Barokní most ve Žďáru nad Sázavou

Barokní most ve Žďáru nad Sázavou

(10. 4. 2008)

 
 
 
 

Barokní most ve Žďáru nad Sázavou

Fotogalerie ke článku (4)

Barokní most ve Žďáru nad Sázavou

Barokní most ve Žďáru nad Sázavou

Most ve Žďáru po rekonstrukci

Most ve Žďáru po rekonstrukci

Most ve Žďáru po rekonstrukci

Most ve Žďáru po rekonstrukci

Most ve Žďáru po rekonstrukci

Most ve Žďáru po rekonstrukci
Celá fotogalerie (4)

Most už stojí 250 let.

Most se v současné době opravuje
Počátkem dubna začali  stavbaři z SMP CZ, a. s., (která v současnosti realizuje např. i rekonstrukci Karlova mostu v Praze), rekonstrukci barokního klenbového mostu na silnici I/37 spojující městské části Zámek a Vysočany ve Žďáře nad Sázavou. Čas ukončení oprav je plánován na konec října. Aby nedošlo k přerušení dopravy, vznikla v těsné blízkosti stavby 42 metrů dlouhé provizorní přemostění, po kterém povede objízdná trasa.

Barokní most ve Žďáru nad Sázavou byl postaven za opata Bernarda Henneta. Na své klenbě nese sochy osmi světců: sv. Benedikta, sv. Mikuláše, sv. Jana, sv. Cyrila, sv. Bernarda, sv. Vojtěcha, sv. Pavla a sv. Metoděje. Autor těchto plastik dosud není znám. Most byl založen z iniciativy kláštera pod Zelenou Horou u Žďáru nad Sázavou v roce 1761 na místě dřívějšího dřevěného mostu. Stavba se klene přes Stržský potok u Konventského rybníka.
Jde o pěknou inženýrskou stavbu. Most je široký pouhých šest metrů a má tři devět metrů dlouhé segmentové oblouky o vzepětí dva metry. Celková délka přemostění je 25 m. Opravy budou provedeny tak, aby byly zachovány stávající technické parametry tohoto historického objektu.

Prvním krokem při rekonstrukci je zachování stávajících historických částí mostu. Jedná se o sochy svatých, které budou před zahájením prací sundány, a bezpečně uschovány. Následně postupně dojde k celkové opravě objektu. Ta poslední proběhla v roce 1949, kdy byl most zesílen železobetonovou spojitou deskou, čímž mělo dojít k úplnému odlehčení kleneb stavby. Současná měření ovšem potvrdila, že se tento záměr před půlstoletím bohužel nepodařil. O to naléhavěji se přistupuje k současným opravám.
Z konkrétních zákroků uveďme ty nejzásadnější. Dojde ke zpevnění založení všech podpor pomocí mikropilot. Kameny kleneb a pilířů se opraví a zaspárují. Navíc budou ještě zpevněny injektážemi. Instalována bude i zcela nová železobetonová deska, včetně odvodnění a kvalitní izolace, která je klíčová pro další životnost mostu. Vše pak doplní nové římsy a vozovka.

Objednatel: ŘSD ČR, správa Jihlava
Projektant: ING. JAROMÍR RUŠAR - MOSTY
Zhotovitel: SMP CZ, a. s. 

Zdroj: TZ Agentura Laurus press servis, s. r. o. (redakčně upraveno)
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz