Bauerova vila v Libodřicích je od 1. ledna nepřístupná

Bauerova vila v Libodřicích je od 1. ledna nepřístupná

Libodřice č.p. 111, 280 02 Libodřice

(4. 1. 2018) Vilu čekají úpravy

 
 
 
 

Bauerova vila v Libodřicích je od 1. ledna nepřístupná

(ČTK) - Bauerova vila v Libodřicích na Kolínsku je od 1. ledna uzavřena pro veřejnost. Od roku 2008 je v ní muzeum s galerií kubistického designu. K uzavření vedly technické důvody, vilu čekají úpravy, řekla ČTK Iva Voborník Drejnarová z Nadace českého kubismu, která vilu vlastní. Kdy se muzeum znovu otevře, není jasné. "Budou se tam dít nějaké úpravy a řeší se také přístup do vily, protože někdo koupil pozemek a znemožnil ho," řekla Drejnarová.

Vilu v Libodřicích dal postavit v letech 1912 až 1914 pro svou rodinu místní velkostatkář Adolf Bauer podle projektu architekta Josefa Gočára. Po nástupu nacismu dům zabavily protektorátní úřady. Po roce 1948 v ní byl národní výbor, knihovna, kadeřnictví i byty. Zchátralý objekt koupila od obce v roce 2002 Nadace českého kubismu. Nechala ho rekonstruovat za 25 milionů korun. Přispěl na to stát, Středočeský kraj, Evropská unie i řada dárců. Vila je zapsána do státního seznamu nemovitých kulturních památek.

Dochované části interiéru doplňuje kubistický nábytek, porcelán či sochy Otto Gutfreunda. Hlavními body expozice jsou dochované původní prvky interiéru, kterými je především vstupní schodišťová hala s krbem inspirována anglickou vilovou architekturou, zařízení koupelny, prádelna, topné rozvody včetně kotle ústředního topení, radiátory i s původními tepanými závěsy, dřevěná vestavěná skříň či knihovna.

Nadace českého kubismu vznikla v roce 2002. Jejím cílem je ochrana kulturních památek, zejména architektonických staveb první poloviny 20. století a ochrana užitého umění designérů této doby.     

Doplněno Stavbaweb:
Bauerova vila je jednou z patnácti dochovaných kubistických vil na světě a je jedinou kubistickou vilou ve venkovském prostředí.
Více ZDE.

Bauerova vila byla pro veřejnost otevřena v roce 2008 po rekonstrukci, která proběhla podle projektu Michala Sborwitze a Marie Sborwitzové.
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Bauerova Vila | Nadace "Českého kubismu"

Související články:
V Bauerově vile u Kolína bude Gočárovo muzeum  21.5.2008

 
 
 
 
50.0063167
15.0876573
Bauerova vila v Libodřicích je od 1. ledna nepřístupná

Bauerova vila v Libodřicích je od 1. ledna nepřístupná
Libodřice č.p. 111
280 02 Libodřice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz