. Na stavbu sociálních bytů poskytne stát obcím stoprocentní dotaci, jde však maximálně o pětinu bytů v konkrétním domě. Na zbytek bytů si může obec vzít buď zvýhodněný úvěr z fondu bydlení, nebo klasický komerční úvěr. Program podle ní není určen pro soukromě vlastnické bydlení, ale pro nájemní bydlení.

O dotacích pro obce na sociální byty mluvil dnes také Babiš na setkání se středočeskými starosty a vedením kraje v Praze. Pokud nějaká obec vybuduje například 100 bytů a 20 z nich bude na sociální účely, stát jí poskytne stoprocentní dotaci. "Takže vlastně těch 20 bytů bude zdarma," řekl premiér. Ne všechny obce podle zástupců oslovených ČTK program ale využijí. Podle odborů a neziskových organizací navíc dotační program neřeší problém lidí v bytové nouzi. Na konci října premiéra vyzvaly otevřeným dopisem, aby vláda místo toho vypracovala slibovaný zákon o sociálním bydlení.

 
 
 
 

14. 12. 2018 12:32:15. Re: Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí n... Marek

  Je otázkou, zda by nebylo vhodné převzít Stavební zákon ( s minimem aktualizací) z doby, kdy výstavba probíhala rychle.
Stavební úřady nestíhají. Novely -novel s nutností školení věci nepomáhají.

14. 12. 2018 18:38:40. Re: Re: Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tla... jadran

  Problém není ve vlastním stavebním zákonu jako celku. Problém je přesně v tom, co píšete - v jeho aplikaci do praxe, v množství nesmyslných stanovisek, souhlasů, ale také v možnostech nejrůznějších "občanských" sdružení a spolků výstavbu z často ryze osobních důvodů zdržovat, blokovat a často i zcela zrušit. Výlevy politiků o novém stavebním zákonu ukazují, jak jsou tito lidé mimo mísu a vůbec nevědí o co se jedná. No, a stejně selhávají ony proslavené profesní organizace, takže nakonec do problematiky nejlépe vidí řadoví referenti stavebních úřadů, kteří se s uvedenou problematikou utkávají dnes a denně.

16. 12. 2018 17:36:19. Re: Re: Re: Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021,... Jiří Kalvach

  Naprosto přesně, jadrane. Jen nevím, k čemu ty Vaše i mé připomínky a komentáře jsou dobré, dokud budeme mít ministry, kteří mají své lidi kteří se odvolávají na jiné právní normy, které jim brání pracovat pružně a tak je nutí se chovat jako zpomalený lenochod. Když jsem se ministryně Dostálové na Fóru ptal proč takové dlouhé lhůty na vše, nedostal jsem prakticky odpověď. Asi jako od stavbařů na D1, kteří vysoutěžili své úseky a tím aktivity zvadly. Naši zákonodárci mají platy jako největší manažeři velkých firem, ale pracují jako vrátní těch firem, tedy bez odpovědnosti a v klidu. Nebo si neumí vybrat ani náměstky, ani poradce, ani vedoucí odborů. Co tedy umí? Aspoň se chytit s Babišem, jako Marta Nováková? To je málo.

16. 12. 2018 17:44:51. Re: Re: Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tla... Jiří Kalvach

  Také by šlo jmenovat několik lidí z ČKAIT s praxí aspoň 30 let, aby se sešli v několika pracovních skupinách a sestavili pořadí klíčových úskalí v zákoně 225, které by posléze probrali s nominanty ministryně Dostálové, jistě je má již vybrané, a upravili do konečné podoby. U nás ve ČKAIT je to otázka 2 měsíců, potom měsíc debaty a po debatách a přesvědčení loutkových zástupců MMR o správnosti změn sestavit § znění, s normálními lidmi právního vzdělání s praxí. A nenechat pestrý parlament dlouho vznášet pozměňovací návrhy, resp jim je zakázat. Proč ne? Kdo je tam odborník? Ať se zapojí do schůzek pracovních skupin ČKAIT včas, až budou určeny. To vše půl roku a nový zákon od 1.1.2020 je na světě! Že ne? Zase jen právnické vytáčky. A změnit související zákony? Proč ne? Těch provázaností je již dlouho přespříliš, lze je také částečně odpárat.

17. 12. 2018 08:46:16. Re: Re: Re: Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021,... Jitka

  Narazil jste na zásadní problém, a tím je právo poslanců na připomínkové návrhy. Dokud tohle bude existovat bez povinného vrácení pozměněných návrhů k předkladateli, budou stále vznikat paskvily. Ono stačí vložení tak oblíbených slov jako: zejména, obvykle, přiměřeně, a už je zákon v praxi nevymahatelný.

15. 12. 2018 14:46:46. Re: Babiš požaduje přijetí stavebního zákona do r. 2021, tlačí n... Miloš Kovář

  Souhlasím s Jadranem - naši politici mají priority nastavené podobně jako děti - co chtějí, chtějí hned, maximálně do konce volebního období. Dlouhodobější horizont je nezajímá, a to je právě jedna ze zásadních věcí, kterými ukazujeme, jak si neumíme řádně vládnout, protože se neumíme postarat o dlouhodobý rozvoj ničeho (dopravy, školství, bydlení a celé sociální oblasti). Toto nás hlavně vysunuje ze skupiny evropských států někam na okraj. Pokud si vzpomínám, tak občanský zákoník se mimo pozornost politiků pečlivě připravoval nějakých dvanáct let a kromě pár detailů se povedl - kdo si dnes ještě vzpomene na socialistický obchodní zákoník? Tu samou pečlivou práci je třeba vykonat při přípravě nového stavebního zákona, jinak vznikne opět další paskvil, který bude jako vždy aspoň dvakrát ročně opravován a novelizován.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz