BEA campus se rozroste o dalších pět budov

BEA campus se rozroste o dalších pět budov

(4. 6. 2018) BEA campus postupně vzniká na pozemcích mezi centrem Olomouce a hlavním nádražím

   
 
 
 
 

BEA campus se rozroste o dalších pět budov

(ČTK) - O dalších pět budov se zhruba 15.500 metry čtverečními kancelářských prostor má být do roku 2022 rozšířen BEA campus, který postupně vzniká na pozemcích mezi centrem Olomouce a hlavním nádražím. Projekt BEA city business residence financujeme z vlastních zdrojů a bankovního úvěru, sdělili dne 31. května 2018 novinářům zástupci společnosti RCO, která je investorem BEA campusu.

"Campus budujeme postupně, abychom správně naplánovali jeho využívání expertními firmami. V současné fázi vytváříme moderní zázemí pro ICT odborníky a organizace, které poskytují finanční, právní a další poradenské služby," uvedla Eva Kubelková ze správní firmy BCO. Vybudování celého areálu BEA campusu včetně už postavené části bude podle Kubelkové stát více než miliardu korun.

V BEA campusu nyní působí přes 20 společností. Mezi největší nájemce patří firma TESCO SW a soukromá Moravská vysoká škola. Dominantou areálu je 74 metrů vysoká věž, na kterou navazují tři nízké objekty. Investor upustil od záměru postavit 45 metrů vysokou budovu Spiritualia, která vzbudila vášnivou diskusi odborníků i veřejnosti a jejíž úřední povolování se nakonec zkomplikovalo.

V pěti nových budovách, z nichž čtyři budou postaveny do kruhu, mají být kanceláře, multifunkční hala, podzemní parkoviště, služby, ordinace i restaurační zařízení. Součástí areálu bude náměstí a odpočinková zóna se stromy a zelení.

Podle vládní agentury CzechInvest bude mít rozšíření BEA campusu pozitivní přínos pro region. "Rozšířením campusu se otevírá významná příležitost udržet v regionu více kvalifikovaných pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří by jinak odcházeli do jiných krajů," míní ředitelka olomoucké kanceláře CzechInvestu Veronika Pudelová Voltnerová.

Olomouc je podle CzechInvestu atraktivním místem pro investory z oblasti sdílených podnikových služeb. Vyhledávají lokality se strategickým umístěním v centrech měst a s potřebným zázemím. Tyto firmy zaměstnávají hlavně jazykově vzdělané vysokoškoláky. "Tento potenciál však kvůli absenci volných kancelářských prostor nejvyšší kvality nebyl dosud ve městě dostatečně využit," podotkla Voltnerová.
Vizualizace: zdroj - www.beacentrum.cz/vystavba/

Doplněno Stavbaweb:
BEA campus Olomouc
BEA Centrum

Areál bývalých kasáren 9. května v klínu mezi řekou Moravou a Třídou Kosmonautu je rozdělen na tři části:

- již stojící výškový objekt BEA, kde dnes sídlí privátní Moravská vysoká škola - Urbanistickou podobu ambiciózního projektu Inovačního centra a vysokoškolského kampusu navrhl brněnský architekt Josef Němec ve spolupráci se zástupkyní investora Evou Tesaříkovou. Na návrhu podoby plochy na třídě Kosmonautů nejdříve spolupracoval se společností Stavoprojekt Olomouc, později s projekční kanceláří Artera. Koncepce řešení je tedy dílem tvůrčího kolektivu. 
- připravovaný objekt duchovního centra Spiritualia - autorem projektu je Ladislav Opletal, ARTERA
- hlavní objekt univerzitního kampusu připravuje olomoucká kancelář Alfaprojekt.
Úpravy veřejných prostranství zpracovala kancelář knesl kynčl architekti, která je i autorem celkového koncepčního řešení areálu.

Kritika:
Urbanistické studie, včetně nového územního plánu, považují realizaci výškového objektu BEA campusu za chybu. Budova je totiž bezprostředně za hranicí městské památkové rezervace. Její objem, výška i vzdálenost od dominant historického jádra města (např. 850 m od věže dómu) tvoří subtilním věžím městského jádra nežádoucí konkurenci (je příliš mohutná a vysoká a příliš blízko). Negativně tak ovlivňuje urbanistickou kompozici a panoráma města Olomouce.
Zdroj: Wikipedie / MAREŠ, David; ŽALUDA, Eduard. Textová část návrhu změny č. II. ÚP Olomouc

Související články:
BEA centrum v Olomouci  9.8.2012
SPIRITUALITA. Společenské a duchovní centrum BEA  3.2.204

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

 
 
 
 
49.590783
17.267526
BEA campus se rozroste o dalších pět budov

BEA campus se rozroste o dalších pět budov

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz