Belgická inspirace: 51N4E

Belgická inspirace: 51N4E

(30. 10. 2019) Finalista prestižních cen Mies van der Rohe 2019, studio  51N4E, přijede v listopadu do Prahy

   
 
 
 
 

Belgická inspirace: 51N4E

KDY: 7. listopadu 2019 od 19.30 hod
KDE: CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2

Proměna brutalistních věžáků v Bruselu, revitalizace náměstí v Tiraně nebo strategie výstavby 50 000 bytů v Bordeaux. Vlámský ateliér 51N4E přijede do Prahy na pozvání spolku KRUH a představí široký rozptyl své práce. Přednáška se uskuteční v rámci cyklu Belgická inspirace v CAMP – IPR Praha ve čtvrtek 7. listopadu. Vstupenky jsou k dostání na portálu GoOut.

První listopadový čtvrtek pozval KRUH do Prahy ateliér 51N4E, který se letos dostal mezi pět finalistů Cen Mies van der Rohe, a to za revitalizaci Skanderbegova náměstí v albánské Tiraně. Porota ocenila především práci s velkým nevlídným prostorem, ve kterém revitalizace vyvolala pocit otevřenosti a otevřela nové možnosti využití prostoru. Na listopadové přednášce nazvané Politika přítomnosti ateliér představí proces proměny brutalistních věžáků ze 70. a 80. let v centru Bruselu, na kterém nyní pracují. „Projekt může sloužit jako inspirace a přispět k nasměrování, jak přistupovat k těmto stavbám i v České republice. V době, kdy se bourá Transgas či hotel Praha, považujeme za mimořádně důležité ukázat i jiné přístupy ke stavbám této doby,“ říká Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku KRUH.

Bruselské studio 51N4E bylo založeno Johanem Anrysem a Freekem Persynem v roce 1998, v současné době v něm pracuje na třicet architektů. Spektrum jejich práce je velmi široké – věnují se urbanistickým projektům, přestavbám starých továrních hal v kulturní prostory i menším projektům včetně soukromého bydlení. Jedním z jejich největších urbanistických projektů je studie týkající se 50 000 nových ubytovací kapacit v okolí Bordeaux, které mají být dokončeny do roku 2030. Projektu se účastní celkem pět skupin složených z architektů, urbanistů i ekonomů. Kromě studia 51N4E na něm pracuje například ateliér OMA založený jedním z nejvýznamnějších architektů současnosti Remem Koolhaasem.

Vlámská architektura v současné době patří mezi nejprogresivnější nejen v Evropě. Dokladem toho jsou mezinárodní ocenění, která ateliéry z vlámského regionu dostávají. Cena Mies van der Rohe je velmi prestižní, být ve finálové pětce je tak obrovský úspěch, “ říká k přednášce Marcela Steinbachová.

Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknut v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad.

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 7. listopadu od 19.30 hodin v CAMP – IPR Praha, bude v angličtině a vstupné činí 100 Kč pro studenty a 120 Kč pro dospělé, lístky lze koupit v předprodeji sítě GoOut. Změna programu vyhrazena.

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz